اجرای طرح غارموزه‌ها در استان «مازندران»

اجرای طرح غارموزه‌ها در استان «مازندران»
واگذاری غار به بخش خصوصی

مدیر غارموزه‌های استان مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این مطلب اظهار کرد: برنامه‌ریزی برای دو غار «اسپهبد خورشید» در محور سوادکوه تهران و «دانیال» در منطقه‌ی عباس‌آباد در حال انجام است‌ تا پس از پایان کار، براساس طرح جامع غار - موزه‌ها علاوه‌بر معرفی این دو منطقه، ظرفیت‌های فرهنگی و گردشگری آن‌ها بالفعل شود و در اقتصاد گردشگری نقش ایفا کنند.

"علی ماهفروزی" برنامه‌ریزی روی غارهای دست‌کند در جاده‌ی هراز با هدف حفاظت و معرفی آن‌ها را از دیگر برنامه‌های تکمیل طرح جامع غار - موزه‌های مازندران دانست و ادامه داد: در این طرح، علاوه‌بر اجرایی کردن طرح واگذاری دو غار هوتو و کمربند به بخش خصوصی‌، اجرای پروژه‌ی غار - موزه‌ها در این استان پیگیری می‌شود.

معاون پژوهشی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری مازندران اظهار کرد: در پروژه‌ی ایجاد غار - موزه در این استان‌، روند زندگی انسان‌ها‌، شکار‌، تولید‌، کشاورزی،‌ فن‌آوری‌ها و تکنولوژی‌هایی که از گذشته تا کنون به آن رسیده‌اند، در یک مسیر به‌عنوان گالری تعریف شده‌اند.

او همچنین با اشاره به سپردن غار «کاکومیش» به بخش خصوصی، گفت: یک سرمایه‌گذار پیشنهاد اجرایی کردن طرح مربوط به این غار را داده است.

وی افزود: هنوز طرحی که براساس چارچوب کلی طرح جامع غار - موزه‌ها در مازندران باشد‌، به اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان ارائه نشده است و در صورت ارائه و تأیید شدن آن‌، سرمایه‌گذار می‌تواند روی غار - موزه‌ها کار انجام دهد.

 


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه نوزدهم خرداد ۱۳۹۲ ساعت 13:38 موضوع | لينک ثابت


با تلاش تیم امداد و نجات کوهستان؛

در هرانده فیروزکوه با تلاش نجاتگران تیم امداد و نجات کوهستان جمعیت هلال احمر این شهرستان نجات یافت.

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان فیروزکوه در گفت‏وگو با خبرنگار فارس در شرق استان تهران اظهار کرد: این حادثه در غار «بورنیک» واقع در ارتفاعات کوه بورنی شهرستان فیروزکوه رخ داد.

"علی محمدعلی‏تبار" افزود: با اطلاع‏رسانی حادثه از سوی عوامل اورژانس 115، نجاتگران تیم امداد و نجات کوهستان این جمعیت شامل یک نفر نجاتگر کادر و چهار نفر نجاتگر داوطلب با یک دستگاه آمبولانس به محل حادثه اعزام شدند.

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان فیروزکوه اظهار کرد: با کمک دو نفر راهنمای محلی، عملیات یافتن مصدوم در غار «بورنیک» آغاز شد و پس از تلاشی یک ساعته، غارنورد مذکور در حالی که از ناحیه کمر به شدت آسیب دیده بود، پیدا شد.

"محمدعلی‏تبار" خاطرنشان کرد: با استفاده از یک دستگاه بک‏بورد، مصدوم به خارج غار منتقل شد و در اختیار عوامل اورژانس قرار گرفت.

غار بورنیک در 23 کیلومتری جنوب غربی شهرستان فیروزکوه و در 6 کیلومتری روستای هرانده از بخش مرکزی این شهرستان قرار دارد.


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه نوزدهم خرداد ۱۳۹۲ ساعت 13:37 موضوع | لينک ثابت


اولین زن پاکستانی هم فاتح «اورست» شد

اولین زن پاکستانی که موفق شد قله اورست را فتح کند امیدوار است این موفقیت او الگویی برای تمام زنان کشورش باشد که تلاش می‌کنند به موفقیت‌های بزرگتر‌ دست پیدا کنند.

