۳ سال آماده‌سازی برای اعزام به «هیمالیا»؛ اما بدون حامی مالی!

کوه‌نوردان خراسانی که به مدت ۳ سال خود را برای صعود به یکی از قلل هیمالیا آماده می‌کردند به دلیل مشکل همیشگی ورزش استان، نبود حامی مالی از این حرکت باز ماندند!

در حالی که از ۳ سال پیش تیم کلونی خراسان رضوی برای صعود به یکی از قلل ۷هزار متری رشته کوه هیمالیا خود را آماده می‌کردند و قرار بود این صعود در پاییز امسال انجام شود، متاسفانه «حسین امانی»، رییس هیئت کوه‌نوردی و صعودهای خراسان رضوی، از عدم اعزام تیم کلونی به خارج از کشور برای صعود به ارتفاعات هیمالیا خبر داد.

تمامی اقدامات جهت این اعزام انجام شده بود و از بین ۸۵ کوه‌نورد تست‌های مختلفی گرفته شده و در نهایت ۱۴ تن از آنان برگزیده شده بودند و با وجود شرایط نامطلوب مالی، اعضای این تیم لوازم مورد نیاز صعود را خودشان تهیه کرده‌ و تمام هم و غم‌شان صعود از قله‌ هیمالیا بوده و قرار بود در پاییز این صعود انجام شود ولی باز هم پای پول به میان آمد.

رییس هیئت کوه‌نوردی و صعودهای خراسان رضوی، با اعلام این خبر گفت: متاسفانه هیچ کس جدیت و عظمت هدف این کوه‌نوردان را جدی نگرفته و حتی حداقلی‌ترین توقعات در زمینه نیازهای مالی این تیم، برآورده نشد.

وی در خصوص هزینه‌های این صعود اظهار کرد: برنامه‌ریزی ما این‌گونه بود که طبق آن ۵۰ درصد از هزینه صعود را خود کوه‌نوردان متقبل می‌شدند و سایر هزینه‌ها را نیز هیئت کوه‌نوردی استان با همکاری اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی و همچنین حمایت اسپانسرها تامین می‌شد.

رییس هیئت استان اضافه کرد: متاسفانه تاکنون هیچکدام از برنامه‌ریزی‌ها پیاده نشده و ما شرمنده کوه‌نوردان تیم کلونی شدیم در حالی که اعضای این تیم حدود ۳ سال است که خود را برای این صعود آماده می‌کنند.

«امانی» عدم حضور مسوولان ورزشی و حامیان مالی در ورزش کوه‌نوردی را آسیبی بزرگ توصیف کرد و ادامه داد:  ورزش قهرمانی در رشته کوه‌نوردی، پایه رشد شاخه همگانی آن خواهد بود اما متاسفانه با وجود اینکه استعدادهای زیادی در این رشته ورزشی در استان وجود دارد، فعالیت چشمگیری صورت نگرفته و این ورزش سرخورده شده است.

وی خاطرنشان کرد: بدون حمایت مسوولین نیز جریان حرفه‌ای کوه‌نوردی ادامه خواهد داشت اما حمایت سکان‌داران ورزش استان می‌تواند این جریان را در مسیر درستی حرکت دهد. «امانی» ادامه داد: در صورت عدم حمایت، کوه‌نوردان به صورت انفرادی تصمیم به صعود قله‌ را گرفته و به صورت انفرادی کار خود را انجام خواهند داد که این آسیبی بزرگ است.

رییس هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی خراسان رضوی با اشاره به حادثه برودپیک و ناپدید شدن سه کوه‌نورد ایرانی، یادآور شد: علت از دست رفتن این سه کوه‌نورد، عدم بسترسازی‌های مناسب توسط مسوولان ورزشی است.

وی همچنین با اشاره به موانع برنامه‌ریزی‌های صعود، آن را یکی دیگر از مشکلات اصلی این رشته دانست و گفت: در این مسیر نه تنها کمکی به ما نمی‌شود بلکه موانع زیادی برای صعود مانند اخذ مجوزهای مختلف وجود دارد، به همین جهت است که کوهنوردان در قالب توریست به کشورهای خارجی سفر کرده و سپس اقدام به فتح قلل می‌کنند.

«امانی» ورزش کوه‌نوردی را ورزشی گروهی و غیرانفرادی توصیف کرد و افزود: ماهیت کوه‌نوردی، کار گروهی است و حرکات انفرادی بسیار خطرناک خواهند بود، با این حال نباید تمام توقعات متوجه هیئت کوه‌نوردی استان باشد چرا که بدون اسپانسر نمی‌توان از پس هزینه‌های صعود برآمد؛ همچنین برخی مشکلات به دلیل عدم اطلاع‌رسانی مناسب رسانه‌ها است.

به نظر می‌رسد، حرکت بزرگی که می‌توانست یکی از افتخارات ورزش استان باشد، در نطفه خفه شد. باید دید تا چه زمانی تیم‌ها، مجموعه‌ها و گروه‌های ورزشی به دلیل کمبود و یا نبود منابع مالی از رسیدن به اهداف خود بازخواهند ماند؟ 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در سه شنبه دوم مهر ۱۳۹۲ ساعت 6:56 موضوع | لينک ثابت


۱۰ کوه‌نورد جان‌باخته ایرانی در ارتفاعات «هشت هزاری»؛

۲ نفر با تأییدیه .... ۸ نفر بدون تأییدیه!

نایب رییس فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی گفت: در طول ۴۰ سال گذشته ۱۰ کوه‌نورد ایرانی در قله‌های «هشت هزار متری» جان خود را از دست داده‌اند.

«سیدمرتضی موسوی» اظهار کرد: از سال ۱۳۵۲ که صعود به قلل هشت هزار متری توسط کوه‌نوردان ابرانی آغاز شد، تا به حال حدود ۳۵۰نفر به قلل ۸ هزار متری رفته‌اند که از این تعداد ۱۰نفر جان خود را از دست داده‌اند. از این تعداد حدود ۲۹۰ نفر به صورت رسمی و با داشتن تاییدیه فدراسیون و مجوز شورای برون مرزی اعزام شدند که دو نفر از آنان مرحوم «محمد اوراز» در قله «گاشربروم یک» و مرحوم «جعفر ناصری» در قله «ماناسلو» جان خود را از دست دادند. که این عزیزان به خاطر خطای انسانی کشته شدند. ( اوراز در قالب سازماندهی تیم ملی و ناصری با سازماندهی مستقل اما با تاییدیه و مجوز عازم این صعودها شده بودند)

نایب رییس فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی با اشاره به اینکه تعدادی از افراد هم به صورت مستقل اما بدون داشتن تاییدیه فدراسیون به این ارتفاعات رفته و جان خود را از دست دادند، گفت: حدود ۶۰نفر به صورت غیررسمی به قلل هشت هزار متری رفته‌اند که ۸ نفر از آنها جان خود را از دست دادند. البته در مورد خروج غیررسمی باید بگویم که این تعداد ۶۰نفر مربوط به کوه‌نوردانی است که تقریبا شناخته شده هستند و با فضای رسانه‌ای کوه‌نوردی ارتباط داشته‌اند. ممکن است تعداد نیز از طریق تورهای گردشگری و بقیه روش‌ها اقدام به صعود کرده باشند که آمار آنها مدنظر ما نیست.

