این جاذبه‌های گردشگری را قبل از نابودی حتما ببینید

سرویس: فرهنگي و هنري - گردشگري و حج

سایت معتبر گردشگری «سیلیکون تراول» در گزارشی به معرفی جاذبه‌های گردشگری پرداخته است که باید آنها را قبل از نابودی دید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با توجه به اینکه در سال‌های اخیر بازدید از جاذبه‌های گردشگری طبیعی به اندازه‌ بازدید از جاذبه‌های گردشگری تاریخی برای گردشگران اهمیت یافته و طبیعت‌گردی نیز به گونه‌ی جدید صنعت گردشگری تبدیل شده، در گزارشی به معرفی شش جاذبه‌ گردشگری طبیعی می‌پردازیم که در آستانه‌ی نابودی کامل قرار دارند و باید آنها را قبل از نابودی دید.

* دیوار مرجانی استرالیا

دیوار مرجانی استرالیا که از آن به عنوان جاذبه‌ نخست طبیعت‌گردی جهان نام برده می‌شود، با حدود 2600 کیلومتر طول، در منطقه‌ «کوینزلند» واقع شده و سالانه میزبان هزاران گردشگر، به‌ویژه علاقه‌مندان به حیات دریایی است. در سال‌های اخیر به دلیل بالا آمدن آب دریاها و همچنین افزایش دمای کره‌ زمین، بخش قابل‌توجهی از این دیوار مرجانی از بین رفته و کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند با ادامه‌ روند فعلی تا سال 2030، حدود 93 درصد از این دیوار مرجانی از بین خواد رفت. دیوار مرجانی استرالیا که در نظرسنجی سال گذشته CNN به عنوان یکی از عجایب هفت‌گانه‌ طبیعی جهان انتخاب شد، از سال 1985 تا کنون نیمی از حجم خود را از دست داده و به دلیل عدم مراقبت کافی ازسوی دولت استرالیا از سال‌های قبل در فهرست میراث جهانی در خطر سازمان «یونسکو» قرار گرفته است.

* یخچال‌های پارک ملی آمریکا

یخچال‌های پارک ملی آمریکا در ایالت «مونتانا» از جاذبه‌های طبیعی گردشگری ارزشمند جهان است که میان دو رشته کوه و 130 دریاچه واقع شده‌اند و بیش از هزار گونه‌ نادر گیاهی و جانوری شامل بز،‌ خرس، گرگ و بوفالو را در خود جای داده‌اند. این پارک ملی بر اساس بررسی‌های محققان قدمتی در حدود 170 میلیون سال دارد و در سال 1850 تعداد یخچال‌های طبیعی آن 150 عدد تخمین زده شد. اما براساس بررسی جدیدی که در سال 2010 انجام شد، یخچال‌ها به 25 عدد کاهش یافته‌اند و پیش‌بینی می‌شود با ادامه‌ این روند تا سال 2020 دیگر اثری از آنها باقی نماند.

* مالدیو

کشور زیبای مالدیو از اجتماع تعداد زیادی جزیره‌ در اقیانوس هند تشکیل شده و در سال‌های اخیر به دلیل بالا آمدن سطح آب، تعداد زیادی از این جزایر که بیشتر آن‌ها مقاصد طبیعت‌گردی محسوب شده و هر ساله میزبان هزاران گردشگر هستند، به زیر آب رفته‌اند. در این شرایط پیش‌بینی می‌شود تا سال 2030 بخش قابل‌توجهی از آنها به زیر آب برود. این در حالیست که سونامی سال 2004 نیز که همراه با وقوع چند زلزله بود، موجب به زیر آب رفتن تعداد زیادی از جزایر مالدیو شد.

* یخچال‌های کلیمانجارو

حجم یخچال‌های کوه کلیمانجارو که عنوان مرتفع‌ترین کوه قاره‌ آفریقا را یدک می‌کشد، در سال‌های اخیر به دلیل عوامل طبیعی و انسانی در مقایسه با سال 1912، حدود 80 درصد حجم خود را از دست داده و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2022 به طور کامل از بین بروند.

* جنگل‌ حرای سونداربانس

جنگل‌ حرای سونداربانس که در فهرست میراث جهانی طبیعی یونسکو نیز به ثبت رسیده و در دو کشور هند و بنگلادش واقع شده‌، در سال‌های اخیر به دلیل بروز عوامل طبیعی و انسانی دچار صدمات زیادی شده است. وسعت این جنگل‌ که بزرگترین جنگل حرای تک‌قطعه‌ای جهان است و یکی از عجایب هفتگانه طبیعی جهان محسوب می‌شود، زمانی حدود 4000 مایل مربع بود، اما در حال حاضر به کمتر از هزار مایل مربع کاهش یافته و پیش‌بینی می‌شود تا پایان قرن جاری دیگر اثری از آن‌ باقی نماند.

