فرآیند اخذ مجوز صعودهای برون مرزی؛ چرا و چگونه ؟

بودجه فدراسیون محدود است ... یگ گاو صندوق خالی!

می‌گویند یک کوله و کفش کتانی کافی است به کوه بروید، اما سری به بازار دست‌دومی‌های مهاباد هم که بزنید می‌بینید برای یک کفش دست دوم هم باید بیش از 100 هزار تومان بپردازید.

 حال اگر قصد کنید در کوهنوردی حرفه‌ای شوید و هیمالیانوردی را امتحان کنید، کارتان سخت‌تر خواهد بود، بوده‌اند کوهنوردانی نظیر لیلا اسفندیاری که مجبور به فروش خانه‌شان برای یک سفر شده‌اند، اما چرا کوهنوردی در ایران چنین پرمخاطره و هزینه‌بر است؟ نهادهای متولی برای کاهش مخاطرات چه می‌کنند؟ رابطه باشگاه‌ها و فدراسیون کوهنوردی چگونه است؟ در گفت‌و‌گو با رضا زارعی، مربی فدراسیون کوهنوردی که پیشتر در این فدراسیون از کارشناسان صدور مجوزهای برون‌مرزی بود، پرسش‌هایمان را مطرح کردیم.

مجوزهایی که برای صعود به قله‌های هشت هزار متری به افراد یا باشگاه‌ها داده می‌شود بر اساس چه ضوابطی صورت می‌گیرد؟ آیا شاخص‌هایی برای این امر تعیین شده یا گروه تاییدکننده بر اساس قضاوت شخصی خود عمل می‌کنند؟

این مجوز به اشخاص، گروه‌ها و باشگاه‌ها یا هيات‌های کوهنوردی داده می‌شود. برای این منظور ایشان باید شش یا هفت ماه قبل از صعود مدارک خود را از طریق هيات‌ها به فدراسیون ارائه دهند. یکسری مدارک و سوابق حرفه‌ای کوهنوردی، مدارک و سوابق آموزشی و پزشکی و گزارشی از روزشمار برنامه، صورت هزینه‌ها در کنار نام قله‌ای که قصد صعود دارند و شرحی از برنامه صعود از جمله این موارد است. هزینه‌های صعودهای برون‌مرزی بسیار بالاست و فرد نیازمند گرفتن حامی مالی برای این برنامه‌ها است و داشتن مجوز می‌تواند حامی مالی را برای کمک تشویق کند؛ زیرا داشتن مجوز فرض برگزاری برنامه را برای حامی قطعی می‌کند، اما متاسفانه مجوز زمانی به فرد داده می‌شود که کمتر از یک‌ونیم تا دو ماه به زمان صعود باقی مانده است. از این رو است که بسیاری از افراد مستقل به واسطه زمان محدود پیش از گرفتن مجوز برای گرفتن حامی مالی امکان برگزاری برنامه را ندارند، البته در گذشته وزارت ورزش کمک‌هایی به هیمالیانوردان پس از صعود از قله می‌کرد، اما با کاهش هزینه‌های این وزارت‌خانه کمک تنها به کسانی داده می‌شود که مجوز را دریافت کرده باشند.

بسیاری از کوهنوردان گله دارند که در دادن این مجوزها درباره برخی افراد اغماض‌هایی صورت می‌گیرد. نظر شما درباره این گفته چیست؟

در مورد برخی افراد چون فدراسیون سوابقی از آن فرد دارد، مجوز را زودتر صادر می‌کند و فرد با آسودگی بیشتری سراغ موارد مرتبط با حامی مالی و.. می‌رود، مثلا درباره آقای قیچی‌ساز به واسطه حضور وی در تیم‌های ملی و سوابقی که وجود دارد این بوروکراسی اعمال نمی‌شود، اما ما شاهد بودیم که درباره این صعود اخیر که متولی آن باشگاه آرش بود، فدراسیون مواردی مطرح کرد، نظیر اینکه مسوول فنی و سرپرست حتما باید در اردوها حضور داشته باشد و... این امر موجب شد باشگاه با دلخوری از ادامه روند ارائه مدارک و اخذ مجوز انصراف دهد یا مثلا در صعودهای برون‌مرزی گفته می‌شود که فرد باید حتما پزشک همراه داشته باشد، اما فردی که به شکل مستقل می‌رود، نمی‌تواند هزینه‌های پزشک را هم تقبل کند که این امر نیز از موانع حضور تیم‌های مستقلی است که با هزینه‌های شخصی عازم برنامه می‌شوند.

فدراسیون کوهنوردی ماهیتی متفاوت از ديگر فدراسیون‌های ورزشی دارد. در کوهنوردی بحث امداد و نجات به عنوان یک بحث حیاتی مطرح است، اما آیا تمهیدی اندیشیده شده است که مساله امداد و نجات جزو وظایف این فدراسیون باشد؟

نزدیک به دو دهه است که بحث متولی امداد و نجات در کوهنوردی مطرح است. نامه‌نگاری‌هایی هم با هلال احمر، شهرداری و سازمان‌های دیگر برقرار شد، اما موضوع امداد و نجات کوهستان در اساسنامه هیچکدام از سازمان‌ها وجود ندارد و همه از زیر بار مسوولیت آن فرار می‌کنند. فدراسیون برای آموزش افراد و باشگاه‌ها باید دوره‌هایی ترتیب بدهد، ولی متاسفانه این بحث تاکنون به شکل جدی دنبال نشده است. در دوره قبل شورای شهر استان تهران مبلغی به ستاد بحران اختصاص داد که امداد و نجات کوهستان را پیگیری کند. فدراسیون کوهنوردی، هيات کوهنوردی تهران، هلال‌احمر، آتش‌نشانی و نیروهای نظامی قرار بود این کار را انجام دهند اما چون متولی خاصی وجود نداشت، این امر با تغییر مدیریت ستاد بحران شهر تهران نیمه‌کاره ماند. این طرح در شهر تهران می‌توانست الگوی مناسبی برای ديگر استان‌ها و شهرهای بزرگ باشد. هلال‌احمر و آتش‌نشانی ارگان‌های امداد و نجات کوهستان  تشکیل داده‌اند، اما چون متولی اصلی ندارد، زمانی که حادثه‌ای اتفاق می‌افتد دسترسی به آنها با مشکل مواجه می‌شود و در بسیاری موارد به‌دلیل نبود امکانات آنها از زیر بار مسوولیت شانه خالی می‌کنند. هرچند در اغلب مواقع حضور موثری هم داشته‌اند.

در میان جامعه کوهنوردی ایران شاهدیم که اقبال ویژه‌ای نسبت به هیمالیانوردی وجود دارد، اما آیا فدراسیون کوهنوردی به عنوان متولی این امر بسته‌های آموزشی یا دوره‌هایی ترتیب داده است؟

در فدراسیون در این زمینه آموزش تخصصی کوهنوردی نظیر برف و یخ، سنگنوردی، غارنوردی و کوهپیمایی عمومی دوره‌های تخصصی وجود دارد، اما در امر هیمالیانوردی دوره خاصی وجود ندارد و علاقه‌مندان هیمالیانوردی برای ورود به این حوزه سردرگم هستند. متاسفانه در این زمینه فعالیت جدی‌ای هم صورت نگرفته و ظاهرا انگیزه‌ای هم برای اجرای آن وجود ندارد.