وی یادآور شد: آیدین بزرگی، پویا کیوان، مجتبی جراحی، لیلا اسفندیاری، سامان نعمتی، داوود خادم، عیسی میرشکاری و مهدی اعتمادفر نفراتی هستند که به صورت مستقل اما بدون تاییدیه مربوطه به قلل ۸ هزاری صعود کرده بودند و جان خود را از دست دادند.

«موسوی» گفت: تعدادی از کوه‌نوردان تقاضای گرفتن تاییدیه صعود به هیمالیا را دارند که از طریق کمیته هیمالیانوردی تقاضای آنها بررسی می‌شود. هم‌اکنون تنها یک کوه‌نورد ایرانی با داشتن تاییدیه فدراسیون در قلل هشت هزار متری فعالیت می‌کند و او «عظیم قیچی‌ساز» است که در «چوآیو» تلاش می‌کند.

 


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در سه شنبه دوم مهر ۱۳۹۲ ساعت 6:55 موضوع | لينک ثابت


جنگ بود «اول مهر»!

 بود «اول مهر»!
آن روز با هم به دشمن می‌زدیم ... امروز برای هم می‌زنیم!

هشت سال، برای ساختن نوستالژی یک نسل کافی‌ست! ... روزهای بمباران و آژیر وضعیت قرمز! ... پناهگاه نمناک مدرسه! ... پنجره‌های چسب کاری شده! ... گذراندن سال تحصیلی در خانه و یادگرفتن الفبا، پای درس معلمی داخل تلویزیون! ... کمبود لوازم التحریر! ... دفترهای بی‌کیفیت کاهی! ... مدادهایی که تا تمام نمی‌کردی، یکی دیگر به تو نمی‌دادند! ... کتاب‌های درسی که باید برای دانش‌آموزان سال بعد، تمییز نگه می‌داشتی! ... قلک‌هایی به شکل نارنجک که برای کمک به جبهه پر می‌شد ... و ... و هم کلاسی‌هایی که یک روز، روی نیمکتی کوچک، کنار تو و یک نفر دیگر می‌نشستند و روز دیگر، نامشان را در لیست جاودانه‌ها می‌دیدی: «دانش آموز شهید...»!

 بگذریم! ... در واقع از آن روزها بگذریم بهتر است! ... راستش نمی‌دانم! ... نمی‌دانم روزهای خوبی بود یا نبود؟! ... تلخ بود یا شیرین؟! ... فقط خاطرم هست که آن روزها؛ مردم با هم به دشمن می‌زدند؛ اما امروز برای هم می‌زنند! ... نمی‌دانم روزهای خوبی بود یا نبود؟!


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در سه شنبه دوم مهر ۱۳۹۲ ساعت 6:54 موضوع | لينک ثابت


ورزش و اهميت آن در جامعه

ورزش و اهميت آن در جامعه

ورزش به فعاليت يا مهارت هاي جسماني گفته مي شود كه بر پايه يك رشته قوانين مورد توافق همگاني و حرفه اي با اهداف تفريحي ،مسابقه ،نشاط شخصي ، دستيابي به ورزيدگي ،مهارت جويي با آميزه اي از اهداف فوق  انجام مي شود، متاسفانه بشر با همه هوش ودرايتي  كه دارد هنوز نسبت به نتايج و پيامدهاي مثبت ورزش در طول تاريخ به يقين نرسيده و در شك وترديد مي باشد، حضور در فعاليت هاي ورزشي و انجام حركات و بكارگيري اندام ها در جهت ورزيدكي و فراهم نمودن نشاط و شادابي و تقويت روح و روان بايد همچون خوردن وآشاميدن  به عنوان بخشي از برنامه هاي زندگي و در كار روزانه خود  در نظر گرفت، فواعد ونتايج آثار ورزش در جسم و جان انسان بدون شك با سختي و تجربه  اندوزي و نيز با بهره گيري از متون علمي در آرمانهاي بشريت رشد كرده ،بالنده شده و به عنوان دست آوردگران سنگ بجاي مانده است،انسان  از بدو خلقت با انجام فعاليت هاي روزانه و حركات اندامها به ورزش پرداخته و با آن پرورش يافته است،،پيگيري و ضرورت فعاليتهاي ورزشي را بايد سايه به سايه در كنار خود حس كرده و با توجه به ضروريات و نيازهاي واقعي در زندگي شحصي از آن بهره گرفت ، لذا گزينه هاي تشويق را به عنوان عامل محرك و ضروري در سلامتي خود و جامعه هدف گذاري نماييم، ، مغز و اندامهاي انسان در فرا گيري و حركات ورزشي انعطاف پذير و درطول تاريخ همواره در جهت رشد و تكامل كار آمد و،ورزيده گرديده  است، اكنون زندگي بي تحرك ،وجود وسايل ارتباطي ،فراواني و مصرف غذاهاي چاقي آور ونيز وجود استرس و هيجانات روز مره شرايطي فراهم كرده  كه انسان در معرض انواع بيماريها بوده و براي رهايي از اوضاع دهشتناك بايد به ورزش وخود درماني روي آورده وبراي حفظ  سلامتي خود بايد چاره اي اساسي جست ، ، ساختار جامعه صنعتي كنوني با تركيبي از فرهنگ شهري و روستايي، زندگي آپارتمان نشيني و داشتن وسايل و دستگاهاي صوتي و تصويري مدرن سبب شده تا جنب جوش و بازي كودكانه ، غرور و انرژي نهفته انفجاري  در جوانان ،ضرورت هوشمندانه تحرك و ورزيدگي در ميان سالان ،درايت و حفظ آمادگي و تحرك در بزرگ سالان همگي در فرهنگ نا خواسته و جامعه مدرن كنوني به سكون وبي تحركي سپري ميشود در فعاليت ورزش جريان خون به مغز افزايش ميابد ،ورزش مي تواند به تمركز حواس و همچنين  استراحت و آرامش مغز حتي در هنگام خواب كمك كند ،تجربه نشان داده كه افرادي كه ورزش مي كنند حتي اندام زيباتري دارند ،ودر ارتباطات اجتماعي خود موفق تر هستند ،ورزش نه تنها براي بدن بلكه براي ذهن ومغز ما نيز مفيد است ،با ورزش فرد خوش اخلاق تر و اعتمادبه نفس بالايي براي مواجه با مشكلات پيدا مي كند ،با ورزش روح و جسم و مغز انسان تقويت مي شود ،در هنگام ورزش بدليل پديدار شدن ماده اندورفين درد و استرس در بدن انسان كاهش مي يابد ،و احساس خوب و سرحال بودن به فرد القا مي شود ةورزش در كاهش آلزايمر ماثر است