* مجمع الجزایر آرچیپلاگو اندونزی

مجمع‌الجزایر "آرچیپلاگو" در اندونزی شامل 17 هزار و 508 جزیره‌ کوچک و بزرگ است که بیشتر آن‌ها غیرقابل سکونت بوده و در زمان جزر و مد به زیر آب می‌روند. براساس بررسی که در سال 2000 انجام شد، حدود 70 درصد این جزایر زیبای مرجانی در سال‌های اخیر به دلایل متعدد نابود شده و بخش قابل‌توجهی از آنها نیز به زیر آب رفته‌اند. در این شرایط کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند تا سال 2050 و با ادامه‌ روند فعلی بالا آمدن آب سطح دریاها، بخشی از فرودگاه بین‌المللی شهر جاکارتا - پایتخت اندونزی - به زیر آب رفته و بیشتر این جزایر نیز تا سال 2080 به کلی از صحنه روزگار محو شوند.

انتهای پیام


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در سه شنبه بیست و یکم خرداد ۱۳۹۲ ساعت 8:51 موضوع | لينک ثابت


هر روز 40 هکتار از جنگل‌های شمال تخریب می‌شود

 

رییس موسسه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران گفت: روزانه 40 هکتار از جنگل‌های شمال مورد تخریب کمی و کیفی قرار می‌گیرد.

دکتر محمد امینی افزود: در وضعیت فعلی با امکانات کمی که سازمان جنگل‌ها و سازمان محیط زیست برای حفاظت از جنگل‌ها دارند، رشد استفاده قاچاقچیان و زمین‌خواران باعث جنگل‌زدایی و شدت تخریب جنگل‌ها شده است و اگر این روند ادامه پیدا کند، دیگر آثاری از جنگل‌های شمال نخواهد ماند. 

این استاد دانشگاه با بیان اینکه واگذاری مدیریت جنگل‌ها به مردم ممکن نیست، اظهار کرد: مدیریت جنگل یک بحث حاکمیتی است و زمانی که جنگلی را که از نظر مالکیت وضعیت مشخصی نداشته و به دست مردمی می‌سپاریم که از نظر فنی و مهندسی قدرت برنامه‌ریزی ندارند و علاوه بر آن، از قدرت پرورش جنگل در سطح اجرایی محرومند، نمی‌توان به چنین کاری دست زد و متاسفانه اکنون در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که به دلیل مشکلات مالی، جنگل‌های در کنار جاده‌هایش به سرعت تبدیل به واحدهای اقتصادی شده است.

 رییس موسسه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران افزود: علاوه بر اینکه این جاده‌ها برش اکوسیستمی ایجاد می‌کند، به دلیل عدم حفاظت کافی، ابزار دسترسی سودجویان به سرمایه‌های ملی بوده و این مسئله مانند این است که در بانکی را بدون هیچ نگهبانی باز گذاشته باشیم.

 امینی تاکید کرد: نمی‌توانیم موضوعی با این اهمیت را که سرمایه نسل‌های آینده است، نادیده بگیریم تا افراد فرصت‌طلب، ملک روستاییان را با قیمت کم خریده و به ویلا تبدیل کنند...

 

ایسنا

 


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه نوزدهم خرداد ۱۳۹۲ ساعت 13:44 موضوع | لينک ثابت


ماراتن در اورست

آنگ دمی شرپا ، مادربزرگ 44 ساله باردار نپالی روز چهارشنبه در ماراتن خسته کننده مراسم سالگرد اولین صعود به بام دنیا ، اورست ، مقام اول را کسب کرد. او مقیم تامه در سولوخومبو در منطقه اورست است ، او این ماراتن 19/42 کیلومتری را در عرض 6 ساعت و دو دقیقه و 10 ثانیه به پایان رساند. بزرگ ترین مسابقه ماراتن دنیا از بیس کمپ اورست در ارتفاع 5364 متری بالای سطح دریا شروع شد و در نامچه بازار به ارتفاع 3446 متر به پایان رسید. جراید نوشته اند که او در سال 2006 نیز همین مقام را کسب کرده و همانموقع گفته که در آینده نیز این عنوان را تکرار خواهد کرد. وضعیت او زمانی آشکار می شود که در پایان مسابقه دوستانش اعلام می کنند که همسر و سایر اعضاء خانواده موافق با حضور او در این برنامه نبوده اند زیر او سه ماه است که باردار می باشد. او که خانه دار و صاحب سه فرزند است می گوید : "همسر و پسرم از من خواستند که در مسابقه شرکت نکنم اما با پزشک مشورت کردم و اعلام کرد اگر مشکلی ندارم می توانم بدوم. آنگ دمی که یک نوه دختر دارد قبلا" آموزش خاصی در این رابطه ندیده و این بار به بیس کمپ آمده بوده که با دوستانش گشتی در اطراف بزند ، هدف بعدی او علاوه بر شرکت در ماراتن سال بعد ، صعود به قله اورست است...

 


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه نوزدهم خرداد ۱۳۹۲ ساعت 13:41 موضوع | لينک ثابت


پرداخت 50 هزار دلار برای صعود به اورست!


پرداخت 50 هزار دلار برای صعود به اورست!

 

بسیاری از کوه نوردان جهان برای سرگرمی و تفریح بیشتر با پرداخت 50 هزار دلار قادر خواهند بود قله اورست را فتح کنند.