«سمانه بیگ» اولین زن پاکستانی است که موفق شد پس از دست و پنجه نرم کردن با شرایط سخت آب و هوایی به بلندترین قله جهان برسد. وی می‌گوید: زمانی که پرچم کشورم را روی قله اورست گذاشتم اشک شوق و افتخار از چشمانم جاری شد.


به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، این زن جوان پاکستانی 22 سال دارد و ساکن اسلام‌آباد است. برای «سمانه بیگ» این اولین تجربه فتح قله نیست چراکه وی سه سال قبل نیز اولین فردی بود که قله ۶۴۰۰ متری «چشکین‌سار» در شمال پاکستان را فتح کرد.

وی به همراه برادرش «میرزا علی» دوره تعلیمات کوه‌نوردی برای صعود به اورست را انجام می‌داد.

 


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه نوزدهم خرداد ۱۳۹۲ ساعت 13:29 موضوع | لينک ثابت


در اولين روز از هفته محيط زيست؛

همايش بزرگ كوه‌نوردي و پاكسازي كوهستان «دراك» شيراز

خبرگزاری موج: همايش بزرگ كوه‌نوردي و پاكسازي كوهستان دراك شيراز با حضور مدير كل، معاونين، كارشناسان و پرسنل اين اداره كل و با شركت بيش از ۵۰۰ نفر از دوستداران محيط زيست و تشكلهاي مردمي برگزار شد.

به گزارش خبرگزاري موج به نقل از روابط عمومي اداره كل محيط زيست شيراز؛ در اين همايش با شكوه كه از ساعت ۶ بامداد روز جمعه آغاز گرديد كليه شركت كنندگان با در دست داشتن كيسه‌های زباله در ارتفاعات كوه دراك شيراز اقدام به پاكسازي اين كوهستان نمودند.

صادقي معاون اداره كل گفت: بر طبق اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ايران؛ حفاظت محيط زيست كه نسل امروز و نسل‌های بعد بايد در آن حيات رو به رشدی داشته باشند وظيفه عمومی تلقی مي گردد از اين رو فعاليت‌های اقتصادی و غير آن كه با آلودگي محيط زيست يا تخريب غيرقابل جبران آن ملازمه پيدا كند ممنوع است. از اين رو اولويت اداره كل حفاظت محيط زيست فارس حفظ سلامت و نشاط و حفظ جان همشهريان و هم استانی‌های عزيز مي‌باشد قطعا حفظ محيط زيست در راستاي حفظ جان انسانهاست.

 


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه نوزدهم خرداد ۱۳۹۲ ساعت 13:27 موضوع | لينک ثابت


شرایط زنان در ارتفاع

 
۲-2 : خون ریزی های شدید قاعدگی و پیش  از یائسگی

-  ارتفاع روی قاعدگی تاثیر می گذارد ، موجب قطع  ، طولانی شدن مدت آن ، کوتاه تر شدن مدت آن یا نامنظمی آن می شود ، در میان سایر عوامل و احتمالا" مهمتر از ارتفاع ، تمرینات ورزشی ، سرما ، وزن و پرواز زدگی (مسافرتهای هوایی) روی دوران قاعدگی تاثیر زیادی دارند

-  برای جلوگیری یا کاهش خونریزی زیاد می توان از داروهای ضد بارداری (قرص ، تزریق مدروکسی پروژسترون (هورمون زنانه) یا استفاده از آی یودی IUD= Intra Uterine Device یا دستگاه ضد بارداری درون رحمی با انتشار هورمون برای چندین ماه مداوم استفاده کرد اما لکه بینی در سه ماه اول وجود خواهد داشت

3-2 : داروهای خوراکی ضد بارداری

-  هنوز ثابت نشده است که مصرف داروهای خوراکی ضد بارداری تاثیر منفی یا مثبتی در هم هوایی در ارتفاع داشته باشند

-  نظریه ای که در مورد خطر مصرف این داروها وجود دارد (به غیر از پروژستورن به تنهایی) لخته شدن خون در طول اقامت در ارتفاع بالا در ترکیب با پلی سیتمی (نوعی بیماری خونی است که در آن مغز استخوان بیش از حد مورد نیاز گلبول قرمز می سازد) سرما و کم آبی است اما درواقع تعداد کمی از این نوع آسیب دیدگی گزارش شده است . نسل دوم داروهای ضد بارداری(درمقابل نسل اول و یا سوم) خطر کمتری دارند و به همین دلیل در ارتفاعات بالا به عنوان اولین گزینه توصیه می شوند ولی با دوز (مقدار) کم این قرصها باید از دو خطر آگاهی داشت :

-  دشواری زمان دقیق مصرف آنها در خلال برنامه موجب کاهش تاثیر آنها خواهد شد

-  با مصرف همزمان و یا هفت روز بعد از مصرف آنتی بیوتیک بویژه طیف وسیعی از پنی سلین و تتراسایکلین  تاثیر این داروها  از بین خواهدرفت.