لذا  هر گونه بهانه ، سستي و تنبلي در امر ورزش براي آينده بشريت زيان آور و جبران نا پذير خواهد بود،از طرفي نتايج وآثار  مثبت ورزش در عرصه هاي مختلف جامعه به عنوان  دست آورد و تجربه علمي در زندگي روزانه بر كسي پوشيده نيست ،ولي  متا سفانه بخش بزرگي از جامعه هنوز در باور خود با شك و ترديد روبرو بوده و شايد براي داشتن جسمي سالم منتظر معجزه هستيم،در شرايط فعلي انجام هر گونه فعاليت ورزشي در عرصه هاي مختلف بسود همه قشرهاي جامعه بوده و بر شمردن گلايه ها و مشكلات متداول روزانه توجيه نابخردانه اي است كه تعلل وسستي را به همراه داشته و بي ترديد در عالم روياهاي خود زمان را تلف كرده  و بناهگاه خود را درمعرض بيماريهاو ناملايمات جسمي و رواني مبتلا خواهيم ديد و براي مردم بخصوص جوانان آينده اي نا فرجام خواهد داشت  ورزش به يقين در جسم جان ورزشكاران تحرك ،استواري ، اعتدال و نيز روحيه آرمان خواهي را تقويت و آنرا با ديگران متمايز مي نمايد ودر سايه اين خصوصيات ارزنده  بشر در طول تاريخ به رشدو شكوفايي رسيده و در جامعه و زندگي روزانه با حفظ ارزشهاي اجتماعي در جهت رشد و بالندگي گام برداشته است ،ايده آرمان خواهي و برتري اخلاقي درقشرهاي مختلف جامعه در طول تاريخ الگو برداري و برگرفته از كسوت ورزشكاران و قهر مانان ونير جامعه ورزشي بوده و همواره به عنوان يك الگوي ارزشي در رشد شكوفايي جوانان و اقشار مردم تاثير گذار بوده است   ،از طرفي نتايج وآثار  مثبت ورزش در عرصه هاي مختلف جامعه به عنوان  دست آورد و تجربه علمي در زندگي روزانه بر كسي پوشيده نيست .

اكنون ورزش در تمام سطوح و عرصه ها بايد به عنوان راه حل اساسي  جهت برون رفت از بحران بي سابقه اعتياد در جامعه و عدم تحرك در عموم مردم به عنوان چشم انداز و افق ملي هدف گذاري شود، ديگر ورزش به عنوان تفريح نيست بلكه به عنوان طرح ملي براي رهايي از قيد وبندهاي جامعه مدرن و صنعتي بايد برنامه ريزي شده  ومشاركت  خردمندانه همه افشار جامعه در فعاليت هاي ورزشي ضروري مي باشد، نوشته حاضر بيان مسائل و مشكلات جاري جامعه بوده كه ياد آوري آن نه در جهت تضعيف روحيه مردم بلكه هشدار وتعلق خاطر به همشهريان عزيز رودباري   و استمداداز همه دست اندر كاران،مديران واحد هاي صنعتي،مسئولين و كليه اقشار جامعه كه با حمايت و استفاده بهينه از امكانات و ظرفيتهاي موجوددر ارگانها و نهادهاي ورزشي و نيز فرهنگ سازي عمومي جهت حضور و مشاركت همه اقشار بخصوص جوانان در فعاليت هاي ورزش همگاني و حرفه اي براي ياري رساندن وگذار  از وضعيت موجود     مي باشد .

 

ابراهيم فرجي پور


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در شنبه سی ام شهریور ۱۳۹۲ ساعت 6:9 موضوع | لينک ثابت


کدام کشورها «محیط زیست» را بیشتر دوست دارند ؟!

عکس از: ketabak.org

حفظ محیط زیست که پیش از همه یک فرهنگ است در برخی از کشورها به نحو خوشایندی هدف غایی تک تک افراد است.

در برخی از کشورها محیط زیست همیشه در رفتار و کردار روزمره مردمان به صورت فرهنگی نهادینه شده حضور دارد اما از طرف دیگر دولتها نیز در به انجام رسیدن این مهم نقشی اساسی دارند.

در تازه ترین پژوهشی که توسط یک موسسه سوئیسی به نام robecosam انجام داده است 59 کشور جهان که شامل 21 کشور توسعه یافته و38 کشور در حال توسعه است مورد مطالعه قرار گرفته است.

در این مطالعه که با موضوع کشورهای دوستدار محیط زیست و انرژی های تجدید پذیر انجام شده است 17 شاخص در سه دسته کلی شاخصه های محیط زیست ، شاخصه های اجتماعی و شاخصه های دولتی مورد بررسی قرار گرفته است.

در این تحقیق میزان تلاشها برای کاهش گاز های گلخانه ای اعم از دولتی آموزشی و غیره و همچنین میزان خطر و ریسک پذیری سرمایه گذاری در حوزه انرژی های نو مورد بررسی قرار گرفته است.

انرژی های خورشیدی ، بادی و بیو فول ها و همه منابع انرژی با ساخت غیر فسیلی در عرصه فرهنگ استفاده، ریسک تولید و باقی شاخصه ها مورد بررسی قرار گرفته اند در این میان کشور سوئد در جمیع شاخصها به با لا ترین رتبه دست یافته است.

ده کشور اول که در این مطالعه حائز رتبه برتر شدند عبارتند از:

رتبه کشور
1 سوئد
2 استرالیا
3 سوئیس
4 دانمارک
5 نروژ
6 انگلیس
7 کانادا
8 فنلاند
9 آمریکا
10 هلند

رتبه های آخر؛
ده کشوری که در این رده بندی در ته جدول قرار گرفته اند عبارتند از:

رتبه کشور
59 نیجریه
58 مصر
57 ونزوئلا
56 اندونزی
55 روسیه
54 مراکش
53 دومنیکن
52 جامائیکا
51 تایلند
50 ال سالوادور

جایگاه «ایران» کجاست؟

در این مطالعه متاسفانه و یاخوشبختانه ایران بررسی نشده است چرا که در صورت بررسی قطعا رتبه خوبی در انتظارمان نبوداستفاده بالا و مثال زدنی ما از بنزین و سوختهای فسیلی که ریشه در فرهنگ معاصر متاثر از نفت خیز بودمان دارد هر گونه ریسک در باره انرژی های نو را از پیش شکست خورده می نمایاند ضمن آنکه از لحاظ شاخصه های اجتماعی هیچ کدام از ما تلاش سازنده و روزمره ای برای حفظ محیط زیست نداریم بلکه نا خودآگاه به تخریب آن هم همت می گماریم.
در چنین شرایطی و علیزغم روی کار آمدن رویکردهای جدید در عرصه محیط زیست باز هم نمی توان رتبه ای برای کشورمان در اواسط جدول حتی قایل شد. نکته این مطالعه رتبه 25 کشور امارات متحده عربی است که علیرغم نفت خیز بودن و صحرایی بودن قسمت اعظم آن رتبه قابل قبولی کسب کرده است.

در تصاویر زیر به ترتیب رتبه های بالا و پائین این تحقیق با امتیازشان مشخص است:

برای بزرگ‌نمائی نمودارها روی آنها کلیک کنید:

محیط زیست

محیط زیست

 

منیع: خبرآنلاین/هادی معیری نژاد


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در شنبه سی ام شهریور ۱۳۹۲ ساعت 6:7 موضوع | لينک ثابت


گزارش برنامه «برودپیک ۹۲» منتشر شد

«رامین شجاعی» گزارش کامل خود را از برنامه «برودپیک ۹۲» باشگاه «آرش» تهران منتشر کرد.