این روزها فتح اورست دیگر دست نیافتنی نیست، مردم بیش از حد به فتح اورست و صعود به آن علاقه‌مند شده‌اند که بر جای گذاشتن مقدار زیادی زباله و مرگ افراد در ارتفاعات اجتناب‌ناپذیر بوده است.


بسیاری از کوه نوردان آماتور که از تجربه‌های زیادی برخوردار نیستند می‌توانند با پرداخت 50 هزار دلار کلیه تجهیزات کوه نوردی را برای صعود فراهم کنند و به همراه یک یا چند راهنما مسیر کوه را طی نمایند.


این کوه نخستین بار در سال 1953 میلادی توسط دو کوه نورد به نام‌های ادموند هیلاری و تنرینگ نورگی فتح شد و امروزه ترافیک کوه نوردان در بالای این کوه ، مرگ بسیاری از آن‌ها را در پی داشته است. به‌طور مثال عکسی که در 19 مه سال گذشته گرفته شده نشان می‌دهد کوه نوردان برای صعود به کوه 2 ساعت در دیواره سنگی 40 متری زیر قله منتظر مانده‌اند و به خاطر از دست دادن حرارت بدنشان 4 نفر از آن‌ها کشته و 234 نفر به نقاط بالاتر رسیده‌اند. در پی صعودهای 10هزار کوه نورد تنها 2500 نفر از آن‌ها موفق به صعود نهایی شده‌اند.


تصاویر گرفته شده به‌وسیله مجله نشنال جئوگرافیک نشان می‌دهد تا چه اندازه میزان کوه نوردان علاقه‌مند به صعود به اورست افزایش یافته است. کارشناسان می‌گویند برخی خطرات در اورست غیرقابل پیش‌بینی هستند. از جمله آبشارهای یخی پرپیچ و خم که مدام در حال تغییر و خطرآفرین بوده‌اند. در حال حاضر فتح اورست به شکل صنعت گردشگری پررونقی در نپال درآمده است.


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه نوزدهم خرداد ۱۳۹۲ ساعت 13:40 موضوع | لينک ثابت


اجرای طرح غارموزه‌ها در استان «مازندران»

اجرای طرح غارموزه‌ها در استان «مازندران»
واگذاری غار به بخش خصوصی

مدیر غارموزه‌های استان مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این مطلب اظهار کرد: برنامه‌ریزی برای دو غار «اسپهبد خورشید» در محور سوادکوه تهران و «دانیال» در منطقه‌ی عباس‌آباد در حال انجام است‌ تا پس از پایان کار، براساس طرح جامع غار - موزه‌ها علاوه‌بر معرفی این دو منطقه، ظرفیت‌های فرهنگی و گردشگری آن‌ها بالفعل شود و در اقتصاد گردشگری نقش ایفا کنند.

"علی ماهفروزی" برنامه‌ریزی روی غارهای دست‌کند در جاده‌ی هراز با هدف حفاظت و معرفی آن‌ها را از دیگر برنامه‌های تکمیل طرح جامع غار - موزه‌های مازندران دانست و ادامه داد: در این طرح، علاوه‌بر اجرایی کردن طرح واگذاری دو غار هوتو و کمربند به بخش خصوصی‌، اجرای پروژه‌ی غار - موزه‌ها در این استان پیگیری می‌شود.

معاون پژوهشی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری مازندران اظهار کرد: در پروژه‌ی ایجاد غار - موزه در این استان‌، روند زندگی انسان‌ها‌، شکار‌، تولید‌، کشاورزی،‌ فن‌آوری‌ها و تکنولوژی‌هایی که از گذشته تا کنون به آن رسیده‌اند، در یک مسیر به‌عنوان گالری تعریف شده‌اند.

او همچنین با اشاره به سپردن غار «کاکومیش» به بخش خصوصی، گفت: یک سرمایه‌گذار پیشنهاد اجرایی کردن طرح مربوط به این غار را داده است.

وی افزود: هنوز طرحی که براساس چارچوب کلی طرح جامع غار - موزه‌ها در مازندران باشد‌، به اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان ارائه نشده است و در صورت ارائه و تأیید شدن آن‌، سرمایه‌گذار می‌تواند روی غار - موزه‌ها کار انجام دهد.

 


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه نوزدهم خرداد ۱۳۹۲ ساعت 13:38 موضوع | لينک ثابت


با تلاش تیم امداد و نجات کوهستان؛

در هرانده فیروزکوه با تلاش نجاتگران تیم امداد و نجات کوهستان جمعیت هلال احمر این شهرستان نجات یافت.

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان فیروزکوه در گفت‏وگو با خبرنگار فارس در شرق استان تهران اظهار کرد: این حادثه در غار «بورنیک» واقع در ارتفاعات کوه بورنی شهرستان فیروزکوه رخ داد.

"علی محمدعلی‏تبار" افزود: با اطلاع‏رسانی حادثه از سوی عوامل اورژانس 115، نجاتگران تیم امداد و نجات کوهستان این جمعیت شامل یک نفر نجاتگر کادر و چهار نفر نجاتگر داوطلب با یک دستگاه آمبولانس به محل حادثه اعزام شدند.

