ریزش بهمن در «چوآیو» و مصدومیت ۳ «شرپا»!


کمپ اصلي چوايو - چپ به راست: "عظيم قيچي ساز"، "آلکس باربر" از آمريکا، "بروس گيبنز" از استراليا، "گيا تورتلادز" از گرجستان، "مينگما" از نپال (سردار تيم و همچنين شرپا شخصي "بروس") و "فرناندو لاتوره" از اسپانيا.

بنا بر گزارش ارسالی «عظيم قيچي ساز»؛ حدود ساعت ۱۲ ظهر روز سه‌شنبه۲۶ شهریور ماه (به وقت محلي) شرپاهايي که بين کمپ ۱ و کمپ ۲ در حال ثابت گذاري مسير بودند دچار بهمن شدند. 

وی افزود؛  سه تن از شرپاها در اين حادثه صدمه ديده‌اند و حال يکي از آنان وخيم است. وي با برانکارد به کمپ اصلي منتقل شد. حال ديگر نفرات مستقر در کمپ اصلي و کمپ۱ مساعد است.

 


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در شنبه سی ام شهریور ۱۳۹۲ ساعت 6:4 موضوع | لينک ثابت


آگهی انتخابات ریاست

«هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی استان تهران»

 "اداره کل ورزش و جوانان استان تهران" در نظر دارد انتخابات رییس "هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی استان تهران" را با شرایط زیر؛ برگزار نماید. لذا از کلیه واجدین شرایط، دعوت به عمل می آید با مدارک زیر و جهت پر کردن فرم های مربوطه؛ در ساعات اداری؛ از روز شنبه مورخ ۳۰ شهریور تا روز یکشنبه مورخ ۷ مهر ۹۲ به مدت هفت روز اداری، به آدرس: میدان بهارستان - خیابان سپاه - روبروی بیمارستان طرفه - کوچه استقلال - امور مجامع اداره کل ورزش و جوانان استان تهران، مراجعه نمایند. 
 
شرایط و مدارک مورد نیاز:
- برخورداری از تجربه و سوابق ورزشی
- آشنایی با رشته ورزشی.
- دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی فوق دیپلم.
- تصویر گواهی پایان خدمت.
- تصویر تمامی صفحات شناسنامه.
- تصویر پشت و رو کارت ملی.
- دو قطعه عکس سه در چهار رنگی و جدید.
- گواهی عدم سوء سابقه کیفری از مراجع ذیربط.
- همراه داشتن اصل مدارک الزامی می باشد.
- ارائه برنامه عملیاتی چهار ساله هیئت (تقویم ورزشی - بودجه مورد نیاز - راهکارهای توسعه ورزش مورد نظر؛ بخصوص رده سنی پایه در تهران و حوزه و شهرستان های تابعه - جذب حامیان مالی - جذب کارشناسان و داوطلبان علاقمند و واجد شرایط کمک به هیئت - راهکارهای اجرایی استعدادیابی و نخبه پروری)
 

ضمناً در صورت نیاز به هر گونه اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 77532648 - امور مجامع "اداره کل ورزش و جوانان استان تهران" تماس حاصل نمایید.


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در شنبه سی ام شهریور ۱۳۹۲ ساعت 6:2 موضوع | لينک ثابت


کوه‌نورد از سراسر کشور بر بالین زخم خورده‌ی «کوه‌شاه»!

‌کوه‌نوردانی از سراسر کشور به عیادت «کوه‌شاه» آمدند و با برگزاری آیینی نمادین، مراسم سوگواری برای دومین قله مرتفع استان کرمان و یکی از منحصر بفردترین زیست‌ بوم‌های گیاهی و جانوری کشور که به دلیل فعالیت معدن استخراج سنگ‌ آهن در حال نابودی است، را برگزار کردند.

مسئول واحد ارتباطات و رسانه‌های کمیته نجات مردمی «کوه‌شاه» با اعلام این خبر  گفت: پنج‌شنبه و جمعه گذشته، دو هزار نفر از کوه‌نوردان سراسر کشور به کرمان آمدند تا در همایش و برنامه صعود به «کوه‌شاه» شرکت کنند.

«افشین اسدی» هدف از برگزاری این همایش مردمی را اعتراض به تخریب‌های گسترده ناشی از فعالیت معدن استخراج سنگ آهن در کوه‌شاه عنوان و بیان کرد: از بعدازظهر پنج‌ شنبه تیم‌های مختلف کوه‌نوردی وارد منطقه شده و از ساعت دو بامداد جمعه صعود آغاز شد. وی گفت: پنج‌ شنبه شب نیز مجلس نمادین سوگواری برای «کوه‌شاه» برگزار شد که ضمن این مراسم، فاتحه‌ خوانی برای والده مکرمه سردار حاج قاسم سلیمانی و همچنین سردار شهید افضلی‌ نیز انجام شد.

«اسدی» افزود: مراسم نی‌نوازی و همچنین نمایش تصاویر تخریب شده از «کوه‌شاه» نیز برگزار شد.

وی در ادامه، با اشاره به ویژگی‌های منحصر بفرد «کوه‌شاه» اظهار کرد: متاسفانه فعالیت معدن استخراج سنگ‌ آهن در این منطقه، ضربه جبران‌ناپذیری به زیست‌بوم این منطقه وارد کرده است.

وی افزود: با وجود اعتراضات گسترده مردمی و ابراز نگرانی کوه‌نوردان و فعالان محیط‌ زیست از این رویداد، شاهد بودیم که نسبت به هفته قبل، تخریب‌ها گسترش یافته تا جایی که از جاده بافت این تخریب‌ها کاملاً مشهود است!

مسئول واحد ارتباطات و رسانه‌های کمیته نجات مردمی کوه‌شاه با بیان این‌که این معدن اقدامات خود را شدت بخشیده است، گفت: باید هر چه سریعتر جلوی این تخریب‌ها گرفته و توسعه پایدار نباید قربانی بسیاری از مسایل دیگر بشود.


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در دوشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۲ ساعت 7:8 موضوع | لينک ثابت


پیشروی «قيچي ساز» تا کمپ یک «چوآیو» و بازگشت به کمپ اصلی

به گزارش رسیده؛ «عظيم قيچي ساز» روز جمعه ۲۲ شهریور ماه در کمپ اصلی قله‌ی «چوايو» در ارتفاع ۵۶۵۰ متری مستقر شد.

وی در این گزارش از حضور بالغ بر ۱۴ تيم در کمپ اصلی که بعضي از آنها تا کمپ ۱ نیز پیشروی کرده‌اند خبر داد و افزود: طی ۲ تا ۳ روز آينده مراسم سنتی تبت با عنوان "پوجا" (Puja) انجام خواهد شد، پس از این مراسم من هم راهي کمپ‌هاي بالا خواهم شد.

اضافه می‌شود؛ وی امروز ۲۴ شهریور  پس از پايان مراسم "پوجا"، کمپ اصلي را ترک کرد و پس از ۳ ساعت کوه‌پيمايي به کمپ 1 در ارتفاع ۶۴۰۰متری رسید.

«قیچی ساز»؛ پس از برپايي کمپ یک و استراحتي ۲ ساعته به کمپ اصلي بازگشت.

 


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در دوشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۲ ساعت 7:7 موضوع | لينک ثابت


در کوه‌نوردی جان افراد از اهمیت بالایی برخوردار است

در کوه‌نوردی جان افراد از اهمیت بالایی برخوردار است
«خودخواهی» و «نداشتن قوام مدیریتی» تیم‌ کوه‌نوردی را از هم می‌پاشد!