4-2: آهن

کمبود نهفته آهن مانع از هم هوایی در ارتفاعات خیلی بالا می شود ، در صورت تشخیص ، تجویز فریتین (پروتئین درون سلول که موجب ذخیره و آزاد سازی آهن می شود) قبل از اجرای برنامه به عنوان مکمل ،مفید خواهد بود.

3- زنان باردار

1-3: خطر سفر به مناطق دوردست

-  دور بودن از امکانات پزشکی/مامایی ، در صورت نیاز به آنها

-  بیماریهای عفونی در صورت بارداری با شدت بیشتری پدیدار می شوند مخصوصا" بیماریهای اسهال ، مالاریا و هپاتیت E

-  برخی داروهای مفید یا پیشگیری و درمان هنگام بارداری تاثیر خود را از دست می دهند مثل داروهای ضد مالاریا، کینولون ها(داروهای ضد باکتری) سولفانومیدها (نوع دیگری از داروهای ضدباکتری)

2-3 - خطر هیپوکسی(کاهش اکسیژن دربافت های بدن)

اکثر مطالعاتی که انجام یافته در رابطه با زنانی است که به صورت دائم در ارتفاعات بالا زندگی می کنند و تحقیقات کمتری در خصوص زنان بارداری که در ارتفاع پائین زندگی می کنندانجام شده  و عمدتا" این تحقیقات در شرایط بحرانی ، در ارتفاع معمولی ، درحالت تمرینات ورزشی یا بدون تمرینات ورزشی برای دوران کوتاه مدت صورت پذیرفته و مستندی برای شرایط طولانی(روزها و هفته ها) وجود ندارد بنابراین توصیه هایی که وجود دارد فقط بر اساس مقایسه شرایط مختلف ارائه شده است.

1-2-3 – واکنش های فیزیولوژی در ارتفاع

افزایش سریع دم و بازدم مادر و برون دهی قلب همراه با افزایش عروق رحم و جریان خون جفت برای حفظ حالت ایده آل اکسیژن رسانی به جنین

- عوارض AMS  در دوران بارداری تفاوت چندانی با شرایط معمولی ندارد ، مصرف استازولامید در سه ماه اول نباید تجویز شودخطر ناهنجاری جنین را در بردارد و بعد از 36 هفته از بارداری ریسک زردی شدید نوزاد را به همراه دارد

-  هیدراتاسیون (جذب آب) کافی توصیه می شود زیرا به دلیل تنفس عمیق و سریع(ارتفاع + بارداری) با خشکی محیط در ارتفاع بالا مواجه شده و نیاز به جذب آب افزایش خواهد یافت

2-2-3: نیمه اول بارداری

-  خطر ارتفاع چندان زیاد نیست

- در سه ماه اول  مشکوک به خطر سقط جنین است ولی ثابت نشده است

توصیه : آن دسته از بانوانی که با بارداری مشکلاتی دارند یا در معرض خطر سقط جنین هستند باید از رفتن به ارتفاع اجتناب ورزند

3-2-3: نیمه دوم بارداری

مادر و جنین در معرض خطر جدی قرار دارند و البته بستگی به فاکتورهای فردی ، سطح ارتفاع و نوع ورزش و تلاش بدنی دارد

اقامت کوتاه بدون فعالیت بدنی(چند روز یا چند ساعت)

-  تا ارتفاع 2500 متری خطر کمی برای بارداری سالم وجود دارد اما مستندی در این رابطه وجود ندارد

-  ارتفاع برای بانوانی که با مشکلاتی در دوران بارداری مواجه هستند توصیه نمی شود حتی به مدت کوتاه