وی این گزارش را در وبلاگ شخصی‌اش «داستان کوه» منتشر کرده، و دراین‌باره گفته؛ "در این گزارش سعی کردم تا جایی که مقدور بود، علاوه بر شرح آنچه در برنامه گذشت، جزئیاتی را ذکر کنم که به چگونگی اتخاذ بعضی تصمیمات خاص مربوط می شد. طبیعتا ذکر همه جزئیات در این گزارش مقدور و ممکن نیست. خوانندگان محترم، صاحب نظرین، و منتقدین می توانند سوالات خود را مستقیما به  ایمیل من یا ایمیل باشگاه آرش بفرستند و یا در بخش نظرات همین وبلاگ مطرح کنند. در مرحله بعد، و در طی چند پست، به سوالاتی که در این گزارش به آنها پاسخ داده نشده یا نیاز به توضیحات بیشتری دارد خواهم پرداخت. ذکر این نکته لازم است که سوالاتی که تاکنون مطرح شده را جمع آوری و دسته بندی کرده ام و به تدریج و با توجه به اولویت به آنها پاسخ خواهم داد. "

شجاعی خاطر نشان کرده؛ "در این بین و بنا به ضرورت به نقدهایی که به نظرم وارد نیست پاسخ خواهم داد. قطعا جلسات کارشناسی و آسیب شناسی متعددی برگزار خواهد شد و امیدوارم پس از آن شاهد نقدهای منصفانه و همه جانبه باشیم. نظرات کارشناسی کوهنوردان ایرانی و خارجی را خواهم شنید و در آخر نظر خود در باره اشکالات و نقاط مثبت و منفی این برنامه به اطلاع عموم خواهم رساند... ادامه"

گزارش برنامه را از اینجا دانلود کنید.


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در شنبه سی ام شهریور ۱۳۹۲ ساعت 6:5 موضوع | لينک ثابت


ریزش بهمن در «چوآیو» و مصدومیت ۳ «شرپا»!


کمپ اصلي چوايو - چپ به راست: "عظيم قيچي ساز"، "آلکس باربر" از آمريکا، "بروس گيبنز" از استراليا، "گيا تورتلادز" از گرجستان، "مينگما" از نپال (سردار تيم و همچنين شرپا شخصي "بروس") و "فرناندو لاتوره" از اسپانيا.

بنا بر گزارش ارسالی «عظيم قيچي ساز»؛ حدود ساعت ۱۲ ظهر روز سه‌شنبه۲۶ شهریور ماه (به وقت محلي) شرپاهايي که بين کمپ ۱ و کمپ ۲ در حال ثابت گذاري مسير بودند دچار بهمن شدند. 

وی افزود؛  سه تن از شرپاها در اين حادثه صدمه ديده‌اند و حال يکي از آنان وخيم است. وي با برانکارد به کمپ اصلي منتقل شد. حال ديگر نفرات مستقر در کمپ اصلي و کمپ۱ مساعد است.

 


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در شنبه سی ام شهریور ۱۳۹۲ ساعت 6:4 موضوع | لينک ثابت


آگهی انتخابات ریاست

«هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی استان تهران»

 "اداره کل ورزش و جوانان استان تهران" در نظر دارد انتخابات رییس "هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی استان تهران" را با شرایط زیر؛ برگزار نماید. لذا از کلیه واجدین شرایط، دعوت به عمل می آید با مدارک زیر و جهت پر کردن فرم های مربوطه؛ در ساعات اداری؛ از روز شنبه مورخ ۳۰ شهریور تا روز یکشنبه مورخ ۷ مهر ۹۲ به مدت هفت روز اداری، به آدرس: میدان بهارستان - خیابان سپاه - روبروی بیمارستان طرفه - کوچه استقلال - امور مجامع اداره کل ورزش و جوانان استان تهران، مراجعه نمایند. 
 
شرایط و مدارک مورد نیاز:
- برخورداری از تجربه و سوابق ورزشی
- آشنایی با رشته ورزشی.
- دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی فوق دیپلم.
- تصویر گواهی پایان خدمت.
- تصویر تمامی صفحات شناسنامه.
- تصویر پشت و رو کارت ملی.
- دو قطعه عکس سه در چهار رنگی و جدید.
- گواهی عدم سوء سابقه کیفری از مراجع ذیربط.
- همراه داشتن اصل مدارک الزامی می باشد.
- ارائه برنامه عملیاتی چهار ساله هیئت (تقویم ورزشی - بودجه مورد نیاز - راهکارهای توسعه ورزش مورد نظر؛ بخصوص رده سنی پایه در تهران و حوزه و شهرستان های تابعه - جذب حامیان مالی - جذب کارشناسان و داوطلبان علاقمند و واجد شرایط کمک به هیئت - راهکارهای اجرایی استعدادیابی و نخبه پروری)
 

ضمناً در صورت نیاز به هر گونه اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 77532648 - امور مجامع "اداره کل ورزش و جوانان استان تهران" تماس حاصل نمایید.


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در شنبه سی ام شهریور ۱۳۹۲ ساعت 6:2 موضوع | لينک ثابت


کوه‌نورد از سراسر کشور بر بالین زخم خورده‌ی «کوه‌شاه»!

‌کوه‌نوردانی از سراسر کشور به عیادت «کوه‌شاه» آمدند و با برگزاری آیینی نمادین، مراسم سوگواری برای دومین قله مرتفع استان کرمان و یکی از منحصر بفردترین زیست‌ بوم‌های گیاهی و جانوری کشور که به دلیل فعالیت معدن استخراج سنگ‌ آهن در حال نابودی است، را برگزار کردند.

مسئول واحد ارتباطات و رسانه‌های کمیته نجات مردمی «کوه‌شاه» با اعلام این خبر  گفت: پنج‌شنبه و جمعه گذشته، دو هزار نفر از کوه‌نوردان سراسر کشور به کرمان آمدند تا در همایش و برنامه صعود به «کوه‌شاه» شرکت کنند.

«افشین اسدی» هدف از برگزاری این همایش مردمی را اعتراض به تخریب‌های گسترده ناشی از فعالیت معدن استخراج سنگ آهن در کوه‌شاه عنوان و بیان کرد: از بعدازظهر پنج‌ شنبه تیم‌های مختلف کوه‌نوردی وارد منطقه شده و از ساعت دو بامداد جمعه صعود آغاز شد. وی گفت: پنج‌ شنبه شب نیز مجلس نمادین سوگواری برای «کوه‌شاه» برگزار شد که ضمن این مراسم، فاتحه‌ خوانی برای والده مکرمه سردار حاج قاسم سلیمانی و همچنین سردار شهید افضلی‌ نیز انجام شد.

«اسدی» افزود: مراسم نی‌نوازی و همچنین نمایش تصاویر تخریب شده از «کوه‌شاه» نیز برگزار شد.

وی در ادامه، با اشاره به ویژگی‌های منحصر بفرد «کوه‌شاه» اظهار کرد: متاسفانه فعالیت معدن استخراج سنگ‌ آهن در این منطقه، ضربه جبران‌ناپذیری به زیست‌بوم این منطقه وارد کرده است.

وی افزود: با وجود اعتراضات گسترده مردمی و ابراز نگرانی کوه‌نوردان و فعالان محیط‌ زیست از این رویداد، شاهد بودیم که نسبت به هفته قبل، تخریب‌ها گسترش یافته تا جایی که از جاده بافت این تخریب‌ها کاملاً مشهود است!

مسئول واحد ارتباطات و رسانه‌های کمیته نجات مردمی کوه‌شاه با بیان این‌که این معدن اقدامات خود را شدت بخشیده است، گفت: باید هر چه سریعتر جلوی این تخریب‌ها گرفته و توسعه پایدار نباید قربانی بسیاری از مسایل دیگر بشود.