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان فیروزکوه اظهار کرد: با کمک دو نفر راهنمای محلی، عملیات یافتن مصدوم در غار «بورنیک» آغاز شد و پس از تلاشی یک ساعته، غارنورد مذکور در حالی که از ناحیه کمر به شدت آسیب دیده بود، پیدا شد.

"محمدعلی‏تبار" خاطرنشان کرد: با استفاده از یک دستگاه بک‏بورد، مصدوم به خارج غار منتقل شد و در اختیار عوامل اورژانس قرار گرفت.

غار بورنیک در 23 کیلومتری جنوب غربی شهرستان فیروزکوه و در 6 کیلومتری روستای هرانده از بخش مرکزی این شهرستان قرار دارد.


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه نوزدهم خرداد ۱۳۹۲ ساعت 13:37 موضوع | لينک ثابت


اولین زن پاکستانی هم فاتح «اورست» شد

اولین زن پاکستانی که موفق شد قله اورست را فتح کند امیدوار است این موفقیت او الگویی برای تمام زنان کشورش باشد که تلاش می‌کنند به موفقیت‌های بزرگتر‌ دست پیدا کنند.

«سمانه بیگ» اولین زن پاکستانی است که موفق شد پس از دست و پنجه نرم کردن با شرایط سخت آب و هوایی به بلندترین قله جهان برسد. وی می‌گوید: زمانی که پرچم کشورم را روی قله اورست گذاشتم اشک شوق و افتخار از چشمانم جاری شد.


به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، این زن جوان پاکستانی 22 سال دارد و ساکن اسلام‌آباد است. برای «سمانه بیگ» این اولین تجربه فتح قله نیست چراکه وی سه سال قبل نیز اولین فردی بود که قله ۶۴۰۰ متری «چشکین‌سار» در شمال پاکستان را فتح کرد.

وی به همراه برادرش «میرزا علی» دوره تعلیمات کوه‌نوردی برای صعود به اورست را انجام می‌داد.

 


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه نوزدهم خرداد ۱۳۹۲ ساعت 13:29 موضوع | لينک ثابت


در اولين روز از هفته محيط زيست؛

همايش بزرگ كوه‌نوردي و پاكسازي كوهستان «دراك» شيراز

خبرگزاری موج: همايش بزرگ كوه‌نوردي و پاكسازي كوهستان دراك شيراز با حضور مدير كل، معاونين، كارشناسان و پرسنل اين اداره كل و با شركت بيش از ۵۰۰ نفر از دوستداران محيط زيست و تشكلهاي مردمي برگزار شد.

به گزارش خبرگزاري موج به نقل از روابط عمومي اداره كل محيط زيست شيراز؛ در اين همايش با شكوه كه از ساعت ۶ بامداد روز جمعه آغاز گرديد كليه شركت كنندگان با در دست داشتن كيسه‌های زباله در ارتفاعات كوه دراك شيراز اقدام به پاكسازي اين كوهستان نمودند.

صادقي معاون اداره كل گفت: بر طبق اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ايران؛ حفاظت محيط زيست كه نسل امروز و نسل‌های بعد بايد در آن حيات رو به رشدی داشته باشند وظيفه عمومی تلقی مي گردد از اين رو فعاليت‌های اقتصادی و غير آن كه با آلودگي محيط زيست يا تخريب غيرقابل جبران آن ملازمه پيدا كند ممنوع است. از اين رو اولويت اداره كل حفاظت محيط زيست فارس حفظ سلامت و نشاط و حفظ جان همشهريان و هم استانی‌های عزيز مي‌باشد قطعا حفظ محيط زيست در راستاي حفظ جان انسانهاست.

 


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه نوزدهم خرداد ۱۳۹۲ ساعت 13:27 موضوع | لينک ثابت


شرایط زنان در ارتفاع

 
۲-2 : خون ریزی های شدید قاعدگی و پیش  از یائسگی

-  ارتفاع روی قاعدگی تاثیر می گذارد ، موجب قطع  ، طولانی شدن مدت آن ، کوتاه تر شدن مدت آن یا نامنظمی آن می شود ، در میان سایر عوامل و احتمالا" مهمتر از ارتفاع ، تمرینات ورزشی ، سرما ، وزن و پرواز زدگی (مسافرتهای هوایی) روی دوران قاعدگی تاثیر زیادی دارند

-  برای جلوگیری یا کاهش خونریزی زیاد می توان از داروهای ضد بارداری (قرص ، تزریق مدروکسی پروژسترون (هورمون زنانه) یا استفاده از آی یودی IUD= Intra Uterine Device یا دستگاه ضد بارداری درون رحمی با انتشار هورمون برای چندین ماه مداوم استفاده کرد اما لکه بینی در سه ماه اول وجود خواهد داشت

3-2 : داروهای خوراکی ضد بارداری

-  هنوز ثابت نشده است که مصرف داروهای خوراکی ضد بارداری تاثیر منفی یا مثبتی در هم هوایی در ارتفاع داشته باشند