اقامت طولانی بدون تمرینات ورزشی (هفته تا ماه) در بالای 2500 متر

-   برای مادر : افزایش فشار خون ، ادم ناشی از افزایش فشار خون ، سقط یا دکولمان جفت

-  برای جنین : عقب ماندگی ذهنی در سه ماهه اول و کاهش وزن جنین

-  توصیه : توجه بالینی ، اکوداپلر و مراقبت بعد از 20 هفته از بارداری

ورزش : رقابت برای تأمین خون بین عضلات اسکلتی و جفت بوجود خواهد آمد

-  خطر هیپوکسی (کاهش اکسیژن در بافتهای بدن) برای جنین یا زایمان زودرس را همراه دارد

توصیه ها:

-  قبل از فعالیت بدنی در ارتفاع بالای 2500 متر اجازه دهید هم هوائی مناسب صورت پذیرد

- قبل از ورزش شدید، برای هم هوایی کامل منتظر باشید(2 هفته) و از اعمال سنگین در ارتفاع بالا بپرهیزید

4-2-3: منع حضور در ارتفاع در دوران بارداری(بعد از 20 هفته) در شرایط زیر :

-  فشار خون بالا

- وجود اختلال عملکرد جفت(سونوگرافی تشخیصی)

-  عدم رشد کافی جنین

-  بیماریهای قلبی و ریوی

-  کم خونی

-  پرهیز ازمصرف سیگار همراه با ورزش به دلیل خطرات فوق العاده زیاد آن 

http://www.theuiaa.org/upload_area/files


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۹۲ ساعت 8:8 موضوع | لينک ثابت


نجات ۱۱ کوه‌نورد از ارتفاعات «تفتان

نجات ۱۱ کوه‌نورد از ارتفاعات «تفتان


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۹۲ ساعت 8:4 موضوع | لينک ثابت


حادثه در «کانچن‌چونگا

ان‌باختن ۳ همنورد خارجی «رضا شهلایی»!

بنا بر ایمیل ارسالی به «کوه‌نوشت»: بر اساس آخرین تماس تلفنی «رضا شهلایی»؛ وی ضمن اشاره به صعود قله در ساعت 13 روز دوشنبه 30 می، با ابراز تأسف اعلام داشت؛ در این تلاش که توسط اعضای یک تیم بین‌المللی شامل ملیت‌های مختلف صورت گرفت، سه تن از کوه‌نوردان سایر کشورها دچار حادثه شده و جان‌باختند!

وی افزود: یکی از کوه‌نوردان نیز تا لحظه‌ی برقراری این تماس (4صبح روز سه شنبه 21 می به وقت تهران) هنوز به کمپ 4 مراجعه ننموده است!

"شهلایی"در مورد وضعیت خود نیز گفت: در حال جمع آوری و مهیا شدن جهت فرود از کمپ ۴ به سمت کمپ‌های پایین تر می‌باشد.


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۹۲ ساعت 8:3 موضوع | لينک ثابت


صعود دکتر «علی‌رضا بهپور» و «مرتضی رمضانی» به «لوتسه

 بر گزارش رسیده: دکتر «علیرضا بهپور» و «مرتضی رمضانی» ساعت ۱۰ صبح امروز ۳۱ اردیبهشت موفق به صعود قله‌ی ۸۵۱۶ متری «لوتسه» شدند. این گزارش حاکی است این دو کوه‌نورد هم اکنون در کمپ سه به سر می‌برند و بنا دارند فردا به کمپ‌های پایین‌تر بازگردند.

بر خود لازم می‌دانیم این صعود موفق را به این دو کوه‌نورد عزیز که در برنامه‌ای مستقل و شخصی موفق به انجام آن شدند صمیمانه تبریک عرض نماییم.


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۹۲ ساعت 8:3 موضوع | لينک ثابت


مسابقات سنگ‌نوردی قهرمانی آسیا رسماً در پارک ملت تهران آغاز شد

مسابقات سنگ‌نوردی قهرمانی آسیا رسماً در پارک ملت تهران آغاز شد

به گزارش پایگاه خبری مسابقات: بیست و یکمین دوره‌ی مسابقات سنگ‌نوردی قهرمانی آسیا با برگزاری آئین افتتاحیه رسماً در پارک ملت تهران گشایش یافت.