فدراسیون کوهنوردی و باشگاه‌ها به واسطه حساسیت ورزش کوهنوردی باید در همکاری و تعامل با هم باشند، این در حالی است که عموما ما شاهد تقابل میان آنها هستیم، چرا؟
بخشی از این مسائل به رقابتی نبودن کوهنوردی و المپیکی نبودن آن بازمی‌گردد. اگر در این ورزش هم مشابه ديگر ورزش‌ها رقابت وجود داشت و فرد می‌توانست خود را ثابت کند، اوضاع بسیار بهتر بود. در حال حاضر در جامعه ما اغلب کسانی که سروکار با کوه دارند مدعی این ورزش هستند. از سوی دیگر بودجه این فدراسیون بسیار محدود است، این در حالی است که افراد و باشگاه‌ها نیازمند حمایت مالی هستند. به نظر من فدراسیون کوهنوردی مشابه یک گاوصندوق خالی است و کمبودهای مالی آن را دچار مشکلات ریشه‌ای کرده است. در این زمینه متاسفانه هیچگونه عزمی هم برای کاهش این فاصله وجود نداشته و ندارد. اختلاف میان هيات‌ها و فدراسیون با باشگاه‌ها و گروه‌ها در اغلب موارد لطمات جبران‌ناپذیری به این ورزش وارد نموده است. از دید من یکی از مهم‌ترین ارکان فدراسیون کارگروه امور استان‌های آن است که می‌تواند در کاهش این فاصله عمل کند، ولی متاسفانه به این کارگروه توجه ویژه‌ای صورت نمی‌گیرد.

 


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در شنبه دوازدهم مرداد 1392 ساعت 7:24 موضوع | لينک ثابت


تعلل اپراتور ماهواره‌ای در مکان‌یابی کوه‌نوردان مفقود شده به بهانه تحریم!

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در پی مفقود شدن 3 کوه‌نورد ایرانی در رشته کوه‌های هیمالیا، اعلام کرد: اپراتور بین المللی تلفن ماهواره‌ای و سازمانهای بین‌المللی در مکان‌یابی کوه‌نوردان مفقود شده تعلل کردند!

به گزارش خبرگزاری مهر؛، «علی افتخاری» رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، با بیان اینکه این وزارتخانه به محض اطلاع از مفقود شدن سه کوه‌نورد ایرانی در رشته کوه های هیمالیای پاکستان، با پیگیریهای مستمر و بی وقفه شخص رئیس جمهور و دستور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، کارگروه ویژه ای تشکیل داده و با ارتباط مستمر با سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین و پاکستان از همان ساعات اولیه تیم های فنی را برای برقراری ارتباطات با این کوهنوردان تشکیل دادند.

وی گفت: به محض اطلاع از این موضوع، در اولین گام تلفن های همراه کوه‌نوردان برای برقراری تماس و نبود هرگونه محدودیتی به صورت کامل از نظر مالی شارژ شد تا محدودیتی از نظر رومینگ و برقراری ارتباط نداشته باشند که البته با توجه به عدم امکانات کافی در آن نقطه احتمال برقراری تماس با تلفن GSM تقریباً غیر ممکن به نظر می رسید.

افتخاری ادامه داد: در دومین گام، جهت نقطه یابی و اطلاع از طول و عرض جغرافیای دقیق کوه‌نوردان، مکاتبات و پیگیری های مستمری با اپراتور تلفن ماهواره ای بین المللی که کوهنوردان با خود به همراه داشتند برقرار شد اما متاسفانه این اپراتور، بعد از 48 ساعت اطلاعات مربوط به مکان جغرافیایی کوهنوردان را در اختیار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار داد که آنهم با فشار های متعدد و تلاش مستمر و برقراری ارتباط با نهادها و مجامع بین المللی حوزه مخابرات و فناوری اطلاعات موفق به دریافت این مشخصات و اطلاعات شدیم.

وی با بیان اینکه این اپراتور بین المللی ماهواره ای و سازمان متبوع مرتبط با این موضوع، بدون توجه به جان انسان ها و به بهانه تحریم، همکاری مناسبی با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نداشتند، تصریح کرد: از این سازمان ها باتوجه به اینکه جان انسان ها درمیان بود، انتظار بیشتری می رفت تا در جهت نجات جان این سه کوه‌نورد همکاری و تعامل کاملی با ما داشته باشند که متاسفانه این اتفاق رخ نداد.

 


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه ششم مرداد 1392 ساعت 15:37 موضوع | لينک ثابت


2 کوه‌نورد دیگر باشگاه آرش ارتفاعات «برودپیک» را ترک کردند

کوه‌نورد دیگر باشگاه آرش که در کمپ اصلی قله برودپیک باقی مانده بودند، پس از اعلام پایان جستجوها به پایین منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری فارس، افشین سعدی و رامین شجاعی، 2 نفر از کوه‌نوردان باشگاه آرش که تا روز پنجشنبه در بیس کمپ برودپیک مانده بودند پس از پایان جستجو ها برای یافتن 3 کوه‌نورد ایرانی این باشگاه که پس از فتح قله برودپیک مفقود شده و جان خود را از دست داده بودند، آنجا را ترک کردند و به پایین آمدند.

این 2 کوه‌نورد قرار بود از مسیر نرمال به برودپیک صعود کنند که به دلیل مصدومیت و شرایط نامناسب بدنی موفق به صعود نشدند و در کمپ سه و k2 باقی ماندند.

بر اساس صلاحدید مسئولان باشگاه آرش این 2 تا پایان جستجوها در همانجا باقی ماندند و روز پنجشنبه پس از رضایت خانواده قربانیان مبنی بر پایان جستجوها به پایین منتقل شدند و در راه بازگشت به ایران هستند.

به گزارش فارس تیم 5 نفره باشگاه کوه‌نوردی آرش 19 خرداد برای فتح قله برودپیک در پاکستان عازم این کشور شدند که 3 نفر از اعضای این تیم به نام‌های ( آیدین بزرگی، مجتبی جراهی و پویا کیوان) موفق به فتح قله از مسیر جدیدی به نام «ایران» شدند، اما هنگام بازگشت به پایین مسیر خود را گم کردند و به دلیل به پایان رسیدن آذوقه و حضور چند روزه در ارتفاعات جان خود را از دست دادند.

 


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه ششم مرداد 1392 ساعت 15:34 موضوع | لينک ثابت


«جاش برولین» در درام دلهره آور «اورست»!

خبرگزاری فارس: جاش برولین راهی «اورست» می‌شود

درام اجتماعی و پرتنش «اورست» به کارگردانی "بالتازار کورماکور" فیلم‌ساز سرشناس ایسلندی، بازیگران درجه یک سینما را برای نقش‌های اصلی خود انتخاب کرده است.

"جاش برولین" در این فیلم در کنار بازیگرانی مثل "جان هاوکز"، "جیگ گیلنهال" و "جیسن کلارک" بازیگر استرالیایی‌تبار بازی خواهد کرد. کلید فیلم‌برداری«اورست»در ماه نوامبر زده خواهد شد و قصه فاجعه بار یک کوه‌نوردی سخت و مرگبار را به تصویر خواهد کشید.

قصه فیلم‌نامه این درام دلهره‌آور براساس ماجراهایی بنا شده که به حادثه مرگبار و تلخی منجر شد که در قله قدیمی و معروف اورست اتفاق افتاد. زمان رخدادهای قصه ماه مه سال 1996 است که در جریان یک توفان پیش‌بینی نشده و ناگهانی در بلندرترین قله جهان، هشت کوه‌نورد اسیر شده و در فاصله مدت زمان کوتاهی جان خود را از دست دادند.

به نوشته سایت اینترنتی سینمایی موویز، "جاش برولین" در «اورست» در نقش "بک رویترز" بازی خواهد کرد، دکتری که در راس گروه کوه‌نوردان قرار دارد. "جیگ گیلنهال" بازیگر «پایان دیده‌بانی» هم در نقش "اسکات فیشر" ظاهر خواهد شد. او یکی از کوه‌نوردان اصلی این گروه کوه‌نوردی بود.