... گاهی افرادِ علاقه‌مند به کوه‌نوردی تیمی را تشکیل می‌دهند که قله‌ای را صعود کنند اما در میانه راه به دلیل نداشتن فرهنگ کوه‌نوردی و خودخواهی و نداشتن قوام مدیریتی این تیم از هم می‌پاشد و در این راستا افراد از تیم جدا شده و هر یک به سویی می روند که در نتیجه باعث می شود افراد راه را گم کرده و یا فوت کنند!

«عباس چشمه قصابانی» سخنگوی هیئت کوه‌نوردی استان «همدان» در این باره می‌گوید: کوه‌نوردی ورزش نیست بلکه سبک زندگی است چراکه افراد باید در این رشته یاد بگیرند و بدانند که چگونه از تیم خود و یکدیگر حمایت کنند.

وی افزود: در کوه‌نوردی جان افراد از اهمیت بالایی برخوردار است تا بتوانند به سلامت به کوه بروند و برگردند.

هم‌چنین رعایت مسائل اخلاقی و فرهنگی در ورزش کوه‌نوردی بسیار مهم است که متاسفانه کمتر روی آن کار شده است! ... متن کامل درمهر

 


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در دوشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۲ ساعت 7:6 موضوع | لينک ثابت


مرتفع‌ترین کوه «سوئد» هر سال یک‌متر کوتاه می‌شود!

یک محقق دانشگاه «استکهلم» گفت: با توجه به اینکه افزایش دمای هوا در حال از بین بردن یخچال‌هایی است که قله کوه‌ها را تشکیل می دهند مرتفع ترین کوه «سوئد» در حال از دست دادن عنوان خود است!

به گزارش خبرگزاری «فرانسه» از «استکهلم»، «گانهیلد روسکویست Gunhild Rosqvist » جغرافیدان دانشگاه «استکهلم» گفت: قله جنوبی کوه «کبنکایس» که مرتفع ترین کوه در سوئد است در ۱۸سال گذشته، هر سال حدود یک متر کوتاه شده است.

«روسکویست» که ریاست یک مرکز تحقیقاتی را در شمال «سوئد» برعهده دارد، گفت: «این روند کاملا مشهود است. شکی وجود ندارد که گرم شدن زمین باعث ذوب این یخچال‌هاست.»

این کوه امسال 2.099 متر از ارتفاع خود را از دست داده است و هم اکنون تنها با قله شمالی این کوه که جنس آن از صخره سخت است تنها سه متر اختلاف دارد.

وی افزود در صورتی که این فرآیند ادامه یابد، قله شمالی این کوه در دو یا سه سال آینده عنوان مرتفع ترین کوه سوئد را از آن خود می‌کند!

 


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در دوشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۲ ساعت 7:6 موضوع | لينک ثابت


فرودهای پر حادثه

بیشتر اسیبهای  کوهنوردی هنگام فرود اتفاق می افتد بعضی از منابع به بیش از 80% اشاره کرده اند. تجربیات ما از حوادث سالهای اخیر کوهنوردی و همیالیا نوردی هم همین مسئله را نشان میدهد چه در کوهنوردان آماتور و چه در کوهنوردان حرفه ای که نمونه های بسیاری را نیز میتوان نام برد. (دکتر بهالو، لیلا اسفندیاری و...) ولی براستی چرا فرود حتی برای کوهنوردان حرفه ای و توانمند هم آبستن حادثه است؟

1-    سبکبار بودن

بسیاری از کوهنوردان برای اینکه فشار کمتری را هنگام صعود به قله تحمل کنند و یا بتوانند سرعت حرکت بیشتری داشته باشند و یا گاه ضعف و نا آمادگی خود را بپوشانند با کوله باری سبک بدون به همراه بردن حداقل امکانات اقدام به صعود بخصوص از کمپ های آخر و یا در صعود های یکروزه میکنند. این افراد بنا را بر این میگزارند که در مسیر هیچ اتفاق غیر منتظره ای رخ نخواهد داد. هوا خراب نخواهد شد، راه را گم نخواهند کرد، اتفاقی برای کسی نخواهد افتاد و ... و این یعنی سپردن سلامت و جان خود به احتمالات و قضا و قدر. بسیاری از این کوهنوردان به راحتی صعود می کنند و باز میگردند اما اگر کوچکترین تغیری ایجاد شود، راهی به خطا رفته شود، بادی بوزد، برفی بیاید، مهی جلوی دید را بگیرد (که بسیار هم پیش می آید ) آنگاه ...

برای نمونه میتوان به حادثه دماوند برای تم کوهنوردی هرمزگان و یا حادثه کل جنو نام برد که نبود اندک وسایل شب مانی کمی آب و غذا باعث شد تا شب مانی ساده به فاجعه ای بزرگ بینجامد.

2-     اعتماد به هوشیار ماندن هنگام باز گشت

بسیاری از کوهنوردان هنگام برنامه ریزی برای بازگشت به توانمندیهای خود در حالت عادی تکیه میکنند توانایی هایی چون: قدرت بدنی، توان مسیر خوانی، توان نقشه خوانی، تجربه کوهنوردی و... در حالیکه بخصوص در ارتفاع در صعودهای سنگین در آب و هوای سرد و مخصوصا در هیمالیا به هیچ عنوان کوهنوردان نباید به هوشیاری و توان ذهنی و در نتیجه قدرت بدنی خود هنگام بازگشت اعتماد کنند زیرا به دلایل متفاوت هوشیاری و توان ذهنی انسان در ارتفاعات بلند و در صعودهای سنگین به شدت کاهش یافته و تخریب میشود. آثار ارتفاع بخصوص در منطقه مرگ، طولانی شدن ماندن در ارتفاع، سرما وهیپوترمیا وعوارض آن،  کمبود آب بدن ناشی از تعریق و فعالیت سنگین، کاهش شدید انرژی ناشی از فعالیت و بی اشتهایی و اشکالات تغذیه ای در برنامه ها که معمولا پیش می آید، تخلیه انرژی عواملی هستند که هرکدام به تنهایی برای از بین بردن هوشیاری انسان کافی هستند، حال اینکه در کوهستان و بخصوص در ارتفاعات بلند معمولا همه همراه هم میباشند و بخصوص آسیبهای ناشی از ارتفاع و کمبود اکسیژن و سرما و هیپو ترمیا به شدت باعث اختلال در قضاوت و زوال عقل و هوشیاری میشود. آنگاه انسان نه تنها نمیتواند از توانمندیهای خود بهره ببرد  بلکه حتی نمیتواند در شریط خاص و حتی عادی قضاوت درستی داشته باشد. هرچه زمان صعود بیشتر شود هرچه به ساعات پایانی روز نزدیک شویم این مشکل بیشتر و حاد تر میشود و در نتیجه در هنگام فرود که معمولا پایان روز و پایان صعود است بسیار بیشتر به چشم می آید. باید به خاطر داشت که هوشیاری انسان در پایان یک صعود سنگین در باز گشت از هیمالیا نمیتواند چندان قابل اعتماد باشد.

3-     اشتباه در مسیر خوانی

آنچه انسان از طبیعت هنگام صعود میبیند با آنچه هنگام فرود دیده میشود بسیار متفاوت است. به این علت گفته میشود در صعود همیشه پس از چند گام برگردید به پشت سر بنگرید و مسیر بازگشت را با خود مرور کنید کوهنورد موفق کسی است که فرودش را از اولین لحظه صعود آغاز کند و در تمام مسیر حتی یک لحظه از اندیشیدن به بازگشت غافل نشود. بسیاری از دو راهی ها، پرتگاه ها، پپستی ها و بلندیها و ... هنگام بازگشت است که دیده میشوند و اگر در راه صعود  ارزیابی نشده باشند می توانند مشکلات بسیار به بار آورند.