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در دوشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۲ ساعت 7:8 موضوع | لينک ثابت


پیشروی «قيچي ساز» تا کمپ یک «چوآیو» و بازگشت به کمپ اصلی

به گزارش رسیده؛ «عظيم قيچي ساز» روز جمعه ۲۲ شهریور ماه در کمپ اصلی قله‌ی «چوايو» در ارتفاع ۵۶۵۰ متری مستقر شد.

وی در این گزارش از حضور بالغ بر ۱۴ تيم در کمپ اصلی که بعضي از آنها تا کمپ ۱ نیز پیشروی کرده‌اند خبر داد و افزود: طی ۲ تا ۳ روز آينده مراسم سنتی تبت با عنوان "پوجا" (Puja) انجام خواهد شد، پس از این مراسم من هم راهي کمپ‌هاي بالا خواهم شد.

اضافه می‌شود؛ وی امروز ۲۴ شهریور  پس از پايان مراسم "پوجا"، کمپ اصلي را ترک کرد و پس از ۳ ساعت کوه‌پيمايي به کمپ 1 در ارتفاع ۶۴۰۰متری رسید.

«قیچی ساز»؛ پس از برپايي کمپ یک و استراحتي ۲ ساعته به کمپ اصلي بازگشت.

 


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در دوشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۲ ساعت 7:7 موضوع | لينک ثابت


در کوه‌نوردی جان افراد از اهمیت بالایی برخوردار است

در کوه‌نوردی جان افراد از اهمیت بالایی برخوردار است
«خودخواهی» و «نداشتن قوام مدیریتی» تیم‌ کوه‌نوردی را از هم می‌پاشد!

... گاهی افرادِ علاقه‌مند به کوه‌نوردی تیمی را تشکیل می‌دهند که قله‌ای را صعود کنند اما در میانه راه به دلیل نداشتن فرهنگ کوه‌نوردی و خودخواهی و نداشتن قوام مدیریتی این تیم از هم می‌پاشد و در این راستا افراد از تیم جدا شده و هر یک به سویی می روند که در نتیجه باعث می شود افراد راه را گم کرده و یا فوت کنند!

«عباس چشمه قصابانی» سخنگوی هیئت کوه‌نوردی استان «همدان» در این باره می‌گوید: کوه‌نوردی ورزش نیست بلکه سبک زندگی است چراکه افراد باید در این رشته یاد بگیرند و بدانند که چگونه از تیم خود و یکدیگر حمایت کنند.

وی افزود: در کوه‌نوردی جان افراد از اهمیت بالایی برخوردار است تا بتوانند به سلامت به کوه بروند و برگردند.

هم‌چنین رعایت مسائل اخلاقی و فرهنگی در ورزش کوه‌نوردی بسیار مهم است که متاسفانه کمتر روی آن کار شده است! ... متن کامل درمهر

 


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در دوشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۲ ساعت 7:6 موضوع | لينک ثابت


مرتفع‌ترین کوه «سوئد» هر سال یک‌متر کوتاه می‌شود!

یک محقق دانشگاه «استکهلم» گفت: با توجه به اینکه افزایش دمای هوا در حال از بین بردن یخچال‌هایی است که قله کوه‌ها را تشکیل می دهند مرتفع ترین کوه «سوئد» در حال از دست دادن عنوان خود است!

به گزارش خبرگزاری «فرانسه» از «استکهلم»، «گانهیلد روسکویست Gunhild Rosqvist » جغرافیدان دانشگاه «استکهلم» گفت: قله جنوبی کوه «کبنکایس» که مرتفع ترین کوه در سوئد است در ۱۸سال گذشته، هر سال حدود یک متر کوتاه شده است.

«روسکویست» که ریاست یک مرکز تحقیقاتی را در شمال «سوئد» برعهده دارد، گفت: «این روند کاملا مشهود است. شکی وجود ندارد که گرم شدن زمین باعث ذوب این یخچال‌هاست.»

این کوه امسال 2.099 متر از ارتفاع خود را از دست داده است و هم اکنون تنها با قله شمالی این کوه که جنس آن از صخره سخت است تنها سه متر اختلاف دارد.

وی افزود در صورتی که این فرآیند ادامه یابد، قله شمالی این کوه در دو یا سه سال آینده عنوان مرتفع ترین کوه سوئد را از آن خود می‌کند!

 


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در دوشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۲ ساعت 7:6 موضوع | لينک ثابت


فرودهای پر حادثه

بیشتر اسیبهای  کوهنوردی هنگام فرود اتفاق می افتد بعضی از منابع به بیش از 80% اشاره کرده اند. تجربیات ما از حوادث سالهای اخیر کوهنوردی و همیالیا نوردی هم همین مسئله را نشان میدهد چه در کوهنوردان آماتور و چه در کوهنوردان حرفه ای که نمونه های بسیاری را نیز میتوان نام برد. (دکتر بهالو، لیلا اسفندیاری و...) ولی براستی چرا فرود حتی برای کوهنوردان حرفه ای و توانمند هم آبستن حادثه است؟

1-    سبکبار بودن

بسیاری از کوهنوردان برای اینکه فشار کمتری را هنگام صعود به قله تحمل کنند و یا بتوانند سرعت حرکت بیشتری داشته باشند و یا گاه ضعف و نا آمادگی خود را بپوشانند با کوله باری سبک بدون به همراه بردن حداقل امکانات اقدام به صعود بخصوص از کمپ های آخر و یا در صعود های یکروزه میکنند. این افراد بنا را بر این میگزارند که در مسیر هیچ اتفاق غیر منتظره ای رخ نخواهد داد. هوا خراب نخواهد شد، راه را گم نخواهند کرد، اتفاقی برای کسی نخواهد افتاد و ... و این یعنی سپردن سلامت و جان خود به احتمالات و قضا و قدر. بسیاری از این کوهنوردان به راحتی صعود می کنند و باز میگردند اما اگر کوچکترین تغیری ایجاد شود، راهی به خطا رفته شود، بادی بوزد، برفی بیاید، مهی جلوی دید را بگیرد (که بسیار هم پیش می آید ) آنگاه ...

برای نمونه میتوان به حادثه دماوند برای تم کوهنوردی هرمزگان و یا حادثه کل جنو نام برد که نبود اندک وسایل شب مانی کمی آب و غذا باعث شد تا شب مانی ساده به فاجعه ای بزرگ بینجامد.