-  نظریه ای که در مورد خطر مصرف این داروها وجود دارد (به غیر از پروژستورن به تنهایی) لخته شدن خون در طول اقامت در ارتفاع بالا در ترکیب با پلی سیتمی (نوعی بیماری خونی است که در آن مغز استخوان بیش از حد مورد نیاز گلبول قرمز می سازد) سرما و کم آبی است اما درواقع تعداد کمی از این نوع آسیب دیدگی گزارش شده است . نسل دوم داروهای ضد بارداری(درمقابل نسل اول و یا سوم) خطر کمتری دارند و به همین دلیل در ارتفاعات بالا به عنوان اولین گزینه توصیه می شوند ولی با دوز (مقدار) کم این قرصها باید از دو خطر آگاهی داشت :

-  دشواری زمان دقیق مصرف آنها در خلال برنامه موجب کاهش تاثیر آنها خواهد شد

-  با مصرف همزمان و یا هفت روز بعد از مصرف آنتی بیوتیک بویژه طیف وسیعی از پنی سلین و تتراسایکلین  تاثیر این داروها  از بین خواهدرفت.

4-2: آهن

کمبود نهفته آهن مانع از هم هوایی در ارتفاعات خیلی بالا می شود ، در صورت تشخیص ، تجویز فریتین (پروتئین درون سلول که موجب ذخیره و آزاد سازی آهن می شود) قبل از اجرای برنامه به عنوان مکمل ،مفید خواهد بود.

3- زنان باردار

1-3: خطر سفر به مناطق دوردست

-  دور بودن از امکانات پزشکی/مامایی ، در صورت نیاز به آنها

-  بیماریهای عفونی در صورت بارداری با شدت بیشتری پدیدار می شوند مخصوصا" بیماریهای اسهال ، مالاریا و هپاتیت E

-  برخی داروهای مفید یا پیشگیری و درمان هنگام بارداری تاثیر خود را از دست می دهند مثل داروهای ضد مالاریا، کینولون ها(داروهای ضد باکتری) سولفانومیدها (نوع دیگری از داروهای ضدباکتری)

2-3 - خطر هیپوکسی(کاهش اکسیژن دربافت های بدن)

اکثر مطالعاتی که انجام یافته در رابطه با زنانی است که به صورت دائم در ارتفاعات بالا زندگی می کنند و تحقیقات کمتری در خصوص زنان بارداری که در ارتفاع پائین زندگی می کنندانجام شده  و عمدتا" این تحقیقات در شرایط بحرانی ، در ارتفاع معمولی ، درحالت تمرینات ورزشی یا بدون تمرینات ورزشی برای دوران کوتاه مدت صورت پذیرفته و مستندی برای شرایط طولانی(روزها و هفته ها) وجود ندارد بنابراین توصیه هایی که وجود دارد فقط بر اساس مقایسه شرایط مختلف ارائه شده است.

1-2-3 – واکنش های فیزیولوژی در ارتفاع

افزایش سریع دم و بازدم مادر و برون دهی قلب همراه با افزایش عروق رحم و جریان خون جفت برای حفظ حالت ایده آل اکسیژن رسانی به جنین

- عوارض AMS  در دوران بارداری تفاوت چندانی با شرایط معمولی ندارد ، مصرف استازولامید در سه ماه اول نباید تجویز شودخطر ناهنجاری جنین را در بردارد و بعد از 36 هفته از بارداری ریسک زردی شدید نوزاد را به همراه دارد

-  هیدراتاسیون (جذب آب) کافی توصیه می شود زیرا به دلیل تنفس عمیق و سریع(ارتفاع + بارداری) با خشکی محیط در ارتفاع بالا مواجه شده و نیاز به جذب آب افزایش خواهد یافت

2-2-3: نیمه اول بارداری

-  خطر ارتفاع چندان زیاد نیست

- در سه ماه اول  مشکوک به خطر سقط جنین است ولی ثابت نشده است

توصیه : آن دسته از بانوانی که با بارداری مشکلاتی دارند یا در معرض خطر سقط جنین هستند باید از رفتن به ارتفاع اجتناب ورزند

3-2-3: نیمه دوم بارداری

مادر و جنین در معرض خطر جدی قرار دارند و البته بستگی به فاکتورهای فردی ، سطح ارتفاع و نوع ورزش و تلاش بدنی دارد

اقامت کوتاه بدون فعالیت بدنی(چند روز یا چند ساعت)

-  تا ارتفاع 2500 متری خطر کمی برای بارداری سالم وجود دارد اما مستندی در این رابطه وجود ندارد

-  ارتفاع برای بانوانی که با مشکلاتی در دوران بارداری مواجه هستند توصیه نمی شود حتی به مدت کوتاه

اقامت طولانی بدون تمرینات ورزشی (هفته تا ماه) در بالای 2500 متر

-   برای مادر : افزایش فشار خون ، ادم ناشی از افزایش فشار خون ، سقط یا دکولمان جفت

-  برای جنین : عقب ماندگی ذهنی در سه ماهه اول و کاهش وزن جنین

-  توصیه : توجه بالینی ، اکوداپلر و مراقبت بعد از 20 هفته از بارداری

ورزش : رقابت برای تأمین خون بین عضلات اسکلتی و جفت بوجود خواهد آمد

-  خطر هیپوکسی (کاهش اکسیژن در بافتهای بدن) برای جنین یا زایمان زودرس را همراه دارد