4-     صعود تا آخرین نفس تا آخرین لحظه

لذت رسیدن به قله، تلاش برای هدر نرفتن زحمات انسان، فکر کردن به عواقب و حرف و حدیثهای صعود نکردن، همه و همه باعث میشود که گاه کوهنوردان دل به دریا بزنند و تمام داشته هایشان را در راه صعود ورسیدن به قله صرف کنند و آنگاه هنگام بازگشت با توجه به خطرات پیش گفت در پایان صعود و در پایان روز، خسته با هوشیاریی کمتر از حد طبیعی وقتی که دیگر آن نیروی عظیم که انسان را به قله میکشاند جای خود را به خواب آلودگی و خستگی و بی حوصلگی و نرسیدن فرود میدهد به فکر بازگشتن بیفتند.

5-    آثار روانی

همیشه رسیدن به قله انگیزه انسان را چند برابر میکند و این انگیزه بر بسیاری از چیزها و ناتوانی ها غلبه میکند اما هنگام باز گشت دیگر از آن انگیزه قوی خبری نیست. اندکی اشتباه، اندکی ناملایمت، کمی ناپایداری جوی میتواند انسان خسته و نه چندان هوشیار و سرمازده را به راهی بی باز گشت بکشاند

سخن آخر

شاید بتوان دلائل دیگری نیز به این مقوله ها برای خطر ناک بودن فرود اضافه کرد که مثلما همفکری دو ستان، همنوردان و اساتید گرامی میتواند به پربار شدن این مطلب کمک کند. اما بیاید برای همیشه یک بار دیگر به خاطر بسپاریم که بسیاری از حوادث کوهنوردی در راه بازگشت است که بوقوع می آیند. بیاید فرود را هیچگاه دست کم نگیریم. بیاید از اولین لحظه صعود به بازگشتن بیندیشیم. بیاید بکوشیم تا همه وقت و توانمان را بدون توجه به باز گشت صرف صعود نکنیم. بیایید یادمان باشد که کوهنوردی با سالم برگشتن است که به پایان میرسد. بیاید چشمهای نگران مانده بر در را که بازگشت عزیزانشان را به انتظار نشسته اند هیچگاه فراموش نکنیم.

دکتر فرید عباسی دزفولی


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در شنبه شانزدهم شهریور ۱۳۹۲ ساعت 9:20 موضوع | لينک ثابت


کوهنوردی و سکوت رسانه ای

کوهنوردی و سکوت رسانه ای

کوهنوردی و رشته های تابعه آن مثل سنگنوردی، صعودهای ورزشی، دوچرخه سواری کوهستان و ... جزء پر مخاطب ترین و فراگیر ترین رشته های ورزشی کشور است که در تمام کشور و در تمام سنین و قشرها ی متفاوت طرفدار دارد به جرات میتوان گفت که هیچ ورزشی نداریم که ورزشکاران آن اینچنین سنین متفاوتی داشته باشند.اما آنچه جای تاسف دارد عدم بها دادن به این رشته توسط مسولین رسانه ملی در تمام سطوح است ما حتی در رادیو ورزش که شبکه تخصصی ورزش است یک برنامه تخصصی که به کوهنوردی در سطح حرفه ای بپردازد نداریم و تک برنامه های موجود(علی رغم ارزشمندی آنها) فقط در سطح برنامه های طبیعت گردی عام بدون توجه به کلیت این رشته است مثل برنامه رادیو کوهستان و کوله پشتی که در ساعات پر مخاطب هم پخش نمی شوند. حال سیما و رسانه های نوشتاری که جای خود دارند. حتی حوادث کوهستان هم به جز مورد اخیر -که به دلایل مختلف بازخورد رسانه ای پیدا کرد- نیز یا پوشش داده نمی شوند یا به جای صفحات ورزشی مورد توجه خبرنگاران صفحات حوادث قرار میگیرند. این در حالیست که مخاطبان این رشته از خیلی از رشته ها که برنامه ثابت در رسانه ها یا حتی همین رادیو ورزش دارند بسیار بیشتر است. گرچه در این کشور در سطح بودجه و رسانه توجه همه  به فوتبال است و کاری هم نمی شود کرد ولی میبینیم که در بین سایر رشته های غیر فوتبالی، کوهنوردی علی رغم مخاطبان و جاذبه های بسیار مورد ظلم واقع شده و مغفول مانده. امید است جامعه کوهنوردی کشور در تمام سطوح برای مجاب کردن رسانه های تصویری، شنیداری و نوشتاری برای پرداختن به این رشته  تلاش کنند.

در این راستا زمستان گذشته این نامه با امضای اینجانب دکتر مساعدیان و جناب رضا زارعی به رادیو ورزش نوشته شد که علیرغم قول مساعد تا کنون هیچ باز خوردی نداشته است این نامه را جهت اطلاع همگان منتشر میکنم شاید تلاش بیشتر دوستان و راهکار های پیشنهادی آنها منجر به نتیجه دلخواه برای ورزش کوهنوردی گردد.

بنام  خدا

مدیریت محترم شبکه رادیویی ورزش – جناب آقای نبیری  - با سلام و احترام

همانگونه که مستحضرید ورزش کوهنوردی با هزاران نفر علاقه مند یکی از ورزشهای پر طرفدار در سطح کشور می باشد که همه ساله افراد زیادی به این رشته و رشته های جانبی آن شامل سنگ نوردی طبیعی، صعودهای ورزشی، دوچرخه سواری کوهستان و... می پردازند. 

کوهنوردان کشورمان  سالانه علاوه بر صعود به ارتفاعات کشور، برنامه های بسیاری نیز در قلل مرتفع جهان اجرا کرده اند، که متاسفانه هیچگاه آنگونه که باید و شاید به آن پرداخته نشده است و سهم ورزش کوهنوردی از برنامه های رسانه ملی نزدیک به صفر بوده است. از آنجا که رادیو ورزش به عنوان یک رسانه تخصصی به کلیه رشته ها می پردازد حداقل مطالبه کوهنوردان و سایر ورزشکاران رشته های وابسته، داشتن برنامه ای در زمینه ورزش کوهنوردی در این رادیو و در ساعت های پر مخاطب روز است، که به ورزش کوهنوردی به صورت حرفه ای بپردازد و پاسخگوی نیاز های این رشته و طرفداران آن باشد. 

پرداختن به مسائل فنی و اجرایی این رشته می تواند باعث پیشرفت و گسترش این رشته ورزشی در کشور شود که علی رغم سلامت، غیر مسابقه ای بودن و فراگیر بودن آن در کشور بین آحاد مردم جامعه کماکان مظلوم ترین رشته ورزشی در رسانه ملی است.

مسائل مربوط به کوهنوردی در کشور کم نیستند، از آن جمله است: آموزش، امداد و نجات، صعودهای ورزشی (سنگ نوردی داخل سالن)، مسائل زیست محیطی، هیمالیا نوردی، صعودهای داخلی، طبیعت گردی، کوهپیمایی، مسائل اجرایی و ... که پرداختن به این مسائل ضمن برآورده کردن آرزوی جامعه کوهنوردی می تواند برنامه ای جذاب و پرمخاطب برای رادیو ورزش فراهم کند.