مراسم افتتاحیه‌ی این رقابت‌ها ساعت ۸:۳۰ صبح روز چهارشنبه اول خرداد پس از رژه و ورود شرکت‌کنندگان به محل برگزاری در پارک ملت، با پیام فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی که توسط «گرجی» نایب رئیس فدراسیون قرائت شد و هم چنین پیام «محمد فهیمی» نایب رئیس فدراسیون سنگ‌نوردی آسیا، همراه بود.

این مسابقات با شرکت سنگ‌نوردانی از قزاقستان، قرقیزستان، هند، کره، چین، چین تایپه، اندونزی، هنگ‌کنگ، تایلند، سنگاپور و ایران تا دقایقی دیگر در رشته‌های بولدرینگ و سرطناب آغاز می‌شود.

 


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۹۲ ساعت 8:2 موضوع | لينک ثابت


يک زن عربستانی؛ «اورست» را صعود کرد

جلب رضایت خانواده؛ به همان سختی صعود به «بام دنیا»!

برای اولین بار یک کوه‌نورد زن عربستانی موفق شد اورست را صعود کند.

به گزارش سرویس ترجمه "شفقنا"، به نقل از شبکه خبری "اسکای نیوز عربی"، "رها محرق"، کوه‌نورد 25 ساله تبدیل به نخستین زن عربستانی شد که قله "اورست"، بلندترین قله جهان را صعود می کند و با این کار نام خود را در تاریخ این کشور به ثبت رساند.

"رها محرق" که پیش از این نیز به عنوان نخستین زن عربستانی به قله 5462 متری "البروس"، بلندترین قله اروپا که در روسیه واقع است، صعود کرده و قله 4892 متری "وینسون مسیف"، بلندترین قله واقع در "قطب جنوب" را نیز فتح کرده، حال علاوه بر اینکه  تبدیل به نخستین زن عربستانی شده که قله 8848 متری "اورست" را فتح می کند، جوان ترین فرد عرب فاتح این قله نیز به شمار می آید.

این دختر عربستانی که از اهالی منطقه "جازان" در جنوب غربی این کشور بوده و هم اکنون ساکن شهر "دبی" امارات است، در واقع عضو یک تیم چهار نفره بوده که در راستای جمع آوری یک میلیون دلار جهت انجام پروژه های تحصیلی در کشور نپال، به قله "اورست" صعود کرده اند، جایی که نخستین مردان اردنی و فلسطینی صعود کننده به این قله نیز عضو همین تیم بوده اند که به همراه 60 نفر دیگر توانسته اند در ماه جاری میلادی بلندترین قله جهان را فتح کنند.

به گفته "رها محرق"، جلب رضایت خانواده برای صعود به قله "اورست" به همان سختی صعود از این قله و فتح آن بوده است، هر چند که وی تاکید می کند که در حال حاضر از حمایت کامل خانواده برخوردار است.

این در حالی است که به گفته مسئولان نپال، 64 کوه‌نورد صعود کننده به قله "اورست" که شامل 35 شهروند خارجی و 29 راهنمای محلی است، همگی سمت کوه واقع در خاک نپال را انتخاب کرده و توانسته اند صبح روز شنبه در سلامت کامل به بالای این قله برسند.

 


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در چهارشنبه یکم خرداد ۱۳۹۲ ساعت 15:4 موضوع | لينک ثابت


کار در ارتفاع»؛ به همین سادگی!

عکس از: اصغر خمسه- مهر

تصاویری از «کار در ارتفاع» برای یک لقمه نان حلال ... که البته عدم رعایت نکات ابتدایی ایمنی،
توسط برخی از این جوانان زحمتکش - مثل استفاده از کلاه کاسکت - جای بسی تأسف است!
تصاویر بیشتر

 

 


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در چهارشنبه یکم خرداد ۱۳۹۲ ساعت 15:2 موضوع | لينک ثابت


«رضا شهلایی» موفق به صعود «کانچن‌جونگا» شد

 اساس گزارش سایت «پروانه کاظمی»:

«رضا شهلائی» کوه‌نورد کرمانشاهی در حدود ساعت ۱۵ به وقت محلی 20/05/2013 موفق به صعود قله ۸۵۸۶ متری «کانچن‌جونگا» شده است.