توصیه ها:

-  قبل از فعالیت بدنی در ارتفاع بالای 2500 متر اجازه دهید هم هوائی مناسب صورت پذیرد

- قبل از ورزش شدید، برای هم هوایی کامل منتظر باشید(2 هفته) و از اعمال سنگین در ارتفاع بالا بپرهیزید

4-2-3: منع حضور در ارتفاع در دوران بارداری(بعد از 20 هفته) در شرایط زیر :

-  فشار خون بالا

- وجود اختلال عملکرد جفت(سونوگرافی تشخیصی)

-  عدم رشد کافی جنین

-  بیماریهای قلبی و ریوی

-  کم خونی

-  پرهیز ازمصرف سیگار همراه با ورزش به دلیل خطرات فوق العاده زیاد آن 

http://www.theuiaa.org/upload_area/files


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۹۲ ساعت 8:8 موضوع | لينک ثابت


نجات ۱۱ کوه‌نورد از ارتفاعات «تفتان

نجات ۱۱ کوه‌نورد از ارتفاعات «تفتان


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۹۲ ساعت 8:4 موضوع | لينک ثابت


حادثه در «کانچن‌چونگا

ان‌باختن ۳ همنورد خارجی «رضا شهلایی»!

بنا بر ایمیل ارسالی به «کوه‌نوشت»: بر اساس آخرین تماس تلفنی «رضا شهلایی»؛ وی ضمن اشاره به صعود قله در ساعت 13 روز دوشنبه 30 می، با ابراز تأسف اعلام داشت؛ در این تلاش که توسط اعضای یک تیم بین‌المللی شامل ملیت‌های مختلف صورت گرفت، سه تن از کوه‌نوردان سایر کشورها دچار حادثه شده و جان‌باختند!

وی افزود: یکی از کوه‌نوردان نیز تا لحظه‌ی برقراری این تماس (4صبح روز سه شنبه 21 می به وقت تهران) هنوز به کمپ 4 مراجعه ننموده است!

"شهلایی"در مورد وضعیت خود نیز گفت: در حال جمع آوری و مهیا شدن جهت فرود از کمپ ۴ به سمت کمپ‌های پایین تر می‌باشد.


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۹۲ ساعت 8:3 موضوع | لينک ثابت


صعود دکتر «علی‌رضا بهپور» و «مرتضی رمضانی» به «لوتسه

 بر گزارش رسیده: دکتر «علیرضا بهپور» و «مرتضی رمضانی» ساعت ۱۰ صبح امروز ۳۱ اردیبهشت موفق به صعود قله‌ی ۸۵۱۶ متری «لوتسه» شدند. این گزارش حاکی است این دو کوه‌نورد هم اکنون در کمپ سه به سر می‌برند و بنا دارند فردا به کمپ‌های پایین‌تر بازگردند.

بر خود لازم می‌دانیم این صعود موفق را به این دو کوه‌نورد عزیز که در برنامه‌ای مستقل و شخصی موفق به انجام آن شدند صمیمانه تبریک عرض نماییم.


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۹۲ ساعت 8:3 موضوع | لينک ثابت


مسابقات سنگ‌نوردی قهرمانی آسیا رسماً در پارک ملت تهران آغاز شد

مسابقات سنگ‌نوردی قهرمانی آسیا رسماً در پارک ملت تهران آغاز شد

به گزارش پایگاه خبری مسابقات: بیست و یکمین دوره‌ی مسابقات سنگ‌نوردی قهرمانی آسیا با برگزاری آئین افتتاحیه رسماً در پارک ملت تهران گشایش یافت.

مراسم افتتاحیه‌ی این رقابت‌ها ساعت ۸:۳۰ صبح روز چهارشنبه اول خرداد پس از رژه و ورود شرکت‌کنندگان به محل برگزاری در پارک ملت، با پیام فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی که توسط «گرجی» نایب رئیس فدراسیون قرائت شد و هم چنین پیام «محمد فهیمی» نایب رئیس فدراسیون سنگ‌نوردی آسیا، همراه بود.

این مسابقات با شرکت سنگ‌نوردانی از قزاقستان، قرقیزستان، هند، کره، چین، چین تایپه، اندونزی، هنگ‌کنگ، تایلند، سنگاپور و ایران تا دقایقی دیگر در رشته‌های بولدرینگ و سرطناب آغاز می‌شود.

 


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۹۲ ساعت 8:2 موضوع | لينک ثابت


يک زن عربستانی؛ «اورست» را صعود کرد

جلب رضایت خانواده؛ به همان سختی صعود به «بام دنیا»!

برای اولین بار یک کوه‌نورد زن عربستانی موفق شد اورست را صعود کند.

به گزارش سرویس ترجمه "شفقنا"، به نقل از شبکه خبری "اسکای نیوز عربی"، "رها محرق"، کوه‌نورد 25 ساله تبدیل به نخستین زن عربستانی شد که قله "اورست"، بلندترین قله جهان را صعود می کند و با این کار نام خود را در تاریخ این کشور به ثبت رساند.