لازم به یادآوری است هم اکنون تنها برنامه رادیو ورزش در زمینه کوهنوردی رادیو کوهستان است که ضمن احترام و ابراز علاقه وافر به این برنامه باید گفت این برنامه صرفا یک برنامه عمومی در زمینه طبیعت گردی و در ساعتی کم مخاطب (6 صبح روز جمعه) است که به هیچ عنوان نمیتواند پاسخگوی نیازهای جامعه کوهنوردی باشد.

امیدوارم هم کاری شما منجر به تولید برنامه ای گردد که پاسخگوی خیل عظیم دوستداران این ورزش گردد.

پیشاپیش از بذل توجه جنابعالی صمیمانه تشکر میکنم.


     دکتر فرید عباسی                  دکتر حمید مساعدیان                     رضا زارعی


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در شنبه شانزدهم شهریور ۱۳۹۲ ساعت 9:17 موضوع | لينک ثابت


۱۶ شهریور

بدون شرح!


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در چهارشنبه سیزدهم شهریور ۱۳۹۲ ساعت 8:8 موضوع | لينک ثابت


تصاویر شوک آور انسانی نابینا

جمعه, 08 شهریور 1392 ساعت 20:18

تصاویر شوک آور انسانی نابینا و عریان که در کوه به زنجیر کشیده شده است چین را تکان داد

شفقنا - تصاویر شوک آور از انسانی نابینا که در کوه به زنجیر کشیده شده است چین را تکان داد

به گزارش شفقنا از دیلی میل چنگ زینگ تااو 26 ساله که از کودکی نابینا و از نظر مغزی ناتوان بدنیا آمده است در غاری به زنجیر کشیده شده است.

پدر 70 ساله او از زمانی که خانه اش را ازدست داده است فرزند خود را به این غار برده و  به زنجیر کشیده است.

اومی گوید فرزندم مکانی برای زندگی ندارد، لباس نمی پوشد و جون نابینا است مجبور بودم او را به زنجیر بکشم چون ممکن است گم شده و به خود آسیب برساند . من روزانه سه بار به او سر می زنم و به او آب و غذا می دهم. من راهی دیگر برای نگهداری اونداشتم.خانه ام را از دست داده ام و محلی در اختیار ندارم.

انتشار این تصاویر در شبکه های اجتماعی موجی از خشم در چین ایجاد کرد و بسیاری از کامنت گزاران نوشته اند ما در کدام قرن زندگی می کنیم؟ آیا گاو و خوک هم این چنین نگهداری می شوند؟ آیا کسی نیست تا به این انسان توجهی کند؟

www.shafaqna.com

گالری تصاویر


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در چهارشنبه سیزدهم شهریور ۱۳۹۲ ساعت 8:4 موضوع | لينک ثابت


هشدار وزارت خارجه آمریکا و ماجرای آن ۳ کوه‌نورد!

هشدار وزارت خارجه آمریکا و ماجرای آن ۳ کوه‌نورد!

نیویورک تایمز طی گزارشی نوشت: ترمیم اقتصاد آسیب دیده ایران در صدر برنامه های رئیس جمهوری جدید ایران قرار دارد و توسعه صنعت گردشگری بخشی از راه کار وی برای رسیدن به این هدف است.

وی قصد دارد تعداد گردشگران خارجی عازم ایران را به بیش از دو برابر افزایش دهد و از 4 میلیون نفر به 10 میلیون نفر برساند.

این هدف گذاری، خبر خوبی برای تورهای مسافرتی است که گردشگران آمریکایی را برای بازدید به شهرهایی نظیر یزد و شیراز می برند.

مدیر یکی از این تورها گفت: «من معتقدم که فرهنگ، طبیعت، مهمان نوازی و زیرساخت های ایران می تواند تعداد بسیار بیشتری گردشگر را به این کشور بکشاند.»

بر اساس این گزارش تغییر در سیاست های جذب گردشگر ایران، سازمان آموزشی شورای امور جهانی فیلادلفیا را متقاعد کرده است تا اعزام تورهای گردشگری به ایران را از آوریل 2014 از سر بگیرد. این سازمان در سال 2011 پس از بالا گرفتن تنش ها بین ایران و آمریکا به دنبال دستگیری سه کوه‌نورد آمریکایی در ایران، اعزام تورهای گردشگری به ایران را متوقف کرده بود.

نیویورک تایمز افزود: ایران جذابیت های فراوانی برای جلب توجه گردشگران خارجی دارد. ایران با دارا بودن 16 اثر ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو شامل پرسپولیس که قدمت آن به 518 قبل از میلاد می رسد و همچنین مسجد امام اصفهان متعلق به قرن هفدهم میلادی، آثار تاریخی فراوانی را در خود جای داده است.

اما به رغم افزایش علاقمندی گردشگران آمریکایی برای سفر به ایران، وزارت امور خارجه آمریکا نظر دیگری در خصوص سفر به ایران دارد. وزارت خارجه آمریکا ماه گذشته با اشاره به هشدارهای داده شده در خصوص سفر به ایران اعلام کرد: «از سال 2009 تاکنون، مقامات ایرانی از صدور اجازه خروج برای چند تن از شهروندان دارای تابعیت دوگانه ایرانی آمریکایی خودداری کرده اند.... مقامات ایرانی همچنین شهروندانی از آمریکا را به اتهامات مختلف اعم از جاسوسی و تهدید امنیت ملی بازداشت کرده اند.»

 


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در چهارشنبه سیزدهم شهریور ۱۳۹۲ ساعت 7:59 موضوع | لينک ثابت


سومین پناهگاه «سبلان» افتتاح شد

سومین پناهگاه «سبلان» افتتاح شد
ظرفیت پذیرش ۱۰۰ نفر

با هدف تسهیل در صعود به قله «سبلان» سومین پناهگاه در این کوه مرتفع احداث و به بهره‌برداری رسید.
 
در مراسمی که عصر روز گذشته و در «مشگین‌شهر» برگزار شد، سومین پناهگاه قله ۴۸۱۱ متری «سبلان» سرافراز که مزین به سردار شهید «محمود بنی‌هاشم» است، به بهره‌برداری رسید تا علاقمندان بتوانند از این پناهگاه در هنگام صعود استفاده کنند.

رئیس ورزش و جوانان مشگین‌شهر در این مراسم گفت: ‌۳۰۰میلیون تومان برای احداث این پناهگاه هزینه شده است.

«علیرضا تبریزچی» افزود: این پناهگاه ظرفیت پذیرش ۱۰۰ نفر را دارد که شامل سرویس‌های بهداشتی، نمازخانه، اتاق‌های استراحت، آب‌ گرم و سرد و برخی دیگر از تجهیزات مورد نیاز برای کوهنوردان است.

وی با اعلام اینکه به طور متوسط سالانه بیش از ۶۰هزار نفر به قله سبلان از مناطق مختلف مشگین‌شهر صعود می‌کنند، تصریح کرد: با توجه به حوادثی که در هفته‌های گذشته در «سبلان» رخ داد، مقرر شده از اول مهر ماه مدیریت پناهگاه «سبلان» به هیئت کوه‌نوردی «مشگین‌شهر» واگذار شود تا این مجموعه بتواند ساماندهی مورد نظر را انجام دهد.

«تبریزچی» خاطر نشان کرد: ما با هدف تسهیل در صعود کوه‌نوردان با تأمین منابع اعتباری موفق شدیم پناهگاه شهید «محمود بنی‌هاشم» را در این مجموعه راه‌اندازی کنیم که امیدواریم در سایه فعالیت این پناهگاه بخش عظیمی از مشکلات و نارسایی‌ها برطرف شده و زمینه مساعد برای صعود راحت‌تر و سهل‌تر هموطنانمان فراهم آید.