2-     اعتماد به هوشیار ماندن هنگام باز گشت

بسیاری از کوهنوردان هنگام برنامه ریزی برای بازگشت به توانمندیهای خود در حالت عادی تکیه میکنند توانایی هایی چون: قدرت بدنی، توان مسیر خوانی، توان نقشه خوانی، تجربه کوهنوردی و... در حالیکه بخصوص در ارتفاع در صعودهای سنگین در آب و هوای سرد و مخصوصا در هیمالیا به هیچ عنوان کوهنوردان نباید به هوشیاری و توان ذهنی و در نتیجه قدرت بدنی خود هنگام بازگشت اعتماد کنند زیرا به دلایل متفاوت هوشیاری و توان ذهنی انسان در ارتفاعات بلند و در صعودهای سنگین به شدت کاهش یافته و تخریب میشود. آثار ارتفاع بخصوص در منطقه مرگ، طولانی شدن ماندن در ارتفاع، سرما وهیپوترمیا وعوارض آن،  کمبود آب بدن ناشی از تعریق و فعالیت سنگین، کاهش شدید انرژی ناشی از فعالیت و بی اشتهایی و اشکالات تغذیه ای در برنامه ها که معمولا پیش می آید، تخلیه انرژی عواملی هستند که هرکدام به تنهایی برای از بین بردن هوشیاری انسان کافی هستند، حال اینکه در کوهستان و بخصوص در ارتفاعات بلند معمولا همه همراه هم میباشند و بخصوص آسیبهای ناشی از ارتفاع و کمبود اکسیژن و سرما و هیپو ترمیا به شدت باعث اختلال در قضاوت و زوال عقل و هوشیاری میشود. آنگاه انسان نه تنها نمیتواند از توانمندیهای خود بهره ببرد  بلکه حتی نمیتواند در شریط خاص و حتی عادی قضاوت درستی داشته باشد. هرچه زمان صعود بیشتر شود هرچه به ساعات پایانی روز نزدیک شویم این مشکل بیشتر و حاد تر میشود و در نتیجه در هنگام فرود که معمولا پایان روز و پایان صعود است بسیار بیشتر به چشم می آید. باید به خاطر داشت که هوشیاری انسان در پایان یک صعود سنگین در باز گشت از هیمالیا نمیتواند چندان قابل اعتماد باشد.

3-     اشتباه در مسیر خوانی

آنچه انسان از طبیعت هنگام صعود میبیند با آنچه هنگام فرود دیده میشود بسیار متفاوت است. به این علت گفته میشود در صعود همیشه پس از چند گام برگردید به پشت سر بنگرید و مسیر بازگشت را با خود مرور کنید کوهنورد موفق کسی است که فرودش را از اولین لحظه صعود آغاز کند و در تمام مسیر حتی یک لحظه از اندیشیدن به بازگشت غافل نشود. بسیاری از دو راهی ها، پرتگاه ها، پپستی ها و بلندیها و ... هنگام بازگشت است که دیده میشوند و اگر در راه صعود  ارزیابی نشده باشند می توانند مشکلات بسیار به بار آورند.

4-     صعود تا آخرین نفس تا آخرین لحظه

لذت رسیدن به قله، تلاش برای هدر نرفتن زحمات انسان، فکر کردن به عواقب و حرف و حدیثهای صعود نکردن، همه و همه باعث میشود که گاه کوهنوردان دل به دریا بزنند و تمام داشته هایشان را در راه صعود ورسیدن به قله صرف کنند و آنگاه هنگام بازگشت با توجه به خطرات پیش گفت در پایان صعود و در پایان روز، خسته با هوشیاریی کمتر از حد طبیعی وقتی که دیگر آن نیروی عظیم که انسان را به قله میکشاند جای خود را به خواب آلودگی و خستگی و بی حوصلگی و نرسیدن فرود میدهد به فکر بازگشتن بیفتند.

5-    آثار روانی

همیشه رسیدن به قله انگیزه انسان را چند برابر میکند و این انگیزه بر بسیاری از چیزها و ناتوانی ها غلبه میکند اما هنگام باز گشت دیگر از آن انگیزه قوی خبری نیست. اندکی اشتباه، اندکی ناملایمت، کمی ناپایداری جوی میتواند انسان خسته و نه چندان هوشیار و سرمازده را به راهی بی باز گشت بکشاند

سخن آخر

شاید بتوان دلائل دیگری نیز به این مقوله ها برای خطر ناک بودن فرود اضافه کرد که مثلما همفکری دو ستان، همنوردان و اساتید گرامی میتواند به پربار شدن این مطلب کمک کند. اما بیاید برای همیشه یک بار دیگر به خاطر بسپاریم که بسیاری از حوادث کوهنوردی در راه بازگشت است که بوقوع می آیند. بیاید فرود را هیچگاه دست کم نگیریم. بیاید از اولین لحظه صعود به بازگشتن بیندیشیم. بیاید بکوشیم تا همه وقت و توانمان را بدون توجه به باز گشت صرف صعود نکنیم. بیایید یادمان باشد که کوهنوردی با سالم برگشتن است که به پایان میرسد. بیاید چشمهای نگران مانده بر در را که بازگشت عزیزانشان را به انتظار نشسته اند هیچگاه فراموش نکنیم.

دکتر فرید عباسی دزفولی


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در شنبه شانزدهم شهریور ۱۳۹۲ ساعت 9:20 موضوع | لينک ثابت


کوهنوردی و سکوت رسانه ای

کوهنوردی و سکوت رسانه ای

کوهنوردی و رشته های تابعه آن مثل سنگنوردی، صعودهای ورزشی، دوچرخه سواری کوهستان و ... جزء پر مخاطب ترین و فراگیر ترین رشته های ورزشی کشور است که در تمام کشور و در تمام سنین و قشرها ی متفاوت طرفدار دارد به جرات میتوان گفت که هیچ ورزشی نداریم که ورزشکاران آن اینچنین سنین متفاوتی داشته باشند.اما آنچه جای تاسف دارد عدم بها دادن به این رشته توسط مسولین رسانه ملی در تمام سطوح است ما حتی در رادیو ورزش که شبکه تخصصی ورزش است یک برنامه تخصصی که به کوهنوردی در سطح حرفه ای بپردازد نداریم و تک برنامه های موجود(علی رغم ارزشمندی آنها) فقط در سطح برنامه های طبیعت گردی عام بدون توجه به کلیت این رشته است مثل برنامه رادیو کوهستان و کوله پشتی که در ساعات پر مخاطب هم پخش نمی شوند. حال سیما و رسانه های نوشتاری که جای خود دارند. حتی حوادث کوهستان هم به جز مورد اخیر -که به دلایل مختلف بازخورد رسانه ای پیدا کرد- نیز یا پوشش داده نمی شوند یا به جای صفحات ورزشی مورد توجه خبرنگاران صفحات حوادث قرار میگیرند. این در حالیست که مخاطبان این رشته از خیلی از رشته ها که برنامه ثابت در رسانه ها یا حتی همین رادیو ورزش دارند بسیار بیشتر است. گرچه در این کشور در سطح بودجه و رسانه توجه همه  به فوتبال است و کاری هم نمی شود کرد ولی میبینیم که در بین سایر رشته های غیر فوتبالی، کوهنوردی علی رغم مخاطبان و جاذبه های بسیار مورد ظلم واقع شده و مغفول مانده. امید است جامعه کوهنوردی کشور در تمام سطوح برای مجاب کردن رسانه های تصویری، شنیداری و نوشتاری برای پرداختن به این رشته  تلاش کنند.

در این راستا زمستان گذشته این نامه با امضای اینجانب دکتر مساعدیان و جناب رضا زارعی به رادیو ورزش نوشته شد که علیرغم قول مساعد تا کنون هیچ باز خوردی نداشته است این نامه را جهت اطلاع همگان منتشر میکنم شاید تلاش بیشتر دوستان و راهکار های پیشنهادی آنها منجر به نتیجه دلخواه برای ورزش کوهنوردی گردد.