"رها محرق" که پیش از این نیز به عنوان نخستین زن عربستانی به قله 5462 متری "البروس"، بلندترین قله اروپا که در روسیه واقع است، صعود کرده و قله 4892 متری "وینسون مسیف"، بلندترین قله واقع در "قطب جنوب" را نیز فتح کرده، حال علاوه بر اینکه  تبدیل به نخستین زن عربستانی شده که قله 8848 متری "اورست" را فتح می کند، جوان ترین فرد عرب فاتح این قله نیز به شمار می آید.

این دختر عربستانی که از اهالی منطقه "جازان" در جنوب غربی این کشور بوده و هم اکنون ساکن شهر "دبی" امارات است، در واقع عضو یک تیم چهار نفره بوده که در راستای جمع آوری یک میلیون دلار جهت انجام پروژه های تحصیلی در کشور نپال، به قله "اورست" صعود کرده اند، جایی که نخستین مردان اردنی و فلسطینی صعود کننده به این قله نیز عضو همین تیم بوده اند که به همراه 60 نفر دیگر توانسته اند در ماه جاری میلادی بلندترین قله جهان را فتح کنند.

به گفته "رها محرق"، جلب رضایت خانواده برای صعود به قله "اورست" به همان سختی صعود از این قله و فتح آن بوده است، هر چند که وی تاکید می کند که در حال حاضر از حمایت کامل خانواده برخوردار است.

این در حالی است که به گفته مسئولان نپال، 64 کوه‌نورد صعود کننده به قله "اورست" که شامل 35 شهروند خارجی و 29 راهنمای محلی است، همگی سمت کوه واقع در خاک نپال را انتخاب کرده و توانسته اند صبح روز شنبه در سلامت کامل به بالای این قله برسند.

 


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در چهارشنبه یکم خرداد ۱۳۹۲ ساعت 15:4 موضوع | لينک ثابت


کار در ارتفاع»؛ به همین سادگی!

عکس از: اصغر خمسه- مهر

تصاویری از «کار در ارتفاع» برای یک لقمه نان حلال ... که البته عدم رعایت نکات ابتدایی ایمنی،
توسط برخی از این جوانان زحمتکش - مثل استفاده از کلاه کاسکت - جای بسی تأسف است!
تصاویر بیشتر

 

 


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در چهارشنبه یکم خرداد ۱۳۹۲ ساعت 15:2 موضوع | لينک ثابت


«رضا شهلایی» موفق به صعود «کانچن‌جونگا» شد

 اساس گزارش سایت «پروانه کاظمی»:

«رضا شهلائی» کوه‌نورد کرمانشاهی در حدود ساعت ۱۵ به وقت محلی 20/05/2013 موفق به صعود قله ۸۵۸۶ متری «کانچن‌جونگا» شده است.

این گزارش حاکی‌ست: در حرکت نهائی به سمت قله که افراد ملیتهای اسپانیا، ایتالیا، کره، چین، مجارستان و ایران شرکت داشته‌اند« رضا شهلائی» همراه شرپای ایشان Mingma Gyalje Sherpa و 2 کوه‌نورد از کره و 5 کوه‌نورد ملیتهای دیگر از جمله اوسکار کادیاک اسپانیائی و  4 شرپا در مجموع 13 نفر موفق به صعود نهائی شده اند.

هم‌چنین؛ طی تماس تلفنی در ساعت 16(به وقت تهران) از کمپ اصلی، «پروانه کاظمی» خبر داد که در اواسط مسیر صعود از ارتفاع 7500 متر به سمت قله که شبانگاه 19/05/2013 آغاز گردید؛ دچار عارضه التهاب و عفونت گلو و ریه شده و بسرعت تصمیم به برگشت گرفته و جهت جلوگیری از پیشرفت بیماری تا کمپ اصلی فرود را ادامه دادند.

-------------------------
کوه‌نوشت:


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در چهارشنبه یکم خرداد ۱۳۹۲ ساعت 14:55 موضوع | لينک ثابت


نجات ۱۱ کوه‌نورد از ارتفاعات «تفتان»!

سخنگوی سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: ۱۱ دانشجو که در ارتفاعات تفتان در استان سیستان و بلوچستان گیر کرده بودند، نجات یافتند.
 
عصر امروز:  به گزارش عصر امروز، "حسین درخشان" در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: امدادگران هلال احمر از مفقود شدن ۱۱ جوان دانشجو که برای کوه‌نوردی به کوه‌های تفتان بین شهرستان زاهدان و زابل عزیمت کرده و بازنگشته بودند باخبر شدند.

وی ادامه داد: دو تیم جست وجو و امداد کوهستان بلافاصله به منطقه اعزام شدند که پس از ۷ ساعت جست‌وجو توانستند این ۱۱ کوه‌نورد را پیدا کنند.

به گفته "درخشان" ۳ نفر از این افراد هنگام برگشت و پایین آمدن از کوه سر خورده و سقوط کرده بودند و از ناحیه سر و کتف دچار آسیب شده بودند.  وی خاطر نشان کرد: ۳ مصدوم به بیمارستان زاهدان برای مراقبت‌های درمانی انتقال یافتند.