این گزارش حاکی‌ست: در حرکت نهائی به سمت قله که افراد ملیتهای اسپانیا، ایتالیا، کره، چین، مجارستان و ایران شرکت داشته‌اند« رضا شهلائی» همراه شرپای ایشان Mingma Gyalje Sherpa و 2 کوه‌نورد از کره و 5 کوه‌نورد ملیتهای دیگر از جمله اوسکار کادیاک اسپانیائی و  4 شرپا در مجموع 13 نفر موفق به صعود نهائی شده اند.

هم‌چنین؛ طی تماس تلفنی در ساعت 16(به وقت تهران) از کمپ اصلی، «پروانه کاظمی» خبر داد که در اواسط مسیر صعود از ارتفاع 7500 متر به سمت قله که شبانگاه 19/05/2013 آغاز گردید؛ دچار عارضه التهاب و عفونت گلو و ریه شده و بسرعت تصمیم به برگشت گرفته و جهت جلوگیری از پیشرفت بیماری تا کمپ اصلی فرود را ادامه دادند.

-------------------------
کوه‌نوشت:


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در چهارشنبه یکم خرداد ۱۳۹۲ ساعت 14:55 موضوع | لينک ثابت


نجات ۱۱ کوه‌نورد از ارتفاعات «تفتان»!

سخنگوی سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: ۱۱ دانشجو که در ارتفاعات تفتان در استان سیستان و بلوچستان گیر کرده بودند، نجات یافتند.
 
عصر امروز:  به گزارش عصر امروز، "حسین درخشان" در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: امدادگران هلال احمر از مفقود شدن ۱۱ جوان دانشجو که برای کوه‌نوردی به کوه‌های تفتان بین شهرستان زاهدان و زابل عزیمت کرده و بازنگشته بودند باخبر شدند.

وی ادامه داد: دو تیم جست وجو و امداد کوهستان بلافاصله به منطقه اعزام شدند که پس از ۷ ساعت جست‌وجو توانستند این ۱۱ کوه‌نورد را پیدا کنند.

به گفته "درخشان" ۳ نفر از این افراد هنگام برگشت و پایین آمدن از کوه سر خورده و سقوط کرده بودند و از ناحیه سر و کتف دچار آسیب شده بودند.  وی خاطر نشان کرد: ۳ مصدوم به بیمارستان زاهدان برای مراقبت‌های درمانی انتقال یافتند.


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در چهارشنبه یکم خرداد ۱۳۹۲ ساعت 14:54 موضوع | لينک ثابت


صعود دکتر «علی‌رضا بهپور» و «مرتضی رمضانی» به «لوتسه»

بنا بر گزارش رسیده: دکتر «علیرضا بهپور» و «مرتضی رمضانی» ساعت ۱۰ صبح امروز ۳۱ اردیبهشت موفق به صعود قله‌ی ۸۵۱۶ متری «لوتسه» شدند. این گزارش حاکی است این دو کوه‌نورد هم اکنون در کمپ سه به سر می‌برند و بنا دارند فردا به کمپ‌های پایین‌تر بازگردند.

بر خود لازم می‌دانیم این صعود موفق را به این دو کوه‌نورد عزیز که در برنامه‌ای مستقل و شخصی موفق به انجام آن شدند صمیمانه تبریک عرض نماییم.


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در چهارشنبه یکم خرداد ۱۳۹۲ ساعت 14:53 موضوع | لينک ثابت


براي جلوگيري از اسپاسم؛

هنگام كوه‌نوردی ازمايعات همراه بانمك استفاده كنید

رئيس مؤسسه‌ی پزشكي كوهستان گفت: براي اينكه اسپاسم به سراغ كوه‌نورد نرود افراد هنگام انجام اين ورزش مايعات را به همراه نمك استفاده كنند.

"حميد مساعديان" در گفتگو با خبرنگار ورزشي باشگاه‌خبرنگاران‌جوان افزود: اسپاسم يا گرفتگي عضلات بيماري شايع در كوه‌نوردي مي باشد و كساني كه به  این ورزش مي‌پردازند بهتر است هنگام  انجام آن نوشيدني های خود را همراه با نمك استفاده كنند.

رئيس مؤسسه پزشكي كوهستان تصريح كرد: زماني كه فردي كوه‌نوردی انجام ميدهد ضربان قلبش بالا می‌رود و تعرق زياد صورت مي گيرد و ممكن است با كم آبي همراه باشد.