بقیه بازیگرانی هم که برای بازی در اورست انتخاب شده‌اند، در نقش دیگر کوه‌نوردان بخت برگشته قصه فیلم بازی خواهند کرد. قبل از این گفته می‌شد "کریستین بیل" ـ بازیگر مجموعه فیلم «شوالیه تاریکی» ـ قرار است نقش اصلی این درام دلهره‌آور ورزشی را بازی کند. ولی مذاکرات او با تهیه کنندگان «اورست» به نتیجه مثبت نرسید.

کمپانی یونیورسال این فیلم را با همکاری دو شرکت مستقل فیلم‌سازی وورکینگ تاتیلز و  امت/فورلافیلمز تهیه خواهد کرد.

به گزارش سایت اینرتنتی مووی لاین، «اورست» "بالتازار کورماکور" را نباید با یک پروژه دیگر سینمایی که به همین نام توسط "داگ لایمن" ساخته می‌شود اشتباه گرفت. فیلم "داگ لایمن" درباره "جرج مالوری" کوه‌نورد معروف بریتانیایی است که  در دهه بیست میلادی تلاش سختی کرد تا قله اورست را فتح کند.

نقش "جرج مالوری" را در این درام ورزشی شرح حال گونه "تام هاردی"(بازیگر فیلم‌های «شوالیه تاریکی» و «بی‌قانون») بازی می‌کند. این فیلم برای نمایش عمومی در سال 2014 آماده می‌شود و هم‌اکنون در مرحله پیش تولید قرار دارد.

"بالتازار کورماکور" کارگردان «اورست» تا به حال فیلم‌هایی مثل «101 ریکاویک»، «میرین» و «سفری کوتاه به بهشت» را ساخته است.

کمدی درام جنایت‌کارانه و اکشن «12 اسلحه» او هم‌اکنون آماده اکران عمومی است. "مارک والبرگ" و "دنزل واشنگتن" بازیگران اصلی این فیلم هستند.


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه ششم مرداد 1392 ساعت 15:34 موضوع | لينک ثابت


چهار کوه‌نورد حادثه دیده در ارتفاعات کوه «دنا» نجات یافتند!

چهار کوه‌نورد حادثه دیده در ارتفاعات کوه دنا در کهگیلویه و بویراحمد نجات یافتند. این کوه‌نوردان عصر روز جمعه در ارتفاعات صعب العبور دنا گرفتار شده بودند.

در پی این مسئله نیروهای مدیرت بحران با همکاری هلال احمر استان به منطقه اعزام شدند و این چهار کوهنورد را در منطقه تنگ حرا در کوه دنا پیدا کرده و نجات دادند. به گزارش خبرنگار مهر، «تنگ حرا» یکی از مسیرهای کوه‌نوردان برای صعود به قله های «بیژن یک و دو» و «قاش مستان» است.

کوه دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد بیش از 40قله بالای چهار هزار متر دارد و سالانه پذیرایی کوه‌نوردانی از سراسر جهان است.


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه ششم مرداد 1392 ساعت 15:33 موضوع | لينک ثابت


تجدید چاپ «کوه‌پیمایی و کوه‌نوردی نوین»

چاپ دوم کتاب «کوه‌پیمایی و کوه‌نوردی نوین- از مقدماتی تا پیشرفته» نوشته «غلامحسین حسن‌پور»، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول، به تازگی از سوی نشر ورزش روانه کتابفروشی‌ها شد.

این کتاب که از 10 فصل تشکیل شده، سال گذشته برای نخستین بار منتشر شد و دربرگیرنده مطالب آموزشی درباره کوهنوردی و سنگ‌‌نوردی است.

نویسنده در صفحه 58 این کتاب که به آموزش جهت‌یابی در  کوهستان اختصاص دارد، نوشته است:«همانطور که می‌دانید در طبیعت چهار جهت اصلی وجود دارد (شمال، جنوب، مشرق، مغرب) که با پیدا کردن یکی از آنها می‌توان جهات دیگر را به راحتی مشخص نمود، به این ترتیب که هرگاه رو به شمال بایستید، پشت سر شما جنوب، سمت چپتان مغرب و سمت راست شما مشرق خواهد بود. جهاتی که در بین این چهار جهت واقع می‌شوند (شمال شرقی، شمال غربی، جنوب  غربی)‌ جهات فرعی نام دارند. دقیق‌ترین روش جهت‌یابی به وسیله قطب‌نما است که در مبحث قطب‌نما روش کار با آن شرح داده خواهد شد. منظور از بحث جهت‌یابی در اینجا آموختن روش‌هایی است که بتوان از راه‌های دیگر نیز جهات را شناخت. از آنجایی که روش‌های جهت‌یابی در اینجا آموختن روش‌هایی است که بتوان از راه‌های دیگر نیز جهات را شناخت.»

بخش‌هایی مانند تغذیه در کوه‌نوردی، بهداشت در کوهستان، ارتفاع، اصطلاحات در کوه‌نوردی برخی فصل‌های کتاب «کوه‌پیمایی و کوه‌نوردی نوین»‌ را  تشکیل می‌دهند.

چاپ دوم کتاب «کوه‌پیمایی و کوه‌نوردی نوین»‌ تابستان امسال با شمارگان هزار نسخه و بهای پنج هزار تومان از سوی نشر ورزش روانه کتابفروشی‌ها شده است.


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه ششم مرداد 1392 ساعت 15:32 موضوع | لينک ثابت


آنها مجوزی از فدراسیون و شورای برون مرزی نداشته است

آنها مجوزی از فدراسیون و شورای برون مرزی نداشته است!

در پی مفقود شدن کوه‌نوردان ایرانی در هیمالیا، دبیر فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی گفت: آنها برای این صعود، مجوزی از فدراسیون نگرفته بودند.

«هادی صابری» در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مورد مفقود شدن یک هفته‌ای سه کوه‌نورد تیم آرش در هیمالیای پاکستان، اظهار کرد: آنها در قالب یک گروه مستقل صعود را انجام دادند و مجوزی از فدراسیون به عنوان متولی کوه‌نوردی کشور نگرفته بودند. البته ما تمایل داریم که افراد با ارائه برنامه‌ای مدون اقدام به صعودهای مستقل داشته باشند، اما با نظارتی دقیق از سوی فدراسیون .

وی افزود: فدراسیون کوه‌نوردی بر حسب جایگاهی که دارد وظیفه انسانی خود می‌داند که به همه کسانی که با چنین مشکلاتی در صعودها مواجه می‌شوند کمک کند، حال چه مجوز گرفته باشند و چه مجوز نداشته باشند، اما اگر این گروه‌ها مجوز داشته باشند، طبعاً برخی کارها را راحت‌تر می‌توان هماهنگ کرد.

دبیر فدراسیون در پاسخ به این سوال که گروه‌ها برای اخذ مجوزهای لازم از فدراسیون از چه زمانی باید اقدام کنند؟ افزود: طبق بخشنامه‌های فدراسیون کوه‌نوردی این زمان حدود شش یا هفت ماه قبل از صعود است که البته بخشی از این زمان مربوط به زمان انجام کارهای اداری و کارشناسی لازم در وزارت ورزش و جوانان است.

وی با اشاره به این که در صورت دریافت اخبار جدید در مورد این سانحه، اخبار آن روی سایت فدراسیون قرار داده خواهد شد، یادآور شد: برای این که اخبار به صورت دقیق و صحیح در اختیار علاقمندان قرار گیرد تمام اطلاعات و اخبار لازم در مورد این حادثه روی سایت فدراسیون قرار داده شده و پیگیری‌های لازم توسط فدراسیون در حال انجام است. اگر اخبار جدیدی به دست آید روی سایت فدراسیون قرار می‌دهیم.

 


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در سه شنبه یکم مرداد 1392 ساعت 8:14 موضوع | لينک ثابت


کدام تیم نجات دیگر قادر به حضور در این مکان هولناک است؟!