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در چهارشنبه یکم خرداد ۱۳۹۲ ساعت 14:54 موضوع | لينک ثابت


صعود دکتر «علی‌رضا بهپور» و «مرتضی رمضانی» به «لوتسه»

بنا بر گزارش رسیده: دکتر «علیرضا بهپور» و «مرتضی رمضانی» ساعت ۱۰ صبح امروز ۳۱ اردیبهشت موفق به صعود قله‌ی ۸۵۱۶ متری «لوتسه» شدند. این گزارش حاکی است این دو کوه‌نورد هم اکنون در کمپ سه به سر می‌برند و بنا دارند فردا به کمپ‌های پایین‌تر بازگردند.

بر خود لازم می‌دانیم این صعود موفق را به این دو کوه‌نورد عزیز که در برنامه‌ای مستقل و شخصی موفق به انجام آن شدند صمیمانه تبریک عرض نماییم.


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در چهارشنبه یکم خرداد ۱۳۹۲ ساعت 14:53 موضوع | لينک ثابت


براي جلوگيري از اسپاسم؛

هنگام كوه‌نوردی ازمايعات همراه بانمك استفاده كنید

رئيس مؤسسه‌ی پزشكي كوهستان گفت: براي اينكه اسپاسم به سراغ كوه‌نورد نرود افراد هنگام انجام اين ورزش مايعات را به همراه نمك استفاده كنند.

"حميد مساعديان" در گفتگو با خبرنگار ورزشي باشگاه‌خبرنگاران‌جوان افزود: اسپاسم يا گرفتگي عضلات بيماري شايع در كوه‌نوردي مي باشد و كساني كه به  این ورزش مي‌پردازند بهتر است هنگام  انجام آن نوشيدني های خود را همراه با نمك استفاده كنند.

رئيس مؤسسه پزشكي كوهستان تصريح كرد: زماني كه فردي كوه‌نوردی انجام ميدهد ضربان قلبش بالا می‌رود و تعرق زياد صورت مي گيرد و ممكن است با كم آبي همراه باشد.

"مساعديان" اشاره كرد: بهترين نوشيدني آب به همراه مقداري نمك به همراه يك قاشق غذا خوري شكر و دو عدد ليموترش ميباشد كه استفاده از آن هنگام صعود به جلوگيري از اسپاسم كمك زيادي مي كند. وي گفت: اين كار باعث می‌شود كه هم قند مورد نياز بدن تامين شود و هم املاح معدني مناسب جايگزين شود.

"مساعديان" اضافه كرد: خوردن اين نوشيدنی هريك ساعت توصيه مي شود و كساني كه می‌خواهند مقدار بيشتري از آن استفاده كنند ضرری ندارد و بلا‌مانع است. وي تأكيد كرد: در زمان گرفتگي عضلات از راه ديگري مانند كمپرس مي توان استفاده كرد و به عنوان مثال از يخ و برف به محل حادثه گذاشته شود و يا آب گرم را در كيسه اي ريخته و به محل گرفتگي ماليد.

"مساعديان" گفت: اسپاسم به دليل تجمع مواد دفعي ناشي از انقباض‌ها و انبساط‌ها عضله‌ها صورت مي‌گيرد . وی در پايان خاطر نشان كرد: رعايت نكات ايمنی  و داشتن امكانات كافي هنگام كوه‌نوردی می‌تواند براي فرد لذت بخش باشد و بالعکس!

اگر فردي به اين مسائل بي توجه باشد و توجهي به اين نكات نداشته باشد ممكن است درد سرهايي برايشان رخ دهد.


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۲ ساعت 7:17 موضوع | لينک ثابت


يک کوه‌نورد روس در مسير صعود به "اورست" جان باخت!

 مقام دولتی نپال گفت یک کوه‌نورد ۵۰ ساله روسی روز چهارشنبه در مسیر فتح بلندترین قله جهان در "اورست" جان سپرد. 

پیکر "آلکس بولوتف" صبح روز چهارشنبه در آبشار یخی خومبو در ارتفاع ۵۶۰۰ متری اورست پیدا شد.

این کوه‌نورد روس پیش از این موفق به فتح چندین قله مرتفع جهان از قبیل کی-2 (K2)، ماکالو، ماناسلو و آناپورنا شده بود. وی تلاش می کرد موفقیت خود را در فتح قله اورست در سال 2002 میلادی تکرار کند.

در هفته های اخیر سه کوه‌نورد دیگر در مسیر فتح قله اورست جان سپرده اند. در طول ۶ دهه اخیر ۳۰۰ نفر در مسیر رسیدن به قله اورست کشته شده اند که اجساد برخی از این افراد هنوز پیدا نشده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از کاتماندو، ماه مه بهترین ماه برای کوه‌نوردی در کوه های هیمالیا در کشور نپال به شمار می رود. امسال تا کنون ۲۸ نفر موفق به رسیدن به قله شده اند.


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۲ ساعت 7:17 موضوع | لينک ثابت