"مساعديان" اشاره كرد: بهترين نوشيدني آب به همراه مقداري نمك به همراه يك قاشق غذا خوري شكر و دو عدد ليموترش ميباشد كه استفاده از آن هنگام صعود به جلوگيري از اسپاسم كمك زيادي مي كند. وي گفت: اين كار باعث می‌شود كه هم قند مورد نياز بدن تامين شود و هم املاح معدني مناسب جايگزين شود.

"مساعديان" اضافه كرد: خوردن اين نوشيدنی هريك ساعت توصيه مي شود و كساني كه می‌خواهند مقدار بيشتري از آن استفاده كنند ضرری ندارد و بلا‌مانع است. وي تأكيد كرد: در زمان گرفتگي عضلات از راه ديگري مانند كمپرس مي توان استفاده كرد و به عنوان مثال از يخ و برف به محل حادثه گذاشته شود و يا آب گرم را در كيسه اي ريخته و به محل گرفتگي ماليد.

"مساعديان" گفت: اسپاسم به دليل تجمع مواد دفعي ناشي از انقباض‌ها و انبساط‌ها عضله‌ها صورت مي‌گيرد . وی در پايان خاطر نشان كرد: رعايت نكات ايمنی  و داشتن امكانات كافي هنگام كوه‌نوردی می‌تواند براي فرد لذت بخش باشد و بالعکس!

اگر فردي به اين مسائل بي توجه باشد و توجهي به اين نكات نداشته باشد ممكن است درد سرهايي برايشان رخ دهد.


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۲ ساعت 7:17 موضوع | لينک ثابت


يک کوه‌نورد روس در مسير صعود به "اورست" جان باخت!

 مقام دولتی نپال گفت یک کوه‌نورد ۵۰ ساله روسی روز چهارشنبه در مسیر فتح بلندترین قله جهان در "اورست" جان سپرد. 

پیکر "آلکس بولوتف" صبح روز چهارشنبه در آبشار یخی خومبو در ارتفاع ۵۶۰۰ متری اورست پیدا شد.

این کوه‌نورد روس پیش از این موفق به فتح چندین قله مرتفع جهان از قبیل کی-2 (K2)، ماکالو، ماناسلو و آناپورنا شده بود. وی تلاش می کرد موفقیت خود را در فتح قله اورست در سال 2002 میلادی تکرار کند.

در هفته های اخیر سه کوه‌نورد دیگر در مسیر فتح قله اورست جان سپرده اند. در طول ۶ دهه اخیر ۳۰۰ نفر در مسیر رسیدن به قله اورست کشته شده اند که اجساد برخی از این افراد هنوز پیدا نشده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از کاتماندو، ماه مه بهترین ماه برای کوه‌نوردی در کوه های هیمالیا در کشور نپال به شمار می رود. امسال تا کنون ۲۸ نفر موفق به رسیدن به قله شده اند.


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۲ ساعت 7:17 موضوع | لينک ثابت


جزئیات نجات دو کوه‌نورد تبعه آلمان در ارتفاعات دماوند

نجات دو کوه‌نورد تبعه آلمان در ارتفاعات دماوند!

جزئیات نجات دو کوه‌نورد تبعه آلمان در ارتفاعات دماوند!

رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از نجات دو کوه‌نورد آلمانی که در ارتفاعات دماوند گرفتار شده بودند خبرداد.

"محمود مظفری" در گفت‌وگو با خبرنگار «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با تشریح جزئیات عملیات نجات دو تن از کوه‌نوردان آلمانی که در ارتفاعات دماوند محبوس شده بودند گفت: در پی تماسی با مرکز فوریت‌های امدادی ۱۴۷ امدادگران کوهستان این سازمان در جریان حادثه دیدن کوه‌نوردانی در ارتفاعات دماوند قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه با توجه به نوع گزارش دریافتی و همچنین شرایط جوی بلافاصله یک تیم امداد کوهستان به صورت زمینی و تیمی دیگر به وسیله بالگرد به منطقه اعزام شد افزود: بررسی‌های اولیه نشان داد که یک تیم ۱۰نفره از توریست‌های آلمانی برای اسکی و کوه‌نوردی به ارتفاعات دماوند صعود کرده بودند که با توجه به ریزش بهمن در آن منطقه محبوس می‌شوند.

رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بیان اینکه از میان این تیم دو نفر دچار مصدومیت شده بودند گفت: این دو مصدوم که ۷۰ و ۷۱ سال داشتند از ناحیه کتف و کمر دچار سانحه شده بودند.