«عباس ثابتیان» رئیس سابق «انجمن کوه‌نوردان» در وبلاگش آرام کوه می‌گوید:

دیشب با «عباس محمدی» صحبت کردم و گفتم؛ امروزه از روی آخرین تماس با موبایل، موقعیت دقیق تماس گیرنده تعیین می‌شود ... آیا ستاد بحران به این فکر کرده است که از روی تماس‌های «آیدین بزرگی» موقعیت او را بیابند؟! ... GPS که انگار قصه‌ای بود و بس!

امروز این کار انجام شده وحالا موقعیت دست‌نیافتنی تیم را در عکس بالا ببینید ... کدام تیم نجات دیگر قادر به حضور در این مکان هولناک است؟!

وی در ادامه؛ ایمیل دریافتی از «نیکنام کریم» (شرکت ATP) را نیز به این شرح منتشر کرده است:

" «توماس لامل» هم بر این عقیده است که آنها زیر قله‌ی فرعی از مسیر خارج شده‌اند، او تاکید می‌کند که آنها در خاک پاکستان هستند و نه در چین، او هم‌چنین بر این عقیده است که در این مرحله هیچ شانسی برای نجات هیچ کسی از آنجا وجود ندارد" ! 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در سه شنبه یکم مرداد 1392 ساعت 7:59 موضوع | لينک ثابت


بیانیه فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی

 به حادثه‌‌ی تلخ پیش آمده برای تیم باشگاه آرش در «برودپیک» که قلب همه‌ی ایرانیان را به درد آورد و با توجه به تماس‌ها و پیگیری‌های مکرر خبرنگاران محترم رسانه‌های گروهی و هم‌چنین تعدادی از هم‌وطنان عزیز  طی چند روز گذشته از فدراسیون،  و همچنین اخبار ضد و نقیض و کذب در خصوص رویکرد فدراسیون و انفعال در رابطه با عملیات جستجوی کوه‌نوردان مفقود شده، بدین وسیله مواردی در راستای تنویر افکار عمومی به این شرح اعلام می‌گردد:

۱-    با عنایت به موج فراگیر هیمالیانوردی در کشور، فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی به متقاضیان و درخواست‌های مربوط به صعودهای برون مرزی، بر اساس آئین‌نامه‌های موجود، مستندات لازم و بررسی فاکتورهای مختلفی چون مهارت‌های فنی، سوابق تجربی، تواناهایی نفرات و ... اقدام به صدور مجوز شورای برون مرزی وزارت ورزش می‌نماید. بر اساس آمار موجود صعودها و اعزام‌های صورت گرفته که از کانال فدراسیون و با مجوز شورای برون مرزی صورت می‌گیرد در شرایط ایمن‌تر صورت گرفته و پشتیبانی کامل‌تری را نیز به همراه داشته است.

۲-    تیم کوه‌نوردی باشگاه «آرش» به دلیل عدم انجام کامل امور و سلسله مراتب لازم، از منظر این فدراسیون حائز شرایط لازم جهت بررسی و اخذ مجوز شورای برون مرزی نگردید. با این وجود و بنا بر تصمیمات متولیان آن باشگاه؛ تیمی ۵ نفره در برنامه‌ای شخصی و مستقل عازم این صعود گردید.

۳-    شایان ذکر است؛ پس از حمله‌ی تروریستی اخیر به کوه‌نوردان خارجی در پاکستان، فدراسیون کشورمان ضمن محکوم کردن این حادثه با توجه به حضور کوه‌نوردان ایرانی (تیم باشگاه آرش) قویاً از نهادها و فدراسیون پاکستان؛ خواستار حفاظت و تأمین امنیت کوه‌نوردان کشورمان شد که این تضمین از طریق مقامات پاکستانی به فدراسیون اعلام شد.

۴-    و اما پس از تلاش قابل توجه اعضای این تیم در مرحله‌ی صعود، به محض اطلاع از حادثه‌ی پیش آمده در مرحله‌ی فرود، فدراسیون‌ کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی به رغم اینکه نقشی در سازماندهی و اعزام این تیم نداشته است با عنایت به جایگاه خود و مقتضیات اخلاقی و انسانی و نیاز کوه‌نوردان کشورمان به پشتیبانی؛ با تمام توان، ظرفیت‌ها و ارتباطات خود در راستای پیشبرد امور مربوط به جست‌وجو، امداد و نجات اعضای این تیم اقدام نموده که مشروح آن در پایگاه خبری فدراسیون طی روزهای گذشته منعکس گردیده است.
از جمله:
- تماس های مستمر و مکاتبه با شرکت پاکستانی طرف قرارداد تیم باشگاه «آرش» و درخواست به منظور امداد و تسریع در انتقال توسط بالگرد و یا امداد زمینی با آمادگی فدراسیون جهت پشتیبانی های لازم. ( متن تمامی مکاتبات موجود است)
-تداوم تلاش برای برقراری تماس با سایر کوه‌نوردان خارجی مستقر در منطقه جهت مساعدت در عملیات جست‌وجو  و امداد، از جمله؛ فدراسیون و تیم مغولستان و «مایک هورن» سرپرست تیم سوئیس
- تماس‌های مستمر با «منظور حسین» رئیس فدراسیون پاکستان و درخواست مکرر نسبت به اقدامات عاجل در زمینه‌ی امدادرسانی.

*لازم به ذکر است؛ این پیگیری‌ها کماکان ادامه دارد و فدراسیون از هیچ مساعدتی فروگذار نخواهد کرد.

۵-     ضمن ابراز تأسف از حادثه‌ی پیش‌آمده و ابراز همدردی با خانواده‌های کوه‌نوردان حادثه دیده و هم‌چنین جامعه‌ی کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی، بر خود لازم می‌دانیم باردیگر بر این نکته‌ی مهم تصریح و تأکید نموده و کوه‌نوردان گرامی و حتی خانواده‌های آنان را مطلع نمائیم که تشکل‌ها و افراد در خصوص صعودهای برون مرزی؛ ترجیحاً با مشاوره، راهنمایی و هماهنگی فدراسیون و یا اخذ مجوز شورای برون مرزی اقدام به اجرای برنامه‌های خود نمایند تا ایمن‌تر و با پشتیبانی کامل‌تر؛ حتی المقدور کمتر شاهد حوادث تلخ در این رشته‌ی ورزشی باشیم.

۶-     اساساً واکاوی، ریشه‌یابی و بررسی این حادثه از زوایای مختلف (به خصوص از مسئولین باشگاه و سرپرست تیم مذکور نسبت به جوانب امر و امکان سنجی‌های لازم که به عنوان یک باشگاه ورزشی باید در این رابطه به دستگاه ورزش کشور پاسخگو باشند)، امری ضروری‌ست که در زمان مقتضی می‌تواند جنبه‌های تجربی و آموزشی را برای جامعه‌ی کوه‌نوردی نیز به همراه داشته باشد.

 


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در سه شنبه یکم مرداد 1392 ساعت 7:58 موضوع | لينک ثابت


رایزن فرهنگی ایران در پاکستان:

توماس لامل» پذیرفته دوباره منطقه را بازبینی نماید

«دکتر تقی صادقی»، رایزن فرهنگی کشورمان در پاکستان اظهار داشت؛ ساعتی قبل آقای «توماس» برخلاف اظهار نظر دیروز اعلام کرد: در صورتی که مجددا هلی کوپتر دراختیار وی قرار گیرد و وضعیت جوی مناسب باشد با داشتن دوربینی قوی و مختصات جی پی اس دوباره  به نزدیکی محل شناسایی شده رفته و کار شناسایی را برای اقدام عملیاتی بعد انجام خواهد داد.

همچنین ایشان اعلام کردند در بازبینی عکس های گرفته شده توسط خود ایشان دونقطه قابل تامل و بررسی مجدد دیده می شود، البته ایشان معتقدند در صورت عدم انجام این کارها احتمالا توسط برفهای ذوب شونده، اجساد به پایین خواهد آمد.