رئیس ورزش و جوانان «مشگین‌شهر» از کوه‌نوردان خواست تا قبل از صعود هماهنگی‌های لازم را با متولیان این حوزه به ویژه مسئولان کوه‌نوردی به وجود آورند تا در هنگام بروز حادثه‌ای امکان ارائه خدمات و امداد به موقع وجود داشته باشد.

وی با قدردانی از تیم تخصصی کوه‌نوردی «مشگین‌شهر» و جمعیت هلال‌احمر استان در امدادرسانی به حادثه‌دیدگان اخیر در کوه «سبلان» اضافه کرد: اگر صعود به سبلان ساماندهی شود حوادث ناشی از صعودهای نابجا به حداقل می‌رسد.


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در چهارشنبه سیزدهم شهریور ۱۳۹۲ ساعت 7:53 موضوع | لينک ثابت


توسط کوه‌نوردان با تجربه‌ی یکی از باشگاه‌های تهران:

توسط کوه‌نوردان با تجربه‌ی یکی از باشگاه‌های تهران:
ساده‌انگاری صعود به «دماوند» در «تابستان» حادثه آفرین شد!

یک تیم کوه‌نوردی از کوه‌نوردان باتجربه تهرانی و از یکی از باشگاه‌های فعال استان تهران هفته گذشته در دماوند دچار حادثه گردید که خوشبختانه بدون بروز مشکل جدی نفرات جان سالم بدر بردند.

این تیم ۵ نفره که روز پنجشنبه گذشته قصد صعود قله دماوند را داشتند بدلیل بی توجهی به شرایط متغییر کوهستان و حضور در ارتفاع بالا و هوای نامساعد در ارتفاع ۵۰۰۰متری دماوند مسیر برگشت جنوبی را گم کرده و به دره یخار منحرف شده و مجبور به بیواک کردن در ارتفاع ۵۴۰۰ متری دماوند و در مسیر گنبدهای یخی دره یخار می شوند.

گویا تیم مذکور صعود دماوند در فصل تابستان را ساده دبده و با همراه نداشتن غذا و آب کافی و زمانبندی نامناسب و ساعت حرکت نامناسب از بارگاه سوم که در ساعت ۸:۳۰ صبح پنجشبه ۷ شهریور آغاز نموده بودند حدود ساعت ۱۵ به قله رسیده و در عرض چند ثانیه با هوای متغییر و بارش سنگین برف در قله مواجه می شوند و در مسیر برگشت به ارتفاعات یخار منحرف می گردند.

اعضای تیم بعد از بیواکی توان فرسا و در شرایط هوای بسیار نامناسب در بین سنگهای دره یخار بیواک می نمایند و روز جمعه با درخواست امداد هلی‌کوپتر و اعلام عدم توانایی در برگشت هلی‌کوپتر امداد نیز به منطقه پرواز می نماید ولی بدلیل ارتفاع بالای کوه‌نوردان امکان امداد رسانی مهیا نشده و خود کوه‌نوردان با تراورس در صبح روز جمعه و با یافتن مسیر به پایین برمی‌گردند.

بی توجهی و ساده انگاشتن صعود حتی در فصل تابستان می تواند حوادث جبران ناپذیزی برای کوه‌نوردان حتی باتجریه ایجاد کند که در حادثه فوق به خیر می‌گذرد. بیواک کردن در ارتفاع بالا و نداشتن تجهیزات مناسب در این برنامه متاسفانه باعث سزمازدگی یکی از کوه‌نوردان و شرایط جسمی نامناسب گردیده که با مراقبت های لازم و مشاوره‌های پزشکی انشاء الله برطرف خواهد شد.


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در چهارشنبه سیزدهم شهریور ۱۳۹۲ ساعت 7:51 موضوع | لينک ثابت


اواسط شهریور؛ آغاز دوازدهمین گام «قیچی‌ساز»!

عظیم قیچی‌ساز» با انتشار خبری اعلام کرد: اوايل هفته گذشته مطلع شدم که احتمالا با درخواستم براي ويزاي تبت موافقت خواهد شد و بايد براي سفر آماده شوم. از اواسط هفته شروع به جمع آوري وسايل و تهيه بليط کردم تا اينکه بتوانم طبق برنامه  ۲ سپتامبر (۱۱ شهريور) در کاتماندو باشم.

وی افزود: باید ۳ سپتامبر (۱۲ شهريور) به سفارت بروم و در صورت گرفتن ويزا، ۴ سپتامبر (۱۳ شهريور) به همراه تيم به سمت مرز تبت حرکت کنم. از مليت اعضاي تيم هنوز هيچ اطلاعي ندارم و منتظرم در کاتماندو آنان را ملاقات کنم.

اميد دارم که در صورت دريافت ويزا تبت فعاليت خود را بر روي «چوآیو» دوازدهمين قله هشت هزاری‌ام آغاز کنم.


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در یکشنبه دهم شهریور ۱۳۹۲ ساعت 7:0 موضوع | لينک ثابت


جلسه ماهیانه هیئت رئیسه فدراسیون برگزار شد

دستورجلسه: حادثه برودپیک

عصر روز یکشنبه ۳ شهریور ماه ۹۲ جلسه‌ی ماهیانه‌ی هیئت رئیسه‌ی فدراسیون با حضور اکثریت اعضای آن برگزار شد.
در این نشست به صورت ویژه به موضوع حادثه‌ی «برودپیک» پرداخته شد و علاوه بر ارائه‌ی گزارشی از رویدادها و اقدامات مرتبط ، از زوایای مختلف این رخداد مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر گردید نتایج جلسه‌ی کمیسیون فنی بررسی حوادث پس از بررسی‌های جامع و دقیق؛ با رویکرد بهره برداری آحاد مختلف جامعه‌ی کوه‌نوردی و پیشگیری بیشتر و اثربخش از حوادث در فعالیت‌ها و برنامه‌های آتی، به نحو مقتضی اطلاع رسانی گردد.
شایان ذکر است، در بخشی از این جلسه اعضای هیئت رئیسه ضمن ارج نهادن به تلاش صورت گرفته و ابراز تأسف و تأثر عمیق خود از فقدان ۳ نفر از سرمایه‌های جوان و ارزشمند کوه‌نوردی کشور؛ به این عزیزان ادای احترام کردند.

گفتنی است، اهم سایر مباحث مطرح شده در این جلسه عبارت بود از:
- گزارشی از توافقات مشترک فدراسیون و بخشداری «لاریجان» در راستای ساماندهی ارتفاعات «دماوند» و توصیه‌ی اکید هیئت رئیسه نسبت به پیگیری موضوعات مرتبط ( باربران، زباله‌ها، مسیرها، بارگاه سوم و ... ).

- برگزاری دوره‌های مختلف صعودهای ورزشی برای استان‌های محروم و هم‌چنین تأمین مدرس و یا مربی مورد نیاز باشگاه‌های تازه تأسیس در حوزه‌ی صعودهای ورزشی.

خاطرنشان می‌شود؛ در بخش پایانی این جلسه از مساعدت‌های بی‌دریغ مهندس "خسروی" و پشتیبانی‌های صورت گرفته در زمینه‌های مختلف به ویژه میزبانی شایسته از برگزاری دوره‌های اخیر صعودهای ورزشی با اهدای لوح؛ تقدیر شد.