بنام  خدا

مدیریت محترم شبکه رادیویی ورزش – جناب آقای نبیری  - با سلام و احترام

همانگونه که مستحضرید ورزش کوهنوردی با هزاران نفر علاقه مند یکی از ورزشهای پر طرفدار در سطح کشور می باشد که همه ساله افراد زیادی به این رشته و رشته های جانبی آن شامل سنگ نوردی طبیعی، صعودهای ورزشی، دوچرخه سواری کوهستان و... می پردازند. 

کوهنوردان کشورمان  سالانه علاوه بر صعود به ارتفاعات کشور، برنامه های بسیاری نیز در قلل مرتفع جهان اجرا کرده اند، که متاسفانه هیچگاه آنگونه که باید و شاید به آن پرداخته نشده است و سهم ورزش کوهنوردی از برنامه های رسانه ملی نزدیک به صفر بوده است. از آنجا که رادیو ورزش به عنوان یک رسانه تخصصی به کلیه رشته ها می پردازد حداقل مطالبه کوهنوردان و سایر ورزشکاران رشته های وابسته، داشتن برنامه ای در زمینه ورزش کوهنوردی در این رادیو و در ساعت های پر مخاطب روز است، که به ورزش کوهنوردی به صورت حرفه ای بپردازد و پاسخگوی نیاز های این رشته و طرفداران آن باشد. 

پرداختن به مسائل فنی و اجرایی این رشته می تواند باعث پیشرفت و گسترش این رشته ورزشی در کشور شود که علی رغم سلامت، غیر مسابقه ای بودن و فراگیر بودن آن در کشور بین آحاد مردم جامعه کماکان مظلوم ترین رشته ورزشی در رسانه ملی است.

مسائل مربوط به کوهنوردی در کشور کم نیستند، از آن جمله است: آموزش، امداد و نجات، صعودهای ورزشی (سنگ نوردی داخل سالن)، مسائل زیست محیطی، هیمالیا نوردی، صعودهای داخلی، طبیعت گردی، کوهپیمایی، مسائل اجرایی و ... که پرداختن به این مسائل ضمن برآورده کردن آرزوی جامعه کوهنوردی می تواند برنامه ای جذاب و پرمخاطب برای رادیو ورزش فراهم کند.

لازم به یادآوری است هم اکنون تنها برنامه رادیو ورزش در زمینه کوهنوردی رادیو کوهستان است که ضمن احترام و ابراز علاقه وافر به این برنامه باید گفت این برنامه صرفا یک برنامه عمومی در زمینه طبیعت گردی و در ساعتی کم مخاطب (6 صبح روز جمعه) است که به هیچ عنوان نمیتواند پاسخگوی نیازهای جامعه کوهنوردی باشد.

امیدوارم هم کاری شما منجر به تولید برنامه ای گردد که پاسخگوی خیل عظیم دوستداران این ورزش گردد.

پیشاپیش از بذل توجه جنابعالی صمیمانه تشکر میکنم.


     دکتر فرید عباسی                  دکتر حمید مساعدیان                     رضا زارعی


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در شنبه شانزدهم شهریور ۱۳۹۲ ساعت 9:17 موضوع | لينک ثابت


۱۶ شهریور

بدون شرح!


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در چهارشنبه سیزدهم شهریور ۱۳۹۲ ساعت 8:8 موضوع | لينک ثابت


تصاویر شوک آور انسانی نابینا

جمعه, 08 شهریور 1392 ساعت 20:18

تصاویر شوک آور انسانی نابینا و عریان که در کوه به زنجیر کشیده شده است چین را تکان داد

شفقنا - تصاویر شوک آور از انسانی نابینا که در کوه به زنجیر کشیده شده است چین را تکان داد

به گزارش شفقنا از دیلی میل چنگ زینگ تااو 26 ساله که از کودکی نابینا و از نظر مغزی ناتوان بدنیا آمده است در غاری به زنجیر کشیده شده است.

پدر 70 ساله او از زمانی که خانه اش را ازدست داده است فرزند خود را به این غار برده و  به زنجیر کشیده است.

اومی گوید فرزندم مکانی برای زندگی ندارد، لباس نمی پوشد و جون نابینا است مجبور بودم او را به زنجیر بکشم چون ممکن است گم شده و به خود آسیب برساند . من روزانه سه بار به او سر می زنم و به او آب و غذا می دهم. من راهی دیگر برای نگهداری اونداشتم.خانه ام را از دست داده ام و محلی در اختیار ندارم.

انتشار این تصاویر در شبکه های اجتماعی موجی از خشم در چین ایجاد کرد و بسیاری از کامنت گزاران نوشته اند ما در کدام قرن زندگی می کنیم؟ آیا گاو و خوک هم این چنین نگهداری می شوند؟ آیا کسی نیست تا به این انسان توجهی کند؟

www.shafaqna.com

گالری تصاویر


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در چهارشنبه سیزدهم شهریور ۱۳۹۲ ساعت 8:4 موضوع | لينک ثابت


هشدار وزارت خارجه آمریکا و ماجرای آن ۳ کوه‌نورد!

هشدار وزارت خارجه آمریکا و ماجرای آن ۳ کوه‌نورد!

نیویورک تایمز طی گزارشی نوشت: ترمیم اقتصاد آسیب دیده ایران در صدر برنامه های رئیس جمهوری جدید ایران قرار دارد و توسعه صنعت گردشگری بخشی از راه کار وی برای رسیدن به این هدف است.

وی قصد دارد تعداد گردشگران خارجی عازم ایران را به بیش از دو برابر افزایش دهد و از 4 میلیون نفر به 10 میلیون نفر برساند.

این هدف گذاری، خبر خوبی برای تورهای مسافرتی است که گردشگران آمریکایی را برای بازدید به شهرهایی نظیر یزد و شیراز می برند.

مدیر یکی از این تورها گفت: «من معتقدم که فرهنگ، طبیعت، مهمان نوازی و زیرساخت های ایران می تواند تعداد بسیار بیشتری گردشگر را به این کشور بکشاند.»

بر اساس این گزارش تغییر در سیاست های جذب گردشگر ایران، سازمان آموزشی شورای امور جهانی فیلادلفیا را متقاعد کرده است تا اعزام تورهای گردشگری به ایران را از آوریل 2014 از سر بگیرد. این سازمان در سال 2011 پس از بالا گرفتن تنش ها بین ایران و آمریکا به دنبال دستگیری سه کوه‌نورد آمریکایی در ایران، اعزام تورهای گردشگری به ایران را متوقف کرده بود.

نیویورک تایمز افزود: ایران جذابیت های فراوانی برای جلب توجه گردشگران خارجی دارد. ایران با دارا بودن 16 اثر ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو شامل پرسپولیس که قدمت آن به 518 قبل از میلاد می رسد و همچنین مسجد امام اصفهان متعلق به قرن هفدهم میلادی، آثار تاریخی فراوانی را در خود جای داده است.

اما به رغم افزایش علاقمندی گردشگران آمریکایی برای سفر به ایران، وزارت امور خارجه آمریکا نظر دیگری در خصوص سفر به ایران دارد. وزارت خارجه آمریکا ماه گذشته با اشاره به هشدارهای داده شده در خصوص سفر به ایران اعلام کرد: «از سال 2009 تاکنون، مقامات ایرانی از صدور اجازه خروج برای چند تن از شهروندان دارای تابعیت دوگانه ایرانی آمریکایی خودداری کرده اند.... مقامات ایرانی همچنین شهروندانی از آمریکا را به اتهامات مختلف اعم از جاسوسی و تهدید امنیت ملی بازداشت کرده اند.»