وی در مورد اظهار نظر آقای «منظور حسین» نیز تصریح کرده؛ با توجه به نظر جدید آقای «توماس» و کوه نوردان محلی توقف عملیات منطقی و توجیه پذیر نخواهد بود. ضمن آن که به دلیل محدود بودن منطقه گم شدن عزیزان کوه نورد نمی توان به سادگی استدلال ایشان را پذیرفت و از ادامه کار منصرف شد.


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در سه شنبه یکم مرداد 1392 ساعت 7:57 موضوع | لينک ثابت


شوهر من سنگنورد است

 

در لابه لای صفحات مجله سنگنوردی dpm مقاله جالبی توجه ما را به خود جلب کرد که انعکاس احساسات زنی است خانه دار که همسر او سنگنورد است و تمام زندگی او تحت الشعاع سنگنوردی است ، این موضوع مختص به سنگنوردان نمی باشد بلکه همسران هیمالیانوردان بیش از سایرین با چالش های آشکار و پنهان ناشی از نبود همسر خود در نیمی از سال روبرو هستند ، امیدواریم سوای کسانی که از این راه امرار معاش می کنند سایرین، کانون گرم خانوادگی را فدای علائق ورزشی خود نسازند :

من سنگنورد نیستم ، نبودم و نخواهم بود اما پس از گذشت سالها از ازدواج سعادتمندانه با یک شوهر سنگنورد ، احترام عمیقی به این ورزش که او آن را دیوانه وار دوست دارد در خود احساس می کنم ، اجازه دهید فقط تعداد معدودی از دلایلم را برای این احساسات عمیق با شما به اشتراک بگذارم .

چیزی که من دوست دارم بیشتر گچ و غباری است که روی تمامی لباسهایی را پوشانده که در زیرزمین خانه نگهداری می کنم ، لباس عروسی من ارزش این احساسات را ندارد ، فقط یک گزینه است برای کسی که تمایل به نگهداری لوازم کهنه و از مد افتاده را دارد ،  و این مرا یاد چیز دیگری می اندازد که به خاطر آن سنگنوردی را دوست دارم ، بو ، بویی شگفت انگیز ، اوف آیا بوی پا است که با عرق بدن قاطی شده ؟ بله این بویی است که قطعا" آن را دوست دارم ، صبر کنید فراموش کردم از تمام اوقاتی بگویم که تنهایی در آخر هفته ها و تعطیلات گذرانده ام ، زمانی که همسرم بخاطر سنگنوردی خانواده اش را ترک می کند ، من واقعا از این فرصتی که او به من می دهد که به تنهایی تمامی منزل را تمیز کنم باید سپاسگزار باشم ، تمیز کردن منزل و تمامی مدت به این موضوع فکر کردن که آیا او حالا زنــــــده است یا مــــــرده ؟

و دیگری آن زبان ویژه و فوق العاده ای است که سنگنوردان به کار می برند زیرا من از بکار بردن کلمات واقعی و متقاعد ساختن دیگران به صحبت در باره آن چیزی که چرندیاتی بیش نیست ، خسته شده ام.

حق با توست عزیزم ! نکات فنی سنگنوردی با ارزش هستند آنها را حفظ کن درست همان موقعی که من معجزه وار ظرفهایی را که تو نلنبار می کنی می شویم و بله البته باید برای جدایی همیشگی که فردا دوباره آغاز خواهد شد هیجان زده باشم

صبر کنید لباسها را یادم رفت و کفشها ، دائما" در باره مارکهای رنگارنگ داد سخن دادن ، کتانی های لسپورتیوا ، ورو ، برندگان اسکار طراحی لباس و کفش و.... به جوک های مخصوص سنگنوردها نیز عشق می ورزم ، همسرم زیاد اهل خندیدن نیست ، خنده هایش همیشه به لبخند ختم می شود اما نمی دانم چه چیزی در صحبت از یک V6 نهفته است که او از ته دل قهقهه می زند . از وسواس او به تجهیزاتش ، از صحبت از دخترانی با بازوهای عضلانی و ....

اما اگر یک چیز را بیشتر از مابقی دوست داشته باشم آن همانی است که برای شوهرم این امکان را فراهم آورده که هر لحظه و تمامی اوقات خواب و بیداری و زندگی او سرشار از سنگنوردی است به جای اینکه وقت با ارزش زندگی را به من و نیازهای من فکر کند ، همیشه ، در سالگردها ، تولدها و حتی زمانیکه من در بیمارستان برای زایمان بستری بودم

چه می توانم بگویم ؟ هیچ کاری از دستم بر نمی آید ، جز اینکه من عاشق سنگنوردی هستم.  

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه سی ام تیر 1392 ساعت 7:58 موضوع | لينک ثابت


خانتنگری از مسیری مستقیم

سایت فدراسیون کوه نوردی روسیه اعلام کرد : سرگی سلیورستف از بیشکک و سرگی هاردی از فرانسه راهی مسیری مستقیم از جبهه جنوبی خانتنگری شدند. تلاش قبلی این مسیر در سال 1982 توسط تیمی 7 نفره به سرپرستی گنادی ایساچنکو از لنینگراد در ارتفاع 6500 متری به اجبار منجر به تراورس آنها به سمت یال ماربل شد که در تصویر سیاه و سفید مشخص شده ، در تصاویر رنگی مسیری که این دو نفر امیدوار به صعود از آن هستند به نمایش درآمده. 

Хан-Тенгри. Директ по Южной стене

Хан-Тенгри. Директ по Южной стене 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه سی ام تیر 1392 ساعت 7:56 موضوع | لينک ثابت


اخبار برودپیک شنبه ۲۹ تیر

ضمن اینکه کماکان جستجوی دو باربر ارتفاع پاکستانی در حدود موقعیت گردنه ادامه داشته است، به دلیل اتمام شارژ بیسیم، تماس با ایشان امکان‌پذیر نمی باشد. همچنین امروز در حدود ساعت 13.30 دو مرحله تماس تلفنی با آیدین بزرگی برقرار شد، آنچه از صحبت های نامنظم و پراکنده وی به نظر می رسد، وضعیت نامناسب جسمانی و مشکلات ناشی از اقامت طولانی در ارتفاع است و متاسفانه مکالمه‌ای که کمک به یافتن نامبردگان و یا اطلاع از وضعیت جسمانی همراهان وی (پویا کیوان و مجتبی جراحی) باشد امکان‌پذیر نشده است. بلافاصله موارد به رامین شجاعی در بیس کمپ برودپیک منتقل گردید و وی در تلاش برای اعزام تیم دیگری به کمپ های بالاتر است.

 

_ از تاخیر غیرقابل توضیح و غیرقابل درک بیش از پنج ساعته ی اعلام خبر برای افکار عمومی که بگذریم ، مضمون مبهم آن گویا و بیش از هر چیز دیگر وظیفه دارد به دلهره و نگرانی همگان دامن زند!!  آیدین امروز دو مرحله تماس تلفنی داشته است ... پس آیدین زنده است ... اما دو همنورد دیگر او چطور؟ ... آنها در چه وضعیتی هستند؟ ... مگر امکان دارد آیدین طی دو مرحله تماس، چیزی از وضعیت دوستان خود نگفته باشد؟ ...  هر چقدر هم که صحبت‌های او  نامنظم و پراکنده باشد... بهرحال  سعی می‌کنیم خوش‌بین باشیم و روایت آرشی‌ها را باور کنیم . باور کنیم آنها راست می‌گویند اما ...

 

_ خبرگزاری ایرنا : یک مسوول در ستاد پیگیری برنامه صعود به قله برودپیک که نخواست نامش فاش شود  اعلام کرد: طبق آخرین اخبار رسیده، سه کوه نورد کشورمان که در حال بازگشت از قله ˈبرودپیکˈ در کشور پاکستان از مسیر انحراف پیدا کرده اند، هنوز زنده هستند.