حاضرین در جلسه : آقایان شعاعی، میرسلیم، محمدی فرد، خسروی، سلطانی، مروتی، موسوی، داورپور، صابری، طهماسبی، رضایی و خانم گرجی.


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در سه شنبه پنجم شهریور ۱۳۹۲ ساعت 14:53 موضوع | لينک ثابت


آغاز دور جديد كوه‌نوردی «دانشجويان ايران»؛

۱۷ و ۱۸ شهریور ماه با صعود به قله «شاه معلم» ماسوله

نخستين مرحله از دور جديد كوه‌نوردی دانشجويان ايران را مركز گردشگري علمي و فرهنگي دانشجويان ايران در روزهاي ۱۷ و ۱۸ شهريور ماه در «ماسوله» برگزار مي‌كند.

قرار است در اين برنامه، دانشجويان و راهنمايان با سابقه حضور داشته باشند و قله «شاه معلم» ماسوله را بپيمايند.

«شاه معلم» بلندترين قله گيلان است كه در جنوب غربي اين استان و در امتداد رشته كوه هاي تالش قرار گرفته است. اين قله كه شهرك ماسوله نيز در سر راه آن واقع است با ۳۰۷۰ متر ارتفاع بلندترين قله حومه حغرافيايي استان گيلان به شمار مي رود. قله «شاه معلم» در بين كوه‌نوردان جايگاه خاصي دارد و به جهت سرسختي و زيبايي خط الراسي آن زبانزد صعود كنندگان است.

طبق باورهاي مردم منطقه، «شاه معلم» نام فرد عابدي بوده كه براي اشراق و سير و سلوك عارفانه در ساليان دور به اين رشته كوه ها پناه آورده و در اين مناطق به شناخت عميقي دست يافته است. اين استاد زاهد در قله اين كوه زندگي مي ­كرد و پس از مرگ نيز طبق وصيتش او را در قله بلندترين رشته كوه آن منطقه به خاك سپردند از اين رو اين قله براي روستاييان جنبه هاي مقدسي نيز دارد.

برنامه هاي شاخص اين طرح شامل آموزش اصول كلي كوه‌نوردي در ارتفاعات منطقه و بيان ويژگي هاي آن، طبيعت گردي، آموزش اقامت شبانه در كوه، بازديد از روستاي تاريخي ماسوله و بازديد قلعه رودخان خواهد بود. علاقه‌مندان مي‌توانند براي كسب اطلاعات بيشتر و ثبت نام به سايت www.istta.ir مراجعه كنند.

اين طرح در سال هاي گذشته با عنوان طرح «كوه و نيايش» از سوي مركز گردشگري علمي - فرهنگي دانشجويان ايران برگزار مي‌شد.


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در سه شنبه پنجم شهریور ۱۳۹۲ ساعت 14:51 موضوع | لينک ثابت


گفت‌وگوي هفته‌نامه‌ی «همشهری» با «حسن گرامي»؛

 از کوه‌ها و صخره‌ها نامی دارند که یا از اسامی محلی است و یا کوهنوردانی که برای اولین‌بار به آن رسیده‌اند برایش انتخاب کرده‌اند. در منطقه‌ی کوهستانی شمال پاکستان «‌قله‌ی بی‌نام» از مجموعه کوه‌های ترانگو وجود دارد.
«حسن گرامی» صخره‌نورد ایرانی یکی از معدود صعودکنندگان به این قله است که حالا در سالن صخره‌نوردی سراج با او به گفت‌وگو می‌نشینیم. به گفته‌ی گرامی رشته‌ی صخره‌نوردی اگر با رعایت استانداردها و احتیاط‌های لازم دنبال شود، آن‌قدر که به نظر می‌آید خطرناک نیست.

•چرا برای قله‌ی بزرگ ترانگو اسم «بی‌نام» انتخاب شده است؟
ترانگو مجموعه‌ای از کوه‌های بلند و برف‌گیر است که دیواره‌های معروفی برای صعود دارد. هریک از این قله‌ها و دیواره‌ها شکل خاصی دارند، ولی برج بی‌نام با همه فرق می‌کند. وقتی از یک مسیر طولانی می‌گذرید و به پای قله می‌رسید، ناگهان ستون سنگی بسیار بزرگ و زیبایی را می‌بینید که از میان کوه‌ها بیرون آمده و دور تا دورش خالی است. شکوه این برج 1200 متری آن‌قدر است که نمی‌شود برایش اسمی گذشت.

•وقتی این قله را از نزدیک دیدید، همین حس را داشتید؟
در حقیقت ما مسیر بسیار زیادی را طی کردیم. اول به شهر اسلام‌آباد رفتیم. برنامه‌ریزی برای صعود دو روز طول کشید. بعد به شهر اسکاردو رفتیم و دو روز هم آن‌جا اقامت کردیم. آخرین نقطه‌ای که با خودرو می‌توانستیم به آن برسیم روستای آسکولین بود. از این نقطه سه روز پیاده‌روی کردیم تا به کمپ ترانگو رسیدیم که تازه از آن نقطه باید صعود شروع می‌شد. واقعاً قله‌ی بی‌نام ترانگو بسیار عجیب و جذاب بود. در این محیط، هوا به ساعت عوض می‌شود. ممکن است در مدت کوتاهی برف شروع شود، بعد طوفان بیاید و بعد آفتاب شود.

•بهمن هم می‌آمد؟
یک بار بهمن در دره‌ای که 300 متر تا چادر‌های ما فاصله داشت به راه افتاد. طوفانی که در اطراف بهمن به راه افتاده بود، هرچند فاصله‌ی زیاد‌ی با ما داشت، چادر‌های ما را خم کرد. دمای هوا از حدود 15 درجه زیر صفر گرم‌تر نمی‌شد و فقط زمانی که آفتاب برای مدت کوتاهی می‌تابید و از روی برف منعکس می‌شد، می‌توانستیم کمی گرما را حس کنیم.

•چند نفر بودید؟
اعضای تیم 13 نفر بودند که چهار نفر در صعود نهایی شرکت کردند. البته هوای بدی در راه بود و اگر آن روز نمی‌توانستیم صعود را شروع کنیم باید مدت زیادی انتظار می‌کشیدیم. در مجموع حدود دو روز در حال کوهنوردی و صخره‌نوردی بودیم.

•صخره‌نوردی چه فرقی با سنگ‌نوردی دارد؟
بالا رفتن تا ارتفاع 20 متر سنگ‌نوردی نام دارد. بعد از آن مرحله‌ی صخره‌نوردی است که 40 متر ارتفاع دارد و به اصطلاح کوهنوردان یک طول طناب است. دیواره‌نوردی هم صعود چند مرحله‌ای است که در طبیعت می‌تواند تا هر ارتفاعی باشد. این ورزش به سه رشته‌ی اصلی سرطناب (لید)، بولدرینگ و سرعت تقسیم می‌شود.

•بالارفتن از سنگ‌های صاف و بلند به نظر هرکس کار مشکلی است و هر لحظه احتمال سقوط می‌رود. این رشته واقعاً چه‌قدر خطرناک است؟
هر ورزشی که از روی اصول انجام نشود، احتمال مصدومیت بالایی درپی خواهد داشت. این را تمام ورزشکاران می‌دانند. اما کسانی که از نوجوانی این ورزش را شروع می‌کنند، اگر از همان اول به‌طور اصولی و علمی تمرین کنند، معمولاً به مشکلی بر نخواهند خورد. مثلاً وقتی یک تمرین سنگین انجام می‌شود و ماهیچه‌ها به کار می‌افتند، باید مدت زمان مشخصی به بدن فرصت استراحت داد، چون کشیدگی زیاد به عضله آسیب می‌زند. همین چند هفته قبل مشکل خستگی در جریان صعود به دیواره‌ی پل خوابی چالوس برای بعضی از صخره‌نوردان دیده می‌شد.