 


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در چهارشنبه سیزدهم شهریور ۱۳۹۲ ساعت 7:59 موضوع | لينک ثابت


سومین پناهگاه «سبلان» افتتاح شد

سومین پناهگاه «سبلان» افتتاح شد
ظرفیت پذیرش ۱۰۰ نفر

با هدف تسهیل در صعود به قله «سبلان» سومین پناهگاه در این کوه مرتفع احداث و به بهره‌برداری رسید.
 
در مراسمی که عصر روز گذشته و در «مشگین‌شهر» برگزار شد، سومین پناهگاه قله ۴۸۱۱ متری «سبلان» سرافراز که مزین به سردار شهید «محمود بنی‌هاشم» است، به بهره‌برداری رسید تا علاقمندان بتوانند از این پناهگاه در هنگام صعود استفاده کنند.

رئیس ورزش و جوانان مشگین‌شهر در این مراسم گفت: ‌۳۰۰میلیون تومان برای احداث این پناهگاه هزینه شده است.

«علیرضا تبریزچی» افزود: این پناهگاه ظرفیت پذیرش ۱۰۰ نفر را دارد که شامل سرویس‌های بهداشتی، نمازخانه، اتاق‌های استراحت، آب‌ گرم و سرد و برخی دیگر از تجهیزات مورد نیاز برای کوهنوردان است.

وی با اعلام اینکه به طور متوسط سالانه بیش از ۶۰هزار نفر به قله سبلان از مناطق مختلف مشگین‌شهر صعود می‌کنند، تصریح کرد: با توجه به حوادثی که در هفته‌های گذشته در «سبلان» رخ داد، مقرر شده از اول مهر ماه مدیریت پناهگاه «سبلان» به هیئت کوه‌نوردی «مشگین‌شهر» واگذار شود تا این مجموعه بتواند ساماندهی مورد نظر را انجام دهد.

«تبریزچی» خاطر نشان کرد: ما با هدف تسهیل در صعود کوه‌نوردان با تأمین منابع اعتباری موفق شدیم پناهگاه شهید «محمود بنی‌هاشم» را در این مجموعه راه‌اندازی کنیم که امیدواریم در سایه فعالیت این پناهگاه بخش عظیمی از مشکلات و نارسایی‌ها برطرف شده و زمینه مساعد برای صعود راحت‌تر و سهل‌تر هموطنانمان فراهم آید.

رئیس ورزش و جوانان «مشگین‌شهر» از کوه‌نوردان خواست تا قبل از صعود هماهنگی‌های لازم را با متولیان این حوزه به ویژه مسئولان کوه‌نوردی به وجود آورند تا در هنگام بروز حادثه‌ای امکان ارائه خدمات و امداد به موقع وجود داشته باشد.

وی با قدردانی از تیم تخصصی کوه‌نوردی «مشگین‌شهر» و جمعیت هلال‌احمر استان در امدادرسانی به حادثه‌دیدگان اخیر در کوه «سبلان» اضافه کرد: اگر صعود به سبلان ساماندهی شود حوادث ناشی از صعودهای نابجا به حداقل می‌رسد.


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در چهارشنبه سیزدهم شهریور ۱۳۹۲ ساعت 7:53 موضوع | لينک ثابت


توسط کوه‌نوردان با تجربه‌ی یکی از باشگاه‌های تهران:

توسط کوه‌نوردان با تجربه‌ی یکی از باشگاه‌های تهران:
ساده‌انگاری صعود به «دماوند» در «تابستان» حادثه آفرین شد!

یک تیم کوه‌نوردی از کوه‌نوردان باتجربه تهرانی و از یکی از باشگاه‌های فعال استان تهران هفته گذشته در دماوند دچار حادثه گردید که خوشبختانه بدون بروز مشکل جدی نفرات جان سالم بدر بردند.

این تیم ۵ نفره که روز پنجشنبه گذشته قصد صعود قله دماوند را داشتند بدلیل بی توجهی به شرایط متغییر کوهستان و حضور در ارتفاع بالا و هوای نامساعد در ارتفاع ۵۰۰۰متری دماوند مسیر برگشت جنوبی را گم کرده و به دره یخار منحرف شده و مجبور به بیواک کردن در ارتفاع ۵۴۰۰ متری دماوند و در مسیر گنبدهای یخی دره یخار می شوند.

گویا تیم مذکور صعود دماوند در فصل تابستان را ساده دبده و با همراه نداشتن غذا و آب کافی و زمانبندی نامناسب و ساعت حرکت نامناسب از بارگاه سوم که در ساعت ۸:۳۰ صبح پنجشبه ۷ شهریور آغاز نموده بودند حدود ساعت ۱۵ به قله رسیده و در عرض چند ثانیه با هوای متغییر و بارش سنگین برف در قله مواجه می شوند و در مسیر برگشت به ارتفاعات یخار منحرف می گردند.

اعضای تیم بعد از بیواکی توان فرسا و در شرایط هوای بسیار نامناسب در بین سنگهای دره یخار بیواک می نمایند و روز جمعه با درخواست امداد هلی‌کوپتر و اعلام عدم توانایی در برگشت هلی‌کوپتر امداد نیز به منطقه پرواز می نماید ولی بدلیل ارتفاع بالای کوه‌نوردان امکان امداد رسانی مهیا نشده و خود کوه‌نوردان با تراورس در صبح روز جمعه و با یافتن مسیر به پایین برمی‌گردند.

بی توجهی و ساده انگاشتن صعود حتی در فصل تابستان می تواند حوادث جبران ناپذیزی برای کوه‌نوردان حتی باتجریه ایجاد کند که در حادثه فوق به خیر می‌گذرد. بیواک کردن در ارتفاع بالا و نداشتن تجهیزات مناسب در این برنامه متاسفانه باعث سزمازدگی یکی از کوه‌نوردان و شرایط جسمی نامناسب گردیده که با مراقبت های لازم و مشاوره‌های پزشکی انشاء الله برطرف خواهد شد.


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در چهارشنبه سیزدهم شهریور ۱۳۹۲ ساعت 7:51 موضوع | لينک ثابت


اواسط شهریور؛ آغاز دوازدهمین گام «قیچی‌ساز»!

عظیم قیچی‌ساز» با انتشار خبری اعلام کرد: اوايل هفته گذشته مطلع شدم که احتمالا با درخواستم براي ويزاي تبت موافقت خواهد شد و بايد براي سفر آماده شوم. از اواسط هفته شروع به جمع آوري وسايل و تهيه بليط کردم تا اينکه بتوانم طبق برنامه  ۲ سپتامبر (۱۱ شهريور) در کاتماندو باشم.

وی افزود: باید ۳ سپتامبر (۱۲ شهريور) به سفارت بروم و در صورت گرفتن ويزا، ۴ سپتامبر (۱۳ شهريور) به همراه تيم به سمت مرز تبت حرکت کنم. از مليت اعضاي تيم هنوز هيچ اطلاعي ندارم و منتظرم در کاتماندو آنان را ملاقات کنم.

اميد دارم که در صورت دريافت ويزا تبت فعاليت خود را بر روي «چوآیو» دوازدهمين قله هشت هزاری‌ام آغاز کنم.


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در یکشنبه دهم شهریور ۱۳۹۲ ساعت 7:0 موضوع | لينک ثابت