 

_ مدیران باشگاه آرش و  اعضای آن مثلا ستاد بحران چه پاسخی برای این گونه تناقضات دارند؟! 

 

_ همین جا اعلام می‌کنیم که به روش ناپسند مدیران باشگاه آرش در برخورد با افکار عمومی انتقاد داریم . به نظر می‌رسد آنان افکار عمومی را به بازی گرفته‌اند . به نظر می‌رسد هیچ یک از دلهره‌ها و نگرانی‌های به وجود آمده برای آنان اهمیتی ندارد . از یک سو در اعلام رسمی خود می‌گویند از وضعیت بقیه خبر ندارند و از سوی دیگر و با فاصله‌ای اندک به صورت غیر رسمی و از طرف مقامی که نمی‌خواهد نامش فاش شود به خبرگزاری رسمی  مملکت می‌گویند نگران نباشید همه‌شان زنده‌اند !!

 

_ هم چنان امیدواریم مدیران باشگاه آرش در سیاست ناپسند و به شدت آزاردهنده‌ی نحوه‌ی اطلاع رسانی خود تجدید نظر کنند .  احترام به افکار عمومی ایجاب می‌کند که آنان در سیاست اطلاع‌رسانی " قطره چکانی ، کند و به شدت کنترل شده "‌ی خود تجدید نظر کنند.

 

_ با فقط " افکار عمومی را نامحرم دانستن " مخالفیم ! ... با فقط " توزیع و  پخش آخرین اخبار حادثه در حلقه‌ی خودی‌ها و دوستان نزدیک آن هم به شکلی کامل و با جزئیات تمام  " مخالفیم!

 

 

 

 آخرین خبر دریافتی از سایت کوه نیوز :

_ ساعت 19.30 آیدین زنگ زد و تقاضای کمک کرد. تغییر محل داده و ارتفاع را 3500 متر اعلام کرده که اشتباه است. اما سایر مشخصات با عکس ها و نقشه های منطقه مطابقت دارد. به نظر می رسد همان مسیر را که اشتباه پایین رفته بودند و دوباره بالا برگشته اند به تنهایی دارد پایین می‌رود و به بالای سر یک دیواره مهیب رسیده. اقداماتی به شرح زیر در دست اجراست:  1. سعی می‌شود از طریق موبایل آیدین مشخصات جغرافیایی جی پی اس به وسیله  مقامات دولتی پیدا شود.  2. هلی کوپتری که بتواند کوه‌نوردان را از بیس کمپ کی دو به بیس کمپ برود پیک حمل کند آماده پرواز است.  3. رامین در حال مذاکره با کوه نوردان حاضر در منطقه است که هر کسی که کمک کند کلیه هزینه های آن به انضمام پاداش قابل توجه پرداخت می‌شود.

 

 

_ به عنوان یک عضو کوچک خانواده‌ی بزرگ کوه‌نوردی ایران ، تشکر از زحمات شبانه‌روزی  محمد چیتگرها بابت نقش موثر و غیرقابل انکار سایت کوه نیوز را وظیفه‌ی خود می‌دانم .  عملکرد کوه نیوز در جریان بحران اخیر بسیار ارزنده و قابل احترام است.

 

 

و همچنین خوشحالیم که به غیر از ستاد مثلا بحران باشگاه آرش ، روزنه های دیگری نیز برای دریافت اخبار صریح ، شفاف و صادقانه وجود دارد . آخرین خبر دریافتی مربوط به عملیات فردا ( یک شنبه ) در وبلاگ عباس ثابتیان : 

برابر آخرین خبر دریافتی: براساس هماهنگی های انجام شده قرار است صبح فردا یک شنبه  یک فروند هلی کوپتر از کونکوردیا پرواز کند .در این پرواز، «توماس لامل»  راهنمای گروه امیکال و یک باربر ارتفاع حضور خواهند داشت، آنها اکسیژن، و غذا و آب به همراه خواهند برد.  هم چنین «عزبز»، باربر ارتفاع تیم سویس هم به سوی کمپ های بالاتر خواهد رفت و باتری هم برای راه انداختن رادیوها و برقراری تماس با خود خواهد برد. به این ترتیب فردا با حساب دو نفر باربر ارتفاع که امروز به گردنه و تا نزدیک قله فرعی رفته اند، پنج نفر در حال جستجو خواهند بود. استوارت رمنسنایدر، سرپرست تیم سوییس هم در تلاش است تا کوه نوردان حاضر در منطقه را به کمک مدیران شرکت ای تی پی، به حرکت برای امداد، وادارد.

اگر آیدین امشب را دوام آورد، فردا شانس بسیار بالایی برای یافتن او
وجود دارد.

امیدوار باشیم که فردا، روز یافتن آیدین و هم نوردانش باشد، روز خوب
ایرانیان!


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه سی ام تیر 1392 ساعت 7:52 موضوع | لينک ثابت


«محمدفهیمی» رئیس کارگروه روابط بین‌الملل فدراسیون گزارشی اجمالی از تداوم پیگیری‌های فدراسیون کشورمان

محمدفهیمی» رئیس کارگروه روابط بین‌الملل فدراسیون گزارشی اجمالی از تداوم پیگیری‌های فدراسیون کشورمان در خصوص امدادرسانی به کوه‌نوردان باشگاه «آرش» در ارتفاعات «برودپیک» را به شرح ذیل اعلام داشت:

۱- تماس‌ با شرکت پاکستانی طرف قرارداد تیم باشگاه «آرش» و درخواست به منظور امداد و تسریع در انتقال توسط بالگرد. جهت اطلاع؛ شرکت مذکور حداکثر توان و بهترین سابقه‌ی پروازی بالگرد در آن منطقه را تا ارتفاع ۶۵۰۰ متری عنوان داشته است.

۲- تداوم تلاش برای برقراری تماس با سایر کوه‌نوردان خارجی مستقر در منطقه جهت مساعدت در عملیات جست‌وجو و امداد، از جمله؛ فدراسیون و تیم مغولستان و «مایک فون» سرپرست تیم سوئیس.

۳- تماس‌های مستمر با «منظور حسین» رئیس فدراسیون پاکستان و درخواست مکرر نسبت به اقدامات عاجل در زمینه‌ی امدادرسانی. خاطر نشان می‌شود؛ توسط باربر ارتفاع پاکستانی مقادیری غذا، دستگاه تولید آب و کپسول اکسیژن به کمپ ۳ ارسال شده است.

۴- به نقل از «نیکنام» از مسئولان شرکت پاکستانی ATP؛  "به جهت بالا نبودن توان تیم‌های امداد و نجات پاکستانی جهت عملیات و اقدامات لازم در ارتفاع مورد نظر"،  تماسی نیز توسط سرپرست فدراسیون با «مینگما» شرپای باتجربه‌ی نپالی برقرار گردید تا در صورت حضور کوه‌نوردان خارجی مرتبط با وی و یا شرپاهای نپالی در منطقه از توان و تجربه‌ی آنان بهره گرفته شود.

«فهیمی» تصریح کرد؛ پیگیری‌های فدراسیون در این خصوص با جدیت و امید ادامه دارد.

منبع:


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه سی ام تیر 1392 ساعت 7:48 موضوع | لينک ثابت


پیشنهادات یک تورگردان؛ فقط به فدراسیون کوه‌نوردی؛

و نه «سازمانی» چون ایرانگردی و جهانگردی!

 یک تورگردان به فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی پیشنهاد کرد که برای جلوگیری از گران‌تر شدن سفرهای کوه‌نوردی برای خارجی‌ها،‌ شرایط کوه‌های ایران، به ویژه دماوند را سامان‌دهی کند.