•با این‌حال خطرناک است. شاید به‌خاطر همین، والدین نگران بچه‌هایی هستند که به‌صورت حرفه‌ای سنگ‌نوردی را دنبال می‌کنند؟
ورزش خطرناک وجود ندارد، ولی آسیب دیدن در بعضی از رشته‌های ورزشی شدت بیش‌تری دارد. اصطلاحاً می‌گویند سه رشته‌ی ورزشی در این زمینه با بقیه تفاوت دارند. اتومبیل‌رانی، گاوبازی و کوهنوردی، زیرا حادثه دراین رشته‌ها به مرگ نزدیک است.

•با این وجود از صخره‌نوردی در ایران استقبال می‌شود؟
بله. الآن شمار زیادی از نوجوانان و جوانان وارد این رشته شده‌اند و در حال تمرین روی دیواره‌های مصنوعی در باشگاه‌ها هستند. این رشته هیجان خاصی دارد که آن‌ها را جذب می‌کند.

•از چه سنی می‌شود صخره‌نوردی را شروع کرد؟
معمولاً نوجوانان از 12 تا 14 سالگی تمرین‌های جدی این رشته را شروع می‌کنند و زود، به سطح حرفه‌ای می‌رسند. در جهان قهرمانانی هستند که 17 یا 19 سال دارند و در بالاترین سطح کار می‌کنند. دختران هم می‌توانند از همین سن‌ تمرین را شروع کنند و الآن تعداد زیادی از صخره‌نوردان ایرانی، خانم‌ هستند.

•خودتان از چه سنی شروع کردید؟
من متولد 1355 هستم و به رشته‌‌های ورزشی گوناگونی مثل فوتبال و رزمی علاقه داشتم. از سال 77 هم صخره‌نوردی را شروع کردم ولی آن‌چه که باعث شد این رشته را به‌صورت تمام وقت دنبال کنم حضور سه مربی فرانسوی در ایران بود. این مربیان در سال 1387 به ایران آمدند و آموزش تعدادی از صخره‌نوردان را شروع کردند. من هم جزو همین گروه بودم و آموزش‌‌ها باعث شد نگاهم به این رشته تغییر کند. تا آن موقع پیش خودم فکر می‌کردم 25 سالگی حداکثر سنی است که می‌توانم به موفقیت در صخره‌نوردی امیدوار باشم. این مربیان باعث شدند که دوباره تلاش را شروع کردم.

•چرا می‌گویند در صخره‌نوردی ذهن اهمیت زیادی دارد؟
برای کسی که صخره‌نوردی را شروع می‌کند سه چیز خیلی اهمیت دارد؛ اول این‌که توانایی خودش را بشناسد و بداند چه نوع استعداد ورزشی و چه‌قدر قدرت فیزیکی دارد. دوم این‌که ظرفیت شکست را داشته باشد. زیرا در جریان صعود و همین‌طور مسابقه ممکن است شکست بخورید. سومین توانایی که حتماً باید از آن برخوردار باشید روراست بودن است. اگر فکر می‌کنید نمی‌توانید یک صعود را انجام بدهید یا در مسابقه‌ای شرکت کنید، باید این قدرت را داشته باشید که به بقیه بگویید و آن کار را انجام ندهید.

•یک جور توانایی «نه» گفتن؟
بله. نوجوان‌ها بیش‌تر دچار این مشکل می‌شوند و ممکن است زمانی که آمادگی کافی ذهنی و بدنی ندارند یک صعود را شروع کنند یا مسیر دشواری را روی دیواره‌ی مصنوعی بروند که در آن موفق نمی‌شوند. باید بتوانند به دوستان، تماشاگران و مربی خود بگویند که در آن لحظه توانایی صعود را ندارند تا زمان مناسب برسد.

•هزینه سنگ‌نوردی زیاد است؟
در طبیعت بله، ولی در دیواره‌های مصنوعی باشگاه‌ها با یک جفت کفش مخصوص و یک کیسه پودر و یک هارنس (کمربند مخصوصی که به طناب متصل می‌شود) می‌توان شروع کرد. البته هنوز هم امکانات این رشته در ایران زیاد نیست. هزینه‌ی ساخت سالن و نگه‌داری از آن زیاد است و سوددهی هم ندارد، ولی الآن شمار زیادی از نوجوانان به این رشته علاقه دارند که می‌توانند دیواره‌نوردان آینده ما باشند.

طناب آبی یادگاری
که در «برودپیک» ماندگار شد!

از ماجرای گم‌شدن کوه‌نوردان ایرانی در قله برودپیک کمی بیش از یک ماه می‌گذرد. گرامی یکی از کسانی بود که در جریان این سفر و حوادث آن قرار داشت. او از دوستان نزدیک «آیدین بزرگی» بوده و زمانی که تیم برای سفر آماده می‌شد، به بدرقه آن‌ها رفته بود. گرامی ‌می‌گوید: «در ارتفاع بالای 8000 متر نمی‌شود بیش‌تر از سه روز اقامت کرد، زیرا شرایط بسیار نامساعدی دارد که به مرگ منجر می‌شود. فشار کم هوا، کمبود اکسیژن، سرما و عوامل دیگر باعث می‌شوند که سلامت انسان زود به خطر بیفتد. کوهنوردان ما روز اول از ارتفاع اول 7500 متری تماس گرفتند، روز دوم از 7400 متری و در تماس روز سوم گفتند در 8000 متر مستقر شده‌اند. من درست از زمانی که این خبر رسید احساس نگرانی کردم، ولی امیدوار بودم که به سلامت برگردند. کوهنورد تا موقعی که به کمپ اصلی در پایین کوه نرسد در معرض خطر است. بهمن، ریزش سنگ، سقوط در شکاف یخی و صدها اتفاق دیگر ممکن است زندگی آنان را به خطر بیندازد.»

قله‌ای که اعضای تیم سه نفره می‌خواستند به آن برسند، حدود 45 متر بالاتر از ارتفاع 8000 متری است، ولی این 45 متر مستقیم نیست، بلکه باید مسیری طولانی را در شرایط بسیار سخت رفت تا به آن رسید. فاتح ترانگو می‌گوید: «این شرایط اصلاً قابل مقایسه با وضعیت عادی نیست. در این ارتفاع رشد سلولی متوقف می‌شود و میزان مصرف انرژی سه برابر خواهد شد، در‌حالی‌که می‌دانستیم اعضای تیم فقط برای سه روز غذا دارند. بعد خبر رسید که به قله رسیده‌اند ولی شب چهارم را هم در همان ارتفاع چادر زده‌اند. روز پنجم طوفان سختی شروع شد و آن‌ها از مسیر رایج کوهنوردان دور شدند و در تماسشان گفتند که نیاز به آب و غذا دارند و از دو مسیر صخره‌ای هم پایین آمده‌اند. دیگر واقعاً نگران شده بودیم.»