"مظفر" با بیان اینکه یکی از مصدومان سال پیش از ناحیه کمر عمل جراحی انجام داده بود گفت: با توجه به نوع مصدومیت این کوه‌نورد بلافاصله امداد هوایی برای انتقال این افراد به مراکز درمانی به محل ارسال شد که با توجه به شرایط جوی نامناسب اقدامات لازم انجام و این دو کوه‌نورد آلمانی به بیمارستان میلاد تحویل داده شدند.


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۲ ساعت 7:16 موضوع | لينک ثابت


تلاش مجدد «پروانه کاظمی» بر روی «کانچن چونگا»

جمعه گذشته «پروانه کاظمی» با انتشار خبری کوتاه؛ از تلاش مجدد برای صعود قله «کانچن چونگا» خبر داد.

بنا بر این خبر که در سایت شخصی‌اش منتشر گردیده؛ وی راهی کمپ‌های بالاتر است و ساعت ۱۴ دیروز در کمپ ۲ مستقر شده و شب را نیز در این کمپ سپری کرده است.


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۲ ساعت 7:15 موضوع | لينک ثابت


آیا صعود به «اورست» برای همه آسان می‌شود؟!

دانشمندان نسبت به روند آب شدن برف‌ها در رشته کوه هیمالیا منطقه‌ی "اورست" هشدار می‌دهند و معتقدند با این روند، صعود به اورست برای همه آسان می‌شود!

به گزارش خبرنگار علمی باشگاه‌خبرنگاران آب شدن سریع یخچال‌های کوه "اورست "باعث شده است با حجم زیادی از آب در آن مناطق ایجاد شود، دانشمندان نگران از بین رفتن این منابع آبی عظیم هستند زیرا مناطق اطراف کوه "اورست" بویژه در فصول گرم سال بسیار خشک و بدون آب است در نتیجه حفظ آب برای اهالی و کلا قاره‌ی آسیا بسیار مهم و حیاتی است.

گفتنی است، افزایش دما در حدود 5.6سانتی گراد بوده است و همینطور کاهش باران نیز در حدود 100 میلی متر سبب بروز تغییرات گسترده در کوهستان شده است.

بررسی ها با استفاده از نقشه های ماهواره ای و تصاویر هواشناسی و نقشه های توپوگرافی نشان می دهند که تغییرات در کم شدن میزان برف ها در هیمالیا در حجم بسیار زیادی صورت گرفته است، این نتایج با بررسی و شبیه سازی عصر یخبندان در کوه هیمالیا بدست امده است.

دانشمندان یافته اند که سرعت آب شدن یخچال های طبیعی حتی از سرعت ذوب شدن برفها نیز در اورست سریعتر رخ داده است.

دانشمندان و زیست شناسان درباره ی تأثیرات مخرب گازهای گلخانه ای بر تغییرات محیطی اورست هشدار می دهند.


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۲ ساعت 7:14 موضوع | لينک ثابت


انتقال پیکر کوه‌نوردان جان‌باخته بر اثر فوران آتشفشان!

واحد‌مرکزی‌خبر: مسئولان مقابله با بلایای طبیعی "فیلیپین" اعلام کردند اجساد چهار کوه‌نورد گردشگر اروپایی و راهنمای فیلیپینی آنها که بر اثر اصابت صخره‌های ناشی از فوران آتشفشان، هفته‌ی پیش جان خود را از دست داده بودند از کوه "مایون" به پایین منتقل شد.

به گزارش آسوشیتدپرس از مانیل، یکی از مسئولان مقابله با بلایای طبیعی استان آلبای اعلام کرد سربازان فیلیپینی با یک فروند بالگرد اجساد را به دامنه کوه بازگرداندند.

یک شرکت گردشگری اعلام کرد سه تن از گردشگران، آلمانی و یک نفر نیز اسپانیایی بود. بیست و یک کوه‌نورد به همراه تعدادی راهنما روز سه‌شنبه‌ی هفته‌ی گذشته در حال کوه‌نوردی بودند که کوه مایون فوران کرد و علاوه بر تلفات مذکور، ۹ نفر نیز زخمی شدند.

 


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در سه شنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۹۲ ساعت 14:59 موضوع | لينک ثابت