«محمدابراهیم ابراهیمی» در گفت‌وگو با خبرنگار گردشگری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به گران شدن سفرهای کوه‌نوردی برای خارجی‌ها در ایران اشاره و اظهار کرد: با وجود آن‌که بیشتر کوه‌نوردان و گردشگران خارجی تمایل دارند سفرهای‌شان را با هزینه‌ی کم انجام دهند، اما قیمت خدمات در مناطق کوهستانی ایران در کنار دستمزد راهنمای تور، هزینه‌ی خودرو در اختیار گردشگران و قاطرها برای حمل بار، آن‌قدر بالا رفته که قیمت این تورها نیز گران شده است.

او ادامه داد: به نظر می‌رسد در مناطقی مانند دماوند، نوعی هرج و مرج در قیمت‌دهی خدمات وجود دارد و لازم است به اوضاع آن منطقه سریع‌تر رسیدگی شود تا گردشگران و کوه‌نوردان خارجی دچار سوءتفاهم نشوند.

وی پیشنهاد کرد که فدراسیون کوه‌نوردی برای تربیت راهنماهای بومی و حرفه‌یی، آموزش‌های روزانه بگذارد،‌ اسامی افراد مطمئن و آموزش‌دیده را اعلام کند و برای این راهنماها نیز کف و سقف دستمزد‌ تعیین کند، حتی سوله‌ای را در دماوند برای استفاده‌ی کوه‌نوردان بسازد و قاطر و وسیله‌ی نقلیه با قیمت مناسب و مشخص‌شده در اختیار آن‌ها قرار دهد تا از هرج‌ و مرج جلوگیری شود.

او به هزینه‌ای که کوه‌نوردان و گردشگران خارجی هنگام صعود به دماوند می‌پردازند، اشاره و بیان کرد: 50 دلاری که فدراسیون از خارجی‌ها می‌گیرد با توجه به جمعیت کوه‌نوردان و گردشگران خارجی، واقعا مبلغ زیادی نمی‌شود و نمی‌تواند با این پول، خیلی از کارها را در آن منطقه انجام داد. همین حالا هم گرفتن این مبلغ برای گردشگران و کوه‌نوردان سوال شده است که در ازای پرداخت این پول، چه خدماتی می‌گیرند.

«ابراهیمی» گفت: فدراسیون می‌تواند برای بهبود اوضاع در این مرحله، بودجه‌ای بگذارد و بخش خصوصی و مردم محلی را نیز به مشارکت بطلبد تا کارها انحصاری نشود و شائبه‌ای پیش نیاید. آن‌ها می‌توانند در مرحله‌ی نخست، هزینه‌ی ورودی قله‌هایی مانند دماوند را کمی بیشتر از قیمت حالا تعیین کنند تا بتوانند امکاناتی را در این کوه ایجاد کنند‌، اداره‌ی امور را هم می‌توان تحت نظارت فدراسیون کوه‌نوردی به مردم محلی سپرد تا درآمدزایی و شغل آن‌ها از بین نرود.

او ادامه داد: فدراسیون کوه‌نوردی مطمئن باشد، اگر روی این کار تمرکز بیشتری کند و مشارکت مردم را به‌کار گیرد حتما در مدت دو سال، نه‌تنها به بودجه‌ای که صرف کرده است می‌رسد، بلکه گردشگر و کوه‌نورد خارجی دماوند را فرا می‌گیرد و مردم محلی هم از این جریان، منتفع می‌شوند.

این تورگردان همچنین اضافه کرد: فقط کافی است مسوولان فدراسیون کوه‌نوردی نظری به اوضاع و احوال کوه‌های کشورهای دیگر داشته باشند تا متوجه شوند ماجرای آن‌ها از چه قرار است و چرا گردشگران و کوه‌نوردان زیادی هر سال برای رفتن به قله‌هایی که درصدی از شگفتی‌های دماوند یا علم‌کوه را ندارند، سر و دست می‌شکنند.


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه سی ام تیر 1392 ساعت 7:42 موضوع | لينک ثابت


اعزام یک کوه‌نورد خارجی و یک باربر ارتفاع به توسط بالگرد

اعزام یک کوه‌نورد خارجی و یک باربر ارتفاع به توسط بالگرد

در ادامه‌ی تلاش‌ها برای عملیات جست‌وجو و امداد کوه‌نوردان باشگاه آرش در ارتفاعات «برودپیک»؛ برابر آخرین خبر دریافتی براساس هماهنگی‌های انجام شده، قرار است صبح روز یک‌شنبه یک فروند هلی‌کوپتر از "کونکوردیا" پرواز کند، و در این پرواز، «توماس لامل» راهنمای گروه "امیکال" و یک باربر ارتفاع حضور خواهند داشت ... آنها اکسیژن، و غذا و آب به همراه خواهند برد.

هم چنین «عزبز»، باربر ارتفاع تیم "سویس" هم به سوی کمپ‌های بالاتر خواهد رفت و باتری هم برای راه انداختن رادیوها و برقراری تماس با خود خواهد برد. به این ترتیب فردا با حساب دو نفر باربر ارتفاع که امروز به گردنه و تا نزدیک قله فرعی رفته اند، پنج نفر در حال جستجو خواهند بود.

"استوارت رمنسنایدر"، سرپرست تیم سویسی هم در تلاش است تا کوه نوردان حاضر در منطقه را به کمک مدیران شرکت ای تی پی، به حرکت برای امداد، وادارد.

اگر «آیدین بزرگی» یک شب سخت دیگر را دوام آورد، یکشنبه شانس بسیار بالایی برای یافتن او وجود دارد. امیدوار باشیم که روز یکشنبه، روز یافتن «آیدین» و هم‌نوردانش باشد، روز خوب ایرانیان!

 


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه سی ام تیر 1392 ساعت 7:40 موضوع | لينک ثابت


یکشنبه‌ی تلاش‌ها و امیدها در «برودپیک

اعزام یک کوه‌نورد خارجی و یک باربر ارتفاع به توسط بالگرد

در ادامه‌ی تلاش‌ها برای عملیات جست‌وجو و امداد کوه‌نوردان باشگاه آرش در ارتفاعات «برودپیک»؛ برابر آخرین خبر دریافتی براساس هماهنگی‌های انجام شده، قرار است صبح روز یک‌شنبه یک فروند هلی‌کوپتر از "کونکوردیا" پرواز کند، و در این پرواز، «توماس لامل» راهنمای گروه "امیکال" و یک باربر ارتفاع حضور خواهند داشت ... آنها اکسیژن، و غذا و آب به همراه خواهند برد.

هم چنین «عزبز»، باربر ارتفاع تیم "سویس" هم به سوی کمپ‌های بالاتر خواهد رفت و باتری هم برای راه انداختن رادیوها و برقراری تماس با خود خواهد برد. به این ترتیب فردا با حساب دو نفر باربر ارتفاع که امروز به گردنه و تا نزدیک قله فرعی رفته اند، پنج نفر در حال جستجو خواهند بود.

"استوارت رمنسنایدر"، سرپرست تیم سویسی هم در تلاش است تا کوه نوردان حاضر در منطقه را به کمک مدیران شرکت ای تی پی، به حرکت برای امداد، وادارد.

اگر «آیدین بزرگی» یک شب سخت دیگر را دوام آورد، یکشنبه شانس بسیار بالایی برای یافتن او وجود دارد. امیدوار باشیم که روز یکشنبه، روز یافتن «آیدین» و هم‌نوردانش باشد، روز خوب ایرانیان!