روز ششم آیدین تماس می‌گیرد و می‌گوید شرایط بحرانی است. گرامی فرصتی برای حرف زدن با او نداشته چون تماس‌ها بسیار کوتاه و فقط برای رساندن پیام است. او می‌گوید: «دیگر تماسی نداشتیم و حدس می‌زدیم در منطقه‌ی فلات مانندی باشند که وسعت زیادی دارد. روز هشتم هم آیدین تماس گرفت متأسفانه از گفته‌هایش معلوم بود که شرایط نامساعد علاوه بر قدرت بدنی، تمرکز ذهنی‌اش را هم به هم زده است. درباره‌ی طناب آبی رنگی گفت که من به او داده بودم.  بعد دیگر هیچ تماسی نداشتیم. آیدین دوست من بود و از سال 87 او را می‌شناختم. از 14 سالگی کوهنوردی را شروع کرده بود. با مجتبی که آتش‌نشان بود هم باشگاهی بودم. پویا را هم می‌شناختم و می‌دانستم بسیار قوی است. آن‌ها مسیر جدید را به نام ایران در صعود به برودپیک ثبت کردند، ولی متأسفانه جانشان را از دست دادند.»

طناب آبی رنگ که یادگار این سفر است الآن در قله برودپیک به همراه پیکر سه کوه‌نورد ایرانی ماندگار شده است.


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در یکشنبه سوم شهریور ۱۳۹۲ ساعت 8:0 موضوع | لينک ثابت


تفاوت آدم با تجربه و بی‌تجربه در «هیمالیا»!

 

یادداشتی از «دکتر علی‌رضا بهپور»

«تجربه»! ... این روزها خیلی این کلمه خوانده و شنیده می‌شود ... و به نظر می‌رسد که خیلی‌ها تصور درستی از مفهوم این لغت ندارند! ... وگرنه این‌طور بی‌مهابا آن را به کار نمی‌بردند! ... از «جلال چشمه‌قصابانی»؛ این با تجربه‌ی بی‌ادعا خاطره‌ها و آموخته‌های زیادی دارم که یکی‌ از آنها به شرایط این چند روز خیلی بی‌ارتباط نیست:

در صعود «برودپیک» در سال 87 تیمی قوی از بچه‌های تهران شکل گرفته بود ... در آن تیم افراد بسیار شاخصی که ذکر نامشان لازم نیست حضور داشتند ...  «جلال چشمه‌قصابانی» سرپرست دوم تیم بود ... من برنامه چهارمم در هیمالیا و دومین حضورم در «برودپیک» بود!

در یکی از مراحل صعود ساعت 1 صبح از کمپ 3 شروع کردیم و حدود ساعت 6 تا حدود 7700 متر پیش رفته بودیم؛ که او من را صدا کرد و با یک نگاه به بالا گفت: شما به همراهِ ...... برمی‌گردید!!

من با تعجب پرسیدم : چرا ؟؟!! ... جوابی که گرفتم این بود: ما امروز محال است که به قله برسیم؛ خیلی کار کنیم تا گردنه یا کمی بالاتر برویم و برمی‌گردیم ... باید روش صعود را عوض کنیم و حتما کمپ 4 را بزنیم ... من که مشکل کوچکی داشتم به همراه فرد مشکل‌دار دیگر، به کمپ 3 بازگشتیم ... و آن‌روز و روز صعود قله، دقیقاً همان شد که ایشان پیش‌بینی کرد ... فرق آدم با تجربه و بی‌تجربه همینه!

در واقع او با یک نگاه؛ به درستی از مسافت باقی‌مانده و سختی کار و وضعیت افراد تیمش و و و ... و خیلی چیزای دیگه خبر دار می‌شه ... به قولی در خشت خام اونی رو می‌بینه که من ِ بی‌تجربه در آیینه هم نمی‌بینم!


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در یکشنبه سوم شهریور ۱۳۹۲ ساعت 7:58 موضوع | لينک ثابت


تفاوت آدم با تجربه و بی‌تجربه در «هیمالیا»!

 

یادداشتی از «دکتر علی‌رضا بهپور»

«تجربه»! ... این روزها خیلی این کلمه خوانده و شنیده می‌شود ... و به نظر می‌رسد که خیلی‌ها تصور درستی از مفهوم این لغت ندارند! ... وگرنه این‌طور بی‌مهابا آن را به کار نمی‌بردند! ... از «جلال چشمه‌قصابانی»؛ این با تجربه‌ی بی‌ادعا خاطره‌ها و آموخته‌های زیادی دارم که یکی‌ از آنها به شرایط این چند روز خیلی بی‌ارتباط نیست:

در صعود «برودپیک» در سال 87 تیمی قوی از بچه‌های تهران شکل گرفته بود ... در آن تیم افراد بسیار شاخصی که ذکر نامشان لازم نیست حضور داشتند ...  «جلال چشمه‌قصابانی» سرپرست دوم تیم بود ... من برنامه چهارمم در هیمالیا و دومین حضورم در «برودپیک» بود!

در یکی از مراحل صعود ساعت 1 صبح از کمپ 3 شروع کردیم و حدود ساعت 6 تا حدود 7700 متر پیش رفته بودیم؛ که او من را صدا کرد و با یک نگاه به بالا گفت: شما به همراهِ ...... برمی‌گردید!!

من با تعجب پرسیدم : چرا ؟؟!! ... جوابی که گرفتم این بود: ما امروز محال است که به قله برسیم؛ خیلی کار کنیم تا گردنه یا کمی بالاتر برویم و برمی‌گردیم ... باید روش صعود را عوض کنیم و حتما کمپ 4 را بزنیم ... من که مشکل کوچکی داشتم به همراه فرد مشکل‌دار دیگر، به کمپ 3 بازگشتیم ... و آن‌روز و روز صعود قله، دقیقاً همان شد که ایشان پیش‌بینی کرد ... فرق آدم با تجربه و بی‌تجربه همینه!

در واقع او با یک نگاه؛ به درستی از مسافت باقی‌مانده و سختی کار و وضعیت افراد تیمش و و و ... و خیلی چیزای دیگه خبر دار می‌شه ... به قولی در خشت خام اونی رو می‌بینه که من ِ بی‌تجربه در آیینه هم نمی‌بینم!


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در یکشنبه سوم شهریور ۱۳۹۲ ساعت 7:58 موضوع | لينک ثابت


صدور مجوز جدید دولت «نپال» برای صعود به ۵ قله‌ی بالای ۸‌هزار متر

مقام وزارت گردشگری نپال اعلام کرد این کشور مجوز جدید صعود از پنج مسیر به قله‌های بالاتر از 8000 متر این کشور را از ابتدای فصل آینده (پاییز امسال) برای روی کوه‌نوردان جهان صادر کرد.

سه مسیر در قلل منطقه کانچنجونگا Kanchenjunga و دو قله دیگر در اورست قرار دارد. اسامی این قله‌ها عبارت است از: لوتسه Lhotse میدل، لوتسه شِر، کانچنجونگاجنوبی، کانچنجونگامرکزی و کانچنجونگاغربی که همگی بیش از 8400 متر ارتفاع دارند.

کوه‌نوردی در این قله ها با توافق اتحادیه بین المللی فدراسیون های کوه‌نوردی آغاز می‌شود. این اتحادیه مستقر در سوییس اوایل اکتبر در نشست سالانه خود این تصمیم را اتخاذ می کند.

کوه‌نوردی در حدود 300 قله نپال مجاز است که منبع درآمد ارزشمندی برای این کشور به حساب می آید. نپال در بهار گذشته، 35 میلیون روپیه نپال ( 257 هزار روپیه ) از کوه‌نوردی درآمد کسب کرد.


 

نوشته شده توسط سلیم سلمانی-ابراهیم فرجی پور در یکشنبه سوم شهریور ۱۳۹۲ ساعت 7:56 موضوع | لينک ثابت