 


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در یکشنبه سی ام تیر 1392 ساعت 7:39 موضوع | لينک ثابت


فراخوان دوره آموزشی تکمیلی (متوسطه) پزشکی کوهستان 3 و 4 مرداد 1392:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: علم پزشکی کوهستان مباحث و مطالب علمی وسیعی را شامل می شود. تاثیرات ارتفاع بر دستگاه های فیزیولوژیک بدن انسان و بیماریهای خاص افراد(صرع، میگرن، فشارخون، بیماریهای قلبی عروقی، آسم و . . . ) خصوصا در سنین بالا شرایط خاصی را در ورزش کوهنوردی ایجاد می کند. چگونگی صعود برای سالمندان و کودکان و شرایط وبژه ای که بانوان دارند در ارتفاع بلند می تواند مشکلات خاصی را برای آنان ایجاد کند. بهداشت نیز از اصول اولیه پرداختن به ورزش کوهنوردی است و . . . . همه این دانستنیها و بسیاری ناگفته های دیگر علمی که مورد تاکید کمیسیون پزشکی اتحادیه جهانی کوهنوردی است در دوره ای بنام دوره تکمیلی پزشکی کوهستان آموزش داده می شود.

انجمن پزشکی کوهستان ایران برگزار می کند:

برگزاری دوره آموزشی تکمیلی (متوسطه) پزشکی کوهستان در تاریخهای 3 و 4 مرداد ماه1392

مدت زمان آموزش: جمعا 22 ساعت در دو روز

این دوره تئوری سه روزه بوده و شامل دروس و مباحث عمده تکمیلی(متوسطه) پزشکی کوهستان بر طبق طرح درسهای کمیسیون پزشکی اتحادیه جهانی شامل 22 ساعت دروس تئوری خواهد بود.

گواهینامه شرکت در دوره از طرف انجمن پزشکی کوهستان ایران ارائه خواهد شد.

مدارک: یک قطعه عکس – یک کپی شناسنامه یا کارت ملی – فیش واریزی

(مدارک ثبت نام را در اولین جلسه کلاس همراه داشته باشید.)

مدرسین دوره: آقایان دکتر حمید مساعدیان - دکتر ابوالفضل جوادی

هزینه ثبت نام: مبلغ 100000 تومان. مهلت ثبت نام دوشنبه 31 تیر ماه 1392 بوده و پس از آن هزینه ثبت نام مبلغ 110000 تومان می باشد.

جهت ثبت نام نیازی به مراجعه حضوری نمی باشد.

داوطلبان هزینه ثبت نام را به شماره کارت 6273531050343091 بانک تجارت و یا بحساب شماره 302070075 بنام انجمن پزشکی کوهستان ایران واریز نمایند.

(ثبت نام کنندگان جهت قطعیت ثبت نام بعد از واریز مبلغ فوق، نام و نام خانوادگی و شماره پیگیری و نام دوره ثبت نامی خود را به شماره همراه ۰۹۱۲۱۹۱۰۱۰۵ پیامک نمایند.)

علاقمندان در صورت شرکت گروهی در دوره با تعداد بیش از ۵ نفر از ۱۰٪ تخفیف برخوردارند.

شماره تماس : ۲۲۶۳۳۸۱۹ انجمن پزشکی کوهستان ایران

مباحث دوره تکمیلی(متوسطه) پزشکی کوهستان شامل سرفصل های ذیل می باشد:

کوهنوردی در بانوان ۱ ساعت

کوهنوردی در سالمندان ۱ ساعت

کوهنوردی در اطفال ۱ ساعت

بیماریهای خاص در کوهنوردی(دیابت،…) ۲ ساعت

تغذیه در ارتفاع بلند ۲ ساعت

صدمات شایع ارتوپدیک در کوهنوردی ۲ ساعت

پزشکی مسافرت به حوزه هیمالیاوپامیر ۲ ساعت

روانشناسی کوهنوردی ۱ ساعت

بهداشت فردی در کوهنوردی ۲ ساعت

اهمیت آب و الکترولیت در کوهنوردی ۱ ساعت

راههای جبران کاهش اشتها در ارتفاع ۱ ساعت

اصول هم هوایی در ارتفاع بلند ۲ ساعت

مدیریت حادثه در کوهستان ۱ ساعت

مدیریت و درمان تروما ۱ ساعت

کیت کمکهای اولیه تیمی ۱ ساعت

اثرات ارتفاع بر فیزیو لوژی انسان ۱ ساعت

مرگ ناگهانی در ارتفاع(علل وعلائم) ۱ساعت

گزارش موردی حوادث(سبب شناسی حوادث) ۱ساعت 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در شنبه بیست و نهم تیر 1392 ساعت 7:35 موضوع | لينک ثابت


گزارشی از پیگیری‌های فدراسیون در خصوص عملیات امداد در «برودپیک»

محمدفهیمی» رئیس کارگروه روابط بین‌الملل فدراسیون گزارشی اجمالی از تداوم پیگیری‌های فدراسیون کشورمان در خصوص امدادرسانی به کوه‌نوردان باشگاه «آرش» در ارتفاعات «برودپیک» را به شرح ذیل اعلام داشت:

۱- تماس‌ با شرکت پاکستانی طرف قرارداد تیم باشگاه «آرش» و درخواست به منظور امداد و تسریع در انتقال توسط بالگرد. جهت اطلاع؛ شرکت مذکور حداکثر توان و بهترین سابقه‌ی پروازی بالگرد در آن منطقه را تا ارتفاع ۶۵۰۰ متری عنوان داشته است.

۲- تداوم تلاش برای برقراری تماس با سایر کوه‌نوردان خارجی مستقر در منطقه جهت مساعدت در عملیات جست‌وجو و امداد، از جمله؛ فدراسیون و تیم مغولستان و «مایک فون» سرپرست تیم سوئیس.

۳- تماس‌های مستمر با «منظور حسین» رئیس فدراسیون پاکستان و درخواست مکرر نسبت به اقدامات عاجل در زمینه‌ی امدادرسانی. خاطر نشان می‌شود؛ توسط باربر ارتفاع پاکستانی مقادیری غذا، دستگاه تولید آب و کپسول اکسیژن به کمپ ۳ ارسال شده است.

۴- به نقل از «نیکنام» از مسئولان شرکت پاکستانی ATP؛  "به جهت بالا نبودن توان تیم‌های امداد و نجات پاکستانی جهت عملیات و اقدامات لازم در ارتفاع مورد نظر"،  تماسی نیز توسط سرپرست فدراسیون با «مینگما» شرپای باتجربه‌ی نپالی برقرار گردید تا در صورت حضور کوه‌نوردان خارجی مرتبط با وی و یا شرپاهای نپالی در منطقه از توان و تجربه‌ی آنان بهره گرفته شود.

«فهیمی» تصریح کرد؛ پیگیری‌های فدراسیون در این خصوص با جدیت و امید ادامه دارد.

 


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در شنبه بیست و نهم تیر 1392 ساعت 7:26 موضوع | لينک ثابت


دیدار «پیتر هابلر» چهره‌ی سرشناس کوه‌نوردی جهان با مسئولین فدراسیون

«پیتر هابلر» اتریشی یکی از کوه‌نوردان مشهور جهان که در کارنامه‌ی خود اولین صعود بدون اکسیژن به قله‌ی «اورست» را دارد؛ عصر روز سه شنبه ۱۸ تیر ماه میهمان فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی بود و با مسئولین فدراسیون دیدار و گفت‌وگوی صمیمانه‌ای داشت.

وی به همراه تنی چند از کوه‌نوردان خارجی مدتی‌ست که در کشورمان حضور دارند و در روزهای اخیر نیز صعودی به قله‌ی «دماوند» داشته است. او پیش از این نیز به عنوان مربی و مدرس دوره‌های آموزشی به «ایران» سفر کرده بود.

خاطرنشان می‌شود؛ در ۸ مه ۱۹۷۸،«رینولد مسنر» ایتالیایی به همراه «پیتر هابلر» اولین صعود بدون استفاده از کپسول اکسیژن را از طریق مسیر جنوبی «اورست» رقم زدند.

 


 

نوشته شده توسط ابراهيم فرجي پور در سه شنبه بیست و پنجم تیر 1392 ساعت 12:58 موضوع | لينک